Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wektory: który program lepszy?  (Przeczytany 11542 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Buria
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 89
Galeria Użytkownika


Buria


Zobacz profil
« : 23.09.2014, 20:26:03 »

Jak uważacie co jest lepsze do wektorów. Adobe Ilustrator czy Inkscape?
Prosił bym o uzasadnienie Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 04.01.2015, 00:55:05 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.09.2014, 20:28:45 »

Nigdy nie używałam AI, ale z tego co wiem, w przeciwieństwie do Inka obsługuje CMYK (w Inkscape trzeba doinstalować wtyczkę). Zauważyłam również, że najpopularniejszym formatem wektorowym wydaje się być EPS, którego Inkscape nie obsługuje.
 Uważam jednak, że nie ma co porównywać drogiego, płatnego programu z darmowym. Dla mnie najważniejsze, że Inkscape mam za darmo. Zawsze możesz zainstalować wersję próbną AI (o ile bierzesz pod uwagę zakup pełnej wersji) i wtedy sam się przekonasz, który program lepiej Ci pasuje.
Zapisane
delmariano
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 23.09.2014, 21:24:07 »

Wiele ludzi uważa, że najlepszy jest Corel Draw. Dlaczego? Być może dlatego, że jest jednym z najstarszych programów tego typu, może dlatego, że przecierał nowe szlaki w projektowaniu wektorów, ale powodem może być też, że każda drukarnia obsługuje pliki o rozszerzeniu .CDR,czyli z Corela właśnie. Sama praca w Corelu jest bardzo przyjemna.

Ja sam natomiast używam Inkscape. Dlatego, że jest darmowy, jest bardzo rozbudowany, obsługuje popularne formaty. Ma również wady, do których można zaliczyć słabą optymalizację. Przy narysowanych kilku ścieżkach tego nie widać, ale jak ich pojawia się coraz więcej, to... program działa coraz wolniej...

Do zastosowań domowych nadaje się idealnie. W zastosowaniach bardziej ambitniejszy, może okazać się niewystarczający...
Zapisane
Buria
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 89
Galeria Użytkownika


Buria


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 24.09.2014, 16:09:47 »

Ok
Dzięki za pomoc Uśmiech
Zapisane
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 24.09.2014, 17:23:01 »

be@ wbrew pozorom popularniejszy format to svg Uśmiech  Lubią go i programiści i twórcy stron internetowych. No i rzecz jasna - twórcy gier.
@Buria w ilustratorze podobała mi się tylko jedna rzecz... Gradient na siatce! Ale pomijając to...mnie się zwyczajnie lepiej pracuje w Inku i na nic bym go nie zamieniła. Nawet jakby mi płacili za używanie ilustratora to i tak bym wolała pracować w Inkscape. Jednak ostatecznie musisz sam przetestować.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 24.09.2014, 17:28:28 »

Miałam na myśli, że jak szukam w necie czegoś w formacie wektorowym, to znajduję głównie EPS, w SVG prawie nic nie ma...
Poza tym jak ktoś sobie życzy np. logo czy wizytówkę w wektorach, to zwykle prosi o EPS ew. CDR, ale prawie nigdy o SVG. W temacie gier akurat nie jestem zorientowana, więc może tam jest inaczej.
Zapisane
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 24.09.2014, 17:35:30 »

Racja, wszystko zależy od tego co się robi Uśmiech ale Buria słowem nie wspomniał do czego mu te wektorki Uśmiech
Zapisane

RSgrafik
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 31
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 23.04.2015, 11:27:19 »

Robiłem kiedyś takie porównanie, który program jest dla mnie najlepszy:
Corel - Illustrator - Inkscape
dla mnie czyli grafika, który rysuje ale też musi przygotować to do druku i to porządnie na przykład pod technikę flexo.
Corel - szybkość, elastyczność (dostęp z pewnych narzędzi z kilku poziomów), wygoda - samej opcji kopiowania obiektu jest kilka. Dla mnie najlepszy do rysowania. Cena: wysoka ale nie najwyższa Uśmiech

Illustrator - dobra opcja dla tych, którzy potrzebują wygodnego linkowania z Photoshopem (Corel tego nie potrafi), świetne opcje dla DTP - np. podgląd rozbarwień "LIVE", bez potrzeby Distillera. Niestety do rysowania dla mnie ma zbyt drobne elementy kluczowe. Trudno się w nim rysuje i edytuje węzły - czują to zwłaszcza ci, którzy używali Corela. Dla mnie najlepszy do DTP i drobnego składu.
Cena: zaporowa Uśmiech

Inkscape - nie ma tylu opcji co powyższe, chociażby brak podglądu rozbarwień, brak możliwości konturu tylko na zewnątrz, podgląd nadruku. Ale można go mieć za darmo i to już jest sporo.
Moim zdaniem jeśli ktoś potrzebuje programy tylko do rysowania - myślę że jest to dobry wybór.
Zapisane

Dziękuję i pozdrawiam:
RSgrafik
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 13.04.2017, 04:27:18 »

Potwierdzam, w AI bardzo niewygodnie edytuje się krzywe. Zdecydowanie wolę to robić w Inkscape. A tak ogólnie AI jest bardzo rozbudowanym programem, który ma znacznie więcej opcji i możliwości. Inkscape raczej niezbyt się nadaje, jeśli trzeba przygotować coś do druku, głównie z powodu braku natywnej obsługi CMYK, ale nie tylko.
Co do Corela, to nie zdążyłam go zbyt dobrze poznać, miałam tylko wersję próbną. Ogólnie jest prostszy od AI i bardziej podobny do Inka.
« Ostatnia zmiana: 13.04.2017, 04:39:34 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeInkscapeWątek: Wektory: który program lepszy?
Skocz do: