Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Dwukolorowy przycisk z połyskiem
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Dwukolorowy przycisk z połyskiem  (Przeczytany 6557 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 29.06.2014, 18:41:12 »

Dwukolorowy przycisk z połyskiem
Tutorial

Opracowanie: be@
Poziom trudności: średni





Tutorial na prośbę użytkownika dexter12: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,63538.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.10. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz o wymiarach 300 x 200 px i szarym kolorze. Tło jest tylko po to, aby się wygodniej pracowało. Na końcu można je usunąć.
 Pomocniczo ustawiamy sobie prowadnice wyznaczające środek obrazu: Obraz -> Prowadnice -> Nowa prowadnica (w procentach) i dodajemy poziomą w położeniu 50%, a następnie pionową też 50%.

Lime Point 2. Zaczynając dokładnie od centrum obrazu tworzymy zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne o wymiarach 190 x 47 px. W opcjach narzędzia należy zaznaczyć: Powiększanie od środka oraz Zaokrąglanie rogów i ustawić promień zaokrąglenia na 3. Zaznaczenie wypełniamy Wypełnienie kubełkiem kolorem #0025c0 na nowej, przezroczystej warstwie powyżej Tła. Nazwę tej warstwy zmieniamy na 1.



Lime Point 3. Dodajemy nową, przezroczystą warstwę powyżej, zmieniamy jej nazwę na Ramka, a tryb krycia na Pokrywanie i wypełniamy zaznaczenie kolorem białym



Lime Point 4. Zmniejszamy zaznaczenie o 2 px: Zaznaczenie -> Zmniejsz, klikamy DELETE i zmniejszamy krycie warstwy Ramka do 60%



Lime Point 5. Powiększamy zaznaczenie o 2 px i za pomocą narzędzia skalowanie Skalowanie skalujemy je do wysokości 38 px przesuwając w górę dolną krawędź, tak aby nie zmienić ani szerokości, ani położenia zaznaczenia, tylko samą wysokość. Dla precyzji lepiej powiększyć sobie widok np. do 200%.



Lime Point 6. Dodajemy kolejną przezroczystą warstwę, zmieniamy jej nazwę na 2 i wypełniamy na niej przeskalowane zaznaczenie kolorem #0068f2



Lime Point 7. I znów dodajemy przezroczystą warstwę, zmieniamy jej tryb na Pokrywanie, a nazwę na Gradient.


Lime Point 8. Ustawiamy w przyborniku kolor biały jako pierwszoplanowy, wybieramy gradient Gradient:  Kolor pierwszoplanowy na przezroczystość, Kształt: Promienisty i przeciągamy nim pionowo dokładnie od środka dolnej, do górnej krawędzi zaznaczenia



Lime Point 9. Stosujemy filtr: Rozmycie -> Rozmycie Gaussa o promieniu 50 px, ale tylko Poziomo i duplikujemy Duplikowanie warstwy warstwę Gradient.



Lime Point 10. Dodajemy kolejną przezroczystą warstwę powyżej, zmieniamy jej nazwę na Ramka2, a tryb na Pokrywanie i wypełniamy zaznaczenie kolorem białym.


 Następnie zmniejszamy zaznaczenie o 2 px i klikamy DELETE. Na koniec zmniejszamy krycie tej warstwy do 40%.



Lime Point 11. Dodajemy następną, przezroczystą warstwę powyżej i nazywamy ją Linia. Zmniejszamy jej krycie do 70% (tryb: Zwykły).

Lime Point 12. Tworzymy zaznaczenie prostokątne o wymiarach 186 x 2 px tak, aby pokrywało się dokładnie z dolną krawędzią obramowania z warstwy Ramka2. Pomocniczo należy powiększyć sobie widok do ok. 400%.



Lime Point 13. Na warstwie Linia wypełniamy zaznaczenie gradientem promienistym: kolor biały na przezroczystość. Gradient trzeba przeciągnąć idealnie w poziomie przytrzymując klawisz CTRL, dokładnie od środka do prawej krawędzi zaznaczenia



Lime Point 14. Klikamy PPM na warstwę 2 i wybierasz z menu: Kanał alfa na zaznaczenie. Następnie wybieramy z przybornika zaznaczenie eliptyczne Zaznaczenie eliptyczne. W opcjach narzędzia ustawiamy Tryb odejmowania i zaznaczamy dolną połowę zaznaczonego wcześniej obszaru w sposób pokazany na zrzucie




Lime Point 15. Dodajemy nową, przezroczystą warstwę na samej górze, nazywamy ją Glass i wypełniamy zaznaczenie gradientem liniowym: kolor biały na przezroczystość, przeciągając go pionowo od dolnej krawędzi zaznaczenia nieco poza jego górną granicę. Tryb warstwy zmieniamy na Pokrywanie. Wyłączamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Brak.



Lime Point 16. Wpisujemy swój tekst Narzędzia tekstowe wybraną czcionką i białym kolorem, na środku górnej części przycisku. Klikamy PPM na warstwę tekstową i wybieramy: Kanał alfa na zaznaczenie. Powiększamy zaznaczenie o 1 px.


Lime Point 17. Dodajemy nową, przezroczystą warstwę poniżej warstwy tekstowej i nazywasmy ją Text2. Zmieniamy kolor pierwszoplanowy na #0058cc i wypełniamy zaznaczenie gradientem liniowym: Kolor pierwszoplanowy na przezroczystość przeciągając go pionowo od górnej, do dolnej krawędzi zaznaczenia


Wyłączamy zaznaczenie. Tak powinien wyglądać rezultat:



Lime Point 18. Klikamy na warstwę 1 i stosujemy filtr Światło i cień -> Rzucanie cienia z ustawieniami:
       Przesunięcie X i Y: 0
Promień rozmycia: 9
Kolor: Czarny
Krycie: 90
Dopuszczalne powiększenie: odznaczone
       



Lime Point 19. Teraz można wyłączyć widoczność Widoczność warstwy albo usunąć warstwę Tło. Na koniec klikamy na warstwę Drop Shadow i wybieramy z górnego menu: Obraz -> Automatycznie przytnij obraz. Przycięty obraz należy wyeksportować do formatu PNG.



Lime Point Koniec



Przycisk może się przydać na stronę WWW. Można go również użyć jako rangi na forum.
Miłego GIMP-owania Mrugnięcie




« Ostatnia zmiana: 11.08.2014, 10:51:42 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Dwukolorowy przycisk z połyskiem
Skocz do: