Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Jak przygotować obraz z Gimpa do druku? Konwersja CMYK ew. w Scribus
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak przygotować obraz z Gimpa do druku? Konwersja CMYK ew. w Scribus  (Przeczytany 41570 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Krzywol
Gość
« : 17.08.2014, 23:53:21 »

Zakładam ten temat ponieważ nie ma takiego poradnika, a różne szczątkowe informacje pojawiające się w wielu tematach nie podają szczegółowo rozwiązania problemu i bywają ze sobą sprzeczne. Sam niedługo będę musiał przygotować do druku ulotkę. Oczywiście opierając się na darmowych programach.

1. Jak przygotować grafikę do druku w CMYK?

Temat konwertowania pliku z RGB do CMYK poruszał Zbyma w temacie http://www.gimpuj.info/index.php/topic,14840.0.html
,ale temat jest stary i poradnie prawdopodobnie jest nieaktualny. Zresztą przeniesiony do archiwum i usunięty z indeksu.

Natomiast Hasia pisze:
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,59900.msg279780.html#msg279780
Cytat: Hasia
Piksele na druku? Wystarczy ustawić tylko odpowiednie ppi obrazu na początku pracy właśnie tam gdzie pokazał Myrevin.
Do CMYK-a jest Separate+. Działa bez zarzutu. Co do wymogów drukarni o teksty w krzywych, to żaden program rastrowy tego nie zrobi, wiec trzeba używać do tego dodatkowo jakiegoś programu do wektorów. Z drukarniami i drukiem mam do czynienia już od kilku lat i wiem jakie potrafią mieć wymogi. I powiem Ci, że w GIMP-ie nie tylko robię okładki do druku, ale prawie całą oprawę graficzną książek. Piszę prawie całą bo zamiana tekstu w krzywe musi właśnie odbyć się w programie wektorowym. Stwierdzenie, że w GIMP-ie nie robi się okładek to trochę za dużo. Oczywiście wygodniej jest od razu pracować w CMYK-u, jak to ma miejsce np. w Ps-ie, ale i w GIMP-ie radzę sobie z tym problemem. Aby nie było za dużych rozjazdów między obrazem w RGB a w CMYKu używam specjalnie przygotowanej palety, której barwy mieszczą się w granicach barwnych CMYK-a, więc rozjazdy są naprawdę znikome.
Z profesjonalną grafiką jest tak, że bardzo często nie wystarczy jeden program i trzeba niektóre elementy wykonywać w innych. Każdy program ma swoje ograniczenia.

Do projektów, które naprawdę wymagają profesjonalnego druku, gdzie na przykład wymaga się Pantone lub CMYKOG, to oczywiste, że grafik będzie wolał skorzystać z CORELa, albo PS-a (dodatkowo wspomagać się będzie próbnikiem papierowym), a koszty takiego druku są zazwyczaj większe od druku w samym CMYK-u i wymagają specjalnych maszyn.

Ale do mniej profesjonalnych druków GIMP jak najbardziej się nadaje (wspierany programem wektorowym Uśmiech).

Jak to dokładnie wykonać?

2. Jeśli nie w Gimp, to w jaki sposób przygotować w Scribusie i jak przygotować pliki w Gimpie do wstawienia w Scribusie? Czy są jakieś szczególe wymogi co do plików Gimpa wstawianych do Scribusa??

Z góry dziękuję za odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: 25.08.2014, 18:27:59 wysłane przez Krzychu58 » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.08.2014, 06:13:22 »

Nie wiem o którą konkretnie część cytowanej wypowiedzi pytasz. Co do ustawienia ppi, to trzeba to zrobić podczas tworzenia nowego dokumentu. Jeśli utworzysz obraz w mniejszej rozdzielczości, a później "sztucznie" ją zmienisz, to i tak będziesz mieć rozpikselowany po wydruku. Jeśli masz np. gotowe zdjęcie i chcesz zmienić jego rozdzielczość/ppi, to tworzysz nowy obraz ustawiając ppi i wymiary, a następnie otwierasz to zdjęcie jako warstwę.



 Aby podejrzeć obraz w rozmiarach, jakie będzie mieć po wydruku, wystarczy w GIMP-ie kliknąć: Widok i odznaczyć Punkt do punktu.
Jeśli w GIMP-ie wyeksportujesz obraz do formatu PDF lub TIFF, to jak najbardziej jest tam możliwość zapisu tekstu do krzywych, ale musi to być tekst, który nie został przekształcony na tyle, by nie dało się go w GIMP-ie edytować jako tekst. Jednym słowem musi to być tekst, który można skopiować i wkleić np. do notatnika.
Co do obsługi CMYK, to sama nie jestem w tym biegła, nawet nigdy nie używałam Separate+, tylko konwertowałam kolory na CMYK-owe za pomocą G'MIC (jest tam taki filtr).
Scribusa niestety nie znam, do wektorów używam Inkscape, ale on też domyślnie nie obsługuje CMYK i trzeba instalować jakąś wtyczkę.
Także uważam, że przydałby się jakiś aktualny i kompleksowy poradnik.
Zapisane
Krzywol
Gość
« Odpowiedz #2 : 18.08.2014, 08:53:30 »

Czyli wiemy, to co do tej pory wiedzieliśmy, czyli nie odpowiedziałaś na pytanie jak to zrobić ( laugh nabijanie postów)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.08.2014, 09:00:03 »

No teraz to już Cię nie rozumiem. Co jak zrobić? Czego dokładnie nie wiesz? Chodzi Ci o CMYK czy o zapis do krzywych czy o ustawienie ppi? W zacytowanym przez Ciebie fragmencie jest mowa o wszystkim, nie sprecyzowałeś, o co konkretnie chodzi...
Zapisane
Krzywol
Gość
« Odpowiedz #4 : 18.08.2014, 09:01:42 »

Taak o wszystkim krok po kroku. Myślę, ze najlepeij jak się Hasia wypowie, bo z tego co wiem, to się tym zajmuje.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 18.08.2014, 09:05:08 »

O ustawianiu rozdzielczości i zapisie do krzywych opisałam Ci bardzo dokładnie, czego w tym nie rozumiesz?
Mogę tylko dodać, że rozdzielczość należy dobierać do wielkości i rodzaju drukowanego obrazu, średnio do druku wystarczy 300-350ppi. Przy większych obrazach, np. plakatach można ustawić mniejszą rozdzielczość, np. 150-200ppi, przy małych obrazkach z dużą ilością szczegółów, jak np. kartka urodzinowa, należy ustawić większe rozdzielczości, min. 350ppi lub więcej.
Co do CMYK, to rzeczywiście najlepiej dopytać Hasię, ale ona też już o tym pisała na forum wielokrotnie.
« Ostatnia zmiana: 18.08.2014, 12:38:58 wysłane przez be@ » Zapisane
Graf
Użytkownik

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: graf@gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 144
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 18.08.2014, 11:47:57 »

Tu masz CMYK konwerter online:

http://www.rgb2cmyk.org/de.html

http://www.cmyk2rgb.com/
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 18.08.2014, 11:53:26 »

A w ogóle, to też zależy gdzie się drukuje. Ja raz drukowałam ten sam obrazek z tego samego pliku w trzech różnych miejscach i w każdym wyszedł inaczej, nawet ostrość była inna, nie mówiąc już o kolorach. Tak więc my się tu możemy męczyć, zmieniać do CMYK-ów itd. a i tak nie wiadomo jak się to wydrukuje. Najlepiej to sprawdzić w kilku miejscach i porównać próbki.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 18.08.2014, 12:33:54 »

Nie napisałeś nic o wymogach klienta ani drukarni, więc nie mogę udzielić ci sprecyzowanych, nieogólnikowych rad. Sprzeczność informacji, które znajdujesz powstaje zapewne z tego, że jak wielu jest grafików i drukarni tak wiele sposobów i opinii na temat tego co i jak robić. Ale pewne zasady i tak się pokrywają. Napisz jakie informacje, które znalazłeś powodują Twoje wątpliwości a postaram się Ci wyjaśnić o co może chodzić, o ile sama będę wiedzieć, a jeśli nie ja to może ktoś inny. Moja zacytowana wypowiedź zawiera w sobie wiele wątków dotyczących druku i pisana była pod problem z danego tematu. Opinie są różne, ponieważ używając GIMP-a przygotowując pliki do druku, działa się różnymi okrężnymi metodami, bo w GIMP-ie nie da się działać od razu w CMYK-u(przynajmniej w 2.6, bo nie wiem jak jest teraz), więc aby przygotować coś do druku, co ma bardzo wysokie wymogi to bywa, że trzeba bardzo się natrudzić.


Co do Scribusa, nie wypowiem się wcale, bo nigdy nie używałam tego programu. Nie zapisywałam też plików z GIMP-a do pdf, bo drukarnia, z którą współpracowałam i tak chciała wszystko w cdr z tekstem zamienionym na krzywe. Nie szukałam alternatywy dla programu wektorowego, bo corela otrzymałam od wydawnictwa a i tak łamaniem tekstu czy wstawianiem zajmowałam się sporadycznie a do moich głównych obowiązków należało odpowiednio przygotować ilustrację do druku, czyli głównie CMYK i spady, czyli be@ w sprawach pdf-ów dysponuje szerszą wiedzą.

Kiedy nie wymagano jeszcze ode mnie wstawiania tekstu, to do osadzania profili ICC w pliku używałam wtyczki Separate a obrazy zapisywałam jako tiff. Poradnik do tej wtyczki (właśnie ten od Zbyma72age) zawiera bardzo przydatną wiedzę, warto go dokładnie przeczytać, mi pomógł bardzo wiele. Jeśli jest nowa wersja Separate, to ja tego nie wiem, bo i tak pozostaje przy GIMP-ie 2.6. Ja naprawdę gorąco zachęcam do zapoznania się z poradnikiem Zbymy. Mając już corela nie działam już z Separate, tylko tam konwertowałam do wybranego profilu obrazy namalowane w GIMP-ie.

Co do przygotowywania pliku do druku, to w istocie be@ przekazała Ci prawie wszystko. Z mojej strony wspomnę raz jeszcze o konieczności zachowania spadów. Bo moja metoda radzenia sobie z rozjazdami między RGB a CMYK może nie pokrywać się z Twoimi potrzebami, a to dlatego, że ja swoje obrazy malowałam od podstaw przy użyciu kolorów z specjalnie przygotowanej palety(pewnie przeczytałeś już to w zacytowanym fragmencie). Paletę tę zrobiłam sobie sama używając kolorów z "cmykowej" palety z PS-a. Czyli miałam spory wpływ na to jakie kolory znajdą się na ilustracji i starałam się nie wykraczać poza zakres kolorów mieszczący się w przestrzeni barwnej CMYK. Jeśli w swojej ulotce używasz zdjęć, to masz niewielki wpływ na to jakie kolory otrzymasz po konwersji do CMYK-a. W sumie to, pozostaje ci jedynie możliwość wybrania metody konwersji czy osadzenia wybranego profilu ICC. Szerzej o tych metodach i profilach ICC Zdyma opisał w poradniku.

Kolejna sprawa to monitor. Aby wyświetlał obraz jak najbardziej zbliżony do tego co ci się wydrukuje, to niezbędna jest kalibracja. Jak zrobić ją profesjonalnie, to nie potrafię Ci opisać musisz skorzystać z google lub poczekać na kogoś kto wykonywał taką profesjonalną kalibrację. Ja poszłam na skróty i wydrukowałam sobie kolorowy obraz na domowej drukarce i starałam się tak ustawić wyświetlanie, aby kolory obrazka, który widzę na monitorze jak najbardziej przypominały te z wydrukowanego.

Mimo wszystko, wydruk z drukarni i tak może różnić się od tego jaki otrzymasz z domowej drukarki, bo jeśli obrazek nie ma osadzonego profilu ICC to maszyna drukująca(w tym i domowa drukarka) użyje swojego profilu. Drukarnie mogą używać różnych profili ICC w swoich maszynach. Wydruki też często różnią się od siebie, bo wydrukowane są na innych papierze. Obraz na śliskim, błyszczącym papierze będzie miał bardziej nasycone i ciemniejsze kolory od tego na matowym.

Aby nie utrudniać sobie życia, zorientuj się czy naprawdę potrzebujesz już teraz wiedzieć wszystko o druku? A może wystarczy jak zadbasz o odpowiednią rozdzielczość, spady i zwyczajnie zrobisz konwersję do CMYK i zapiszesz do pdf-a, w sposób jaki radziła be@?


Obecnie do pracy używam już innego programu, który obsługuje CMYK no i robię ilustracje, gdzie nie wymaga się ode mnie szczególnych przygotowań(już bardzo dawno wymagano ode mnie tekst na ilustracji). Mam domowym sposobem skalibrowany monitor i tak działam, czyli nie mam najświeższych informacji o sposobach radzenia sobie z profesjonalnym drukiem plików przygotowanych w GIMP-ie. To co pamiętam opiera się na tym co było w GIMP-ie 2.6 ale mimo wszystko mam nadzieję, że choć trochę pomogłam.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18.08.2014, 12:42:44 »

Hasia, a mogłabyś tutaj podrzucić tę swoją paletę CMYK-ową? Ew. gdzie coś takiego można znaleźć?
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 18.08.2014, 13:32:48 »

Hasia, a mogłabyś tutaj podrzucić tę swoją paletę CMYK-ową? Ew. gdzie coś takiego można znaleźć?
Jasne. Są w załączniku.
Jedną z nich udostępniłam przy tutku na efekt ilustracji, ale w załącznik dałam od razu obie.

* palety cmyk.rar (5.72 KB - pobrany 833 razy.)
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 18.08.2014, 13:34:24 »

Super, wielkie dzięki Chichot
Zapisane
Krzywol
Gość
« Odpowiedz #12 : 24.08.2014, 22:13:44 »

HAsiu dziękuję za odpowiedź ( nie mogłem wcześniej odpisać).

1. Wiadomo, że jeśli Gimp nie jest dedykowanym programem do DTP, ale gdy nie mamy innego to chciałbym go użyć.
2. Chyba nie ma dla zwykłego użytkownika darmowej wersji Corela?
3. Jak się ustawia tę paletę?
4. Czy profil ICC jest ustalony po kalibracji monitora i tai profil mam dolączyc do pliku?
5.
Jeśli dobrze zrozumiałem, to prawidłowym toliem postępowania jest:

1.Sklaibrowanie  monitora
2. dodanie profilu do pliku i ustawienie parametrow
3. ustawienie palety 
4. oczywiście zachowanie spadów i zapisanie do tiff albo pdf

6. Faktycznie nie muszę wiedzieć wszytkiego, jednak chciałem zrobić tak, zeby rozbieżności między plikiem, a wydrukiem były najmniejsze.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 24.08.2014, 22:51:58 »

1. Możesz przecież użyć GIMP-a, ale o pracy od razu w CMYK-u, lub edycji pliku w przestrzeni kolorystycznej CMYK musisz zapomnieć. Jak na razie pozostaje Ci jedynie praca w RGB i konwersja przez separate.
2. Nie ma. Ja dostałam od wydawnictwa.
3. To zwykła paleta kolorów. Wrzucasz ją do folderu z paletami. Ta paleta to jedynie zbiór kolorów z palety CMYK-owej z photoshop-a.
4.Profil ICC wybierasz sobie sam. Poczytaj: http://www.phototrip.pl/porady/profile/profile.html
Co do kalibracji, jak już wcześniej pisałam, to takiej prawdziwej kalibracji monitora nie robiłam.

Co do kolejności postępowania.
Jeśli chcesz i potrafisz to skalibruj sobie monitor. Ja wybrałam może mniej profesjonalną opcję, ale na pewno łatwiejszą i ustawiałam sobie monitor sposobem jaki podałam wcześniej. Postąpiłam tak dlatego, że nie potrafiłam wtedy jeszcze wszystkiego ogarnąć a efekt który otrzymałam wystarczył mi.
Druga sprawa to spady. Od razu musisz uwzględnić je w projekcie. Dlaczego, możesz poczytać tu: http://pandruczek.blogspot.com/2010/08/panteon-najczesciej-popenianych-bedow.html
Jakie ustawienie palety? Jeśli chodzi ci o tę paletę, którą podrzuciłam kilka postów wyżej to jest to tylko taka paleta pomocnicza. Możesz wybierać z niej kolory do różnych elementów bo kolory są tak dobrane, że powinny mieścić się w CMYK-u, a jeśli nawet niektóre nie, to rozjazd jest minimalny

6. Dokładnie, dlatego starałam się przekazać ci takie informacje aby za wiele nie zamącić ci w głowie.
Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Jak przygotować obraz z Gimpa do druku? Konwersja CMYK ew. w Scribus
Skocz do: