Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Tutorial na prostą sygnaturę
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Tutorial na prostą sygnaturę  (Przeczytany 4540 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Mikkelson
Gość
« : 07.07.2014, 11:33:55 »

Tutorial na prostą sygnaturę


Wykonanie: Mikkelson
Poziom trudności: łatwy






Tutorial przedstawia prosty sposób na zrobienie łatwej i efektownej sygnatury.

Tutorial został napisany w wersji GIMP 2.8. W innych wersjach niektóre nazwy pojęć i narzędzi mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1.Tworzymy nowy obraz o wymiarach typowych dla sygnatury, na przykład 400 x 125 pikseli i czarnym tle. Pędzlem Pędzel AxRdr70WintBrz_11 o białym kolorze i rozmiarze 333, 00 pikseli stawiamy pojedyncze plamki na sygnaturze tak, aby zakryły one całe tło. Zwracajcie uwagę na to, żeby nie było zbyt jasnych plam. Dążymy do uzyskania podobnego efektu:




Lime Point 2.Tworzymy nową warstwę z widoku. Kolor pierwszoplanowy ustawiamy na 559dff, zaś kolor tła ustawiamy na fbca6a. Teraz wchodzimy w Kolory -> Odwzorowania -> Odwzorowanie gradientu. Tryb tej warstwy ustawiamy na Różnica. Jak widać, dodaliśmy nieco kolorków naszej sygnaturze. Na widocznej warstwie klikamy PPM -> Połącz w dół. Zostanie nam tylko jedna warstwa.




Lime Point 3.Tworzymy nową przeźroczystą warstwę, na której wklejamy nasz render. Ciekawe rendery możemy znaleźć na stronie planetrenders.net. Za pomocą narzędzia skalowanie Skalowanie zmieniamy wielkość naszego rendera. Na tle stosujemy Kolory -> Barwienie, żeby tło pasowało do kolorystyki rendera. Klikamy PPM na warstwie z renderem i wybieramy Połącz w dół. Teraz pobawimy się jasnością i kontrastem. Wchodzimy w Kolory -> Jasność i kontrast. Kombinujemy aż uzyskamy pożądany efekt. Przykładowo: jasność 24, kontrast 16.




Lime Point 4.Czas na ramkę. Duplikujemy naszą jedyną warstwę z tłem. Teraz Zaznaczenie -> Całość, a następnie Zaznaczenie -> Zmniejsz i zmniejszamy o 2 piksele. Wchodzimy w Edycja -> Wytnij. Z pozoru nic się nie zmieniło, lecz w palecie warstw widzimy jedynie obwódkę, czyli naszą ramkę. Narzędziem pobranie koloru Narzędzie do pobierania koloru (cały czas mamy aktywne zaznaczenie) wybieramy jakiś jaśniejszy kolorek z naszej sygnaturki, a dokładniej - tła. Upewniamy się czy mamy zaznaczone opcje Ustawienie koloru pierwszoplanowego i Próbkowanie wszystkich warstw. Wchodzimy w Edycja -> Rysuj wzdłuż zaznaczenia. Szerokość linii zmieniamy na 2 piksele, po czym klikamy Rysuj. Zaznaczenie -> Brak. Teraz tryb warstwy z ramką zmieniamy na Pokrywanie. Tradycyjnie łączymy w dół.




Lime Point 5.Następnym krokiem będzie stworzenie napisu. Tak jak w poprzednim punkcie, pobieramy jakiś jaśniejszy kolor. Narzędziem tekst Narzędzia tekstowe tworzymy warstwę tekstową i piszemy na niej, na przykład swój nick. Piszemy oczywiście kolorem pierwszoplanowym, który pobraliśmy wcześniej. Ja użyłem czcionki http://www.dafont.com/the-perfect-wave.font. Pamiętajcie, że napis niekoniecznie musi być czytelny. To zależy już tylko od Was. Tryb warstwy tekstowej ustawiamy według gustu. Ja ustawiłem na Miękkie światło. Łączymy w dół. Powinniśmy uzyskać podobny efekt:




Lime Point 6.Czas na ostatni punkt, w którym poeksperymentujemy z gotową już sygnaturą. Nie jest on oczywiście obowiązkowy. Wchodzimy w Kolory -> Barwa i nasycenie. Kombinujemy tak, aby uzyskać ładny efekt. Każdemu może wyjść inaczej ze względu na odmienną kolorystykę sygnatury.




Lime Point 7.Możemy również dodać troszkę żaru. Wchodzimy w Filtry -> Artystyczne -> Lekki żar. Promień poświaty ustawiamy na 5, jasność na 0,25 zaś ostrość na 1. Klikamy OK. Jak widać sygnatura lekko nam się zmieniła.




Lime Point Koniec






Pędzel wykorzystany w tutorialu: http://chomikuj.pl/e4gle/Gimp/Brushes - bezpośredniego linku nie mam. Trzeba chwilkę poszukać.


Oczywiście efekty mogą wyjść zupełnie inne. Podam poniżej kilka innych przykładów sygnatur, które zrobiłem według tego tutorialu:









To by było na tyle. Miłego GIMP-owania. Uśmiech


Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Tutorial na prostą sygnaturę
Skocz do: