Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: "grayscale to color" - problemy z kolorami skóry
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: "grayscale to color" - problemy z kolorami skóry  (Przeczytany 6554 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kamiko
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 150
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 02.07.2014, 19:26:19 »

Rzecz, którą często widzę w tutorialach do photoshopa - czarnobiały obrazek kolorowany dzięki trybowi warstwy "kolor". Niestety, nie mam pojęcia, jak osiągnąć w miarę naturalne kolory skóry w GIMPie - wychodzą mi albo brązy albo wściekłe żółcienie i pomarańcze. Próbowałam z trybami mnożenie, kolor, połączenie ziarna (nie wiem, czemu było to polecane dla Gimpa), a także z barwieniem obrazka.

Tutaj przykład, o co mi chodzi: http://www.davidrevoy.com/article21/tutorial-spider-harp

Zamieszczam obrazek testowy, jeśli ktoś zechce spróbować: http://postimg.org/image/43u518y3n/

Będę wdzięczna za sugestie!
Zapisane

"Dzisiaj ceni się to, co określa się jako wolność myślenia, ale ceni się ją nie dlatego, że jest wolną myślą, lecz dlatego, że jest wolnością od myślenia, dlatego, że jest wolną bezmyślnością (...)." CHESTERTON

"Some hold the undemonstrable dogma of the existence of God; some the equally undemonstrable dogma of the existence of the man next door." CHESTERTON
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.07.2014, 03:45:14 »

To chyba tylko kwestia dobrania odpowiedniego koloru, a później można poprawić Balansem kolorów. Tryb warstwy najlepiej ustawić na kolor, pomalować jakimś pędzelkiem w kolorze zbliżonym do koloru skóry, a następnie dopasować odcień za pomocą: Kolory -> Barwa i nasycenie, w razie potrzeby zmniejszając krycie tej warstwy i na koniec jeszcze ten Balans kolorów albo Krzywe, aby światła i cienie nieco się różniły, np. cienie można trochę zażółcić a światła zaróżowić czy na odwrót. No i na cieniach zmniejszyć nasycenie. Oczywiście to już na nowej warstwie z widoku, czyli tej pokolorowanej.
Pewnie mieszaniem warstw też się da coś podobnego osiągnąć, spróbuj z trybami: "Tylko ciemniejsze" i "Tylko jaśniejsze".

@Edit:


O taki kolor chodzi? Nie wiem jaki dokładnie chciałaś uzyskać. Użyłam tylko mieszania warstw (bez naruszania oryginału). Jeśli Ci odpowiada, mogę podrzucić XCF.

Ach, i na śmierć zapomniałam o tutorialu: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,58567.0.html.
« Ostatnia zmiana: 04.07.2014, 05:12:17 wysłane przez be@ » Zapisane
Graf
Użytkownik

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: graf@gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 144
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 04.07.2014, 11:02:20 »

Podstawowe odcienie skóry (kody)
http://www.deviantart.com/art/Skin-Tone-List-23032337
Zapisane
Kamiko
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 150
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 05.07.2014, 23:05:12 »

Graf, ale co zrobisz z tymi tonami, jak tryb "kolor" pozmienia Ci wszystko straszliwie? (np. blady róż stanie się ostropomarańczowy)

Bea, wyszło Ci o wiele mniej kreskówkowo ode mnie. Kombinowałam z "krzywymi", ale ciągle psuły mi się cienie i zbyt drastycznie zaczynały odstawać.

Podrzuć XCF, proszę.
Zapisane

"Dzisiaj ceni się to, co określa się jako wolność myślenia, ale ceni się ją nie dlatego, że jest wolną myślą, lecz dlatego, że jest wolnością od myślenia, dlatego, że jest wolną bezmyślnością (...)." CHESTERTON

"Some hold the undemonstrable dogma of the existence of God; some the equally undemonstrable dogma of the existence of the man next door." CHESTERTON
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 05.07.2014, 23:13:32 »

XCF w załączniku.

* brykcolor.xcf.bz2 (140.74 KB - pobrany 129 razy.)
Zapisane
Kamiko
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 150
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 06.07.2014, 09:42:07 »

Dzięki.

To chyba jednak nie ma sensu w Gimpie. Sama nie użyłaś trybu kolor, tylko kombinujesz z wieloma warstwami. Czyli zupełnie inaczej niż w instrukcji, którą opisałaś, a w której próbowałam coś zdziałać.

***

dzisiejsza próba:

Chyba trzeba pozostać przy malowaniu od podstaw XD

« Ostatnia zmiana: 06.07.2014, 10:13:12 wysłane przez Kamiko » Zapisane

"Dzisiaj ceni się to, co określa się jako wolność myślenia, ale ceni się ją nie dlatego, że jest wolną myślą, lecz dlatego, że jest wolnością od myślenia, dlatego, że jest wolną bezmyślnością (...)." CHESTERTON

"Some hold the undemonstrable dogma of the existence of God; some the equally undemonstrable dogma of the existence of the man next door." CHESTERTON
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 06.07.2014, 11:02:35 »

Kamiko, ja mam PS i tam warstwa w trybie kolor działa bardzo podobnie jak w GIMP-ie. Różnice są naprawdę minimalne. Kolorując obraz musisz trochę więcej kombinować. Często pokolorowana twarz to kilka warstw w różnym trybie. Ja kolorując czarno-biały rysunek często używałam oprócz warstwy w trybie Kolor również warstw Połączenie ziarna czy Mnożenie i manipulowałam także z ich kryciem. Różne szczegóły dodaje się także później.
Dodatkowo, Twoja "próbka" jest trochę płaska i słabo wymodelowana co utrudnia kolorowanie.
Tak na szybko dodaje załącznik, xcf i zrzut ekranu jak ten sam obraz wygląda w PS-ie.

* bryk próba.xcf (1065.62 KB - pobrany 294 razy.)

* próba porównanie.png (831.22 KB, 1589x815 - wyświetlony 453 razy.)
Zapisane

Kamiko
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 150
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 06.07.2014, 11:51:48 »

Nie mówię, że to bułka z masłem w PSie, ale z licznych tutoriali (i rekomendacji dla tej metody), wynika, że dzięki samej warstwie "kolor" możesz już mieć przyzwoitą "bazę" do dalszych kombinacji - w Gimpie jest to o wiele trudniejsze. Grafik, który zrezygnował z wszelkiego wsparcia dla Gimpa na rzecz Krity, powiedział mi, że jeśli idzie o skórę, tryb kolor w Gimpie to nieporozumienie totalne - kolory zbliżone do skóry nie dawały tak wściekłych efektów, jak w Gimpie.

Jak mówię, chyba łatwiej będzie malować kolorem od podstaw.

Zaraz obejrzę xcf, dziękuję że próbowałaś.
Zapisane

"Dzisiaj ceni się to, co określa się jako wolność myślenia, ale ceni się ją nie dlatego, że jest wolną myślą, lecz dlatego, że jest wolnością od myślenia, dlatego, że jest wolną bezmyślnością (...)." CHESTERTON

"Some hold the undemonstrable dogma of the existence of God; some the equally undemonstrable dogma of the existence of the man next door." CHESTERTON
POGO
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 541
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 06.07.2014, 11:57:01 »

Możesz pobawić się w G'mic wtyczką colorize. link do oryginalnego zdjęcia http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/3/77/395/77395840_4052195_713001.JPG


* colorize.PNG (659.58 KB, 1284x747 - wyświetlony 307 razy.)
* gmic_recolorize.xcf (1480.66 KB - pobrany 162 razy.)
Zapisane

Kamiko
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 150
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 06.07.2014, 12:23:31 »

Wstyd przyznać, ale nigdy nie używałam wtyczek  Zawstydzony

Myślałam, że wystarczy wrzucić plik do folderu "scripts", co powinno spowodować pojawienie się nowego filtra.

Ale chyba nie  Niezdecydowany

Hmm, dobra mam G'mica, mam skrypt, włączam "colorize" i ... "We wtyczce wystąpił błąd: "colorize.exe"
Wtyczka przerywając działanie w wyniku błędu, mogła uszkodzić wewnętrzny stan programu GIMP. Dla bezpieczeństwa zalecane jest zapisanie obrazów i ponowne uruchomienie programu". 0_o
Zapisane

"Dzisiaj ceni się to, co określa się jako wolność myślenia, ale ceni się ją nie dlatego, że jest wolną myślą, lecz dlatego, że jest wolnością od myślenia, dlatego, że jest wolną bezmyślnością (...)." CHESTERTON

"Some hold the undemonstrable dogma of the existence of God; some the equally undemonstrable dogma of the existence of the man next door." CHESTERTON
POGO
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 541
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 06.07.2014, 13:17:35 »

Używasz jeszcze XP i Gimp-a 2.6? Mogą być problemy z G'mic. Alternatywnie możesz używać wtyczki colorize która powinna działać na 2.6.
Colorize-Gimp win32 binary - https://app.box.com/shared/jme52y9pab
Jak to działa - http://www.gimpchat.com/viewtopic.php?f=9&t=1625&start=10#p20222
Musisz trochę poeksperymentować zanim załapiesz jak osiągnąć dobry efekt  laugh podpowiem troszkę że teraz twoim przyjacielem będzie ołówek  Ołówek   gumka  Gumka (z różnym kryciem) i zoom.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 06.07.2014, 17:18:24 »

Sama nie użyłaś trybu kolor, tylko kombinujesz z wieloma warstwami. Czyli zupełnie inaczej niż w instrukcji, którą opisałaś, a w której próbowałam coś zdziałać.
Chyba mnie nie zrozumiałaś. O trybie Kolor pisałam, jeśli później miałabyś jeszcze używać krzywych na warstwie utworzonej z widoku. Natomiast ja użyłam samego tylko mieszania warstw (o czym napisałam i w instrukcji także napisałam, że można i w ten sposób), dlatego użyłam innych trybów, chociaż jedna warstwa w trybie Kolor zamiast którejś z tych kilku też by nie zaszkodziła.
W każdym razie i tak mieszanie warstw to wg mnie nie najlepszy sposób, bo prawdziwa skóra na twarzy nie jest jednolitego koloru i 2 dokładnie tak samo ciemne miejsca (gdyby ją zdesaturować) mogą mieć inny odcień. Dlatego, jak napisała Hasia, trzeba jeszcze później dodać różne szczegóły. I potwierdzam, ciężko było Twój szkic kolorować, z powodu małej ilości tonów. Hasia jak widzę, poradziła sobie z tym, zamalowywując na różnych warstwach, różne obszary twarzy. Ja starałam się natomiast maksymalnie uprościć to kolorowanie, zwłaszcza, że nigdy nie malowałam nic kolorami, a sposób Hasi, to już "wyższa szkoła jazdy" Język
 Dodam jeszcze, aby zmniejszyć intensywność w trybie Kolor wystarczy zmniejszyć nasycenie albo krycie warstwy.
« Ostatnia zmiana: 06.07.2014, 21:16:48 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: "grayscale to color" - problemy z kolorami skóry
Skocz do: