Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak dodać punkty wzorcowe na zdjęciu.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak dodać punkty wzorcowe na zdjęciu.  (Przeczytany 5764 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kulek855
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 07.06.2014, 16:21:00 »

Witam.
Mam pytanie - jak w gimpie dodać punkty wzorcowe do zdjęcia?

Znalazłem taką opcję ale niestety nie wiem jak to zrobić.

http://www.komputerswiat.pl/media/2014/108/3419064/gimp-doki-kolory-analiza-slajd3.jpg
« Ostatnia zmiana: 03.05.2016, 10:07:51 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 07.06.2014, 19:51:55 »

W załączeniu na gorąco opublikowany krótki poradnik, jak zawsze w formacie pdf.

http://zbyma.gimpuj.info/Poradnik%20GIMP%20-%20punkty%20wzorcowe.pdf

Pozdrawiam
Zapisane
kulek855
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 08.06.2014, 17:40:32 »

Dzięki z pomoc.
Jeszcze mam nurtujące mnie pytania odnośnie tych punktów:
- czy jest możliwość automatycznego umiejscowienia ich na krzywych (aktualnie robię to ręcznie)?

cytat: "Nie można zmienić sposobu próbkowania Punktu wzorcowego z domyślnej - Próbka punktowa ma próbkę 3×3 lub 5×5. A więc w oknie dialogowym nie są wyświetlane uśrednione wartości barw z reprezentatywnego Punktu wzorcowego fragmentu zdjęcia. "

- Czyli rozmiar próbki zależy od rozmiaru zdjęcia np.: 3x3 dla małych zdjęć a 5x5 dla dużych?
- Jeżeli wartości mierzone np. próbką 5x5 nie są uśredniane to z którego pixela zostanie odczytana wartość?



 - pozdrawiam.
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 08.06.2014, 18:27:20 »

Dzięki z pomoc.
Jeszcze mam nurtujące mnie pytania odnośnie tych punktów:
- czy jest możliwość automatycznego umiejscowienia ich na krzywych (aktualnie robię to ręcznie)?

cytat: "Nie można zmienić sposobu próbkowania Punktu wzorcowego z domyślnej - Próbka punktowa ma próbkę 3×3 lub 5×5. A więc w oknie dialogowym nie są wyświetlane uśrednione wartości barw z reprezentatywnego Punktu wzorcowego fragmentu zdjęcia. "

- Czyli rozmiar próbki zależy od rozmiaru zdjęcia np.: 3x3 dla małych zdjęć a 5x5 dla dużych?
- Jeżeli wartości mierzone np. próbką 5x5 nie są uśredniane to z którego pixela zostanie odczytana wartość?



 - pozdrawiam.
Odpowiedź:
ad.1 czy jest możliwość automatycznego umiejscowienia ich na krzywych - nie tylko ręcznie
ad.2 Ja napisałem: "Nie można zmienić sposobu próbkowania Punktu wzorcowego z domyślnej - Próbka punktowa, na próbkę 3×3 lub 5×5." (nie umieściłem przecinka) a próbka jest zawsze punktowa, dla lepszego umiejscowienia należy stosować powiększenie!.
Dalej " A więc w oknie dialogowym nie są wyświetlane uśrednione wartości barw z reprezentatywnego Punktu wzorcowego fragmentu zdjęcia."

Pozdrawiam
 
Zapisane
kulek855
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 08.06.2014, 18:56:40 »

Dziękuję za bardzo szybką i fachową odpowiedź na zadane pytania.

Dodam jeszcze informację dla kogoś kto będzie chciał mieć wartość uśrednioną np. z obszaru 5x5px lub innego by po prostu zaznaczył ten obszar (oczywiście na zduplikowanym zdjęciu)i zastosował filtr rozmycie (w zależności od potrzeb 2-3... razy) a następnie pobrał próbkę koloru z tego obszaru.

Pozdrawiam.
Zapisane
kulek855
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 12.01.2015, 13:18:44 »

Postanowiłem podzielić się moim sposobem odnośnie automatycznego rozmieszczania punktów wzorcowych na krzywych.

- po umiejscowieniu punktów wzorcowych powiększamy zdjęcie na którym się znajdują - 100%
- otwieramy krzywe
- klikamy myszką obok punktu wzorcowego z wciśniętym klawiszem CTRL i trzymając wciśnięty klawisz CTRL i lewy klawisz myszki najeżdżamy na środek punktu wzorcowego
- puszczamy klawisz myszki a następnie CTRL
- w ten sposób umiejscowiliśmy punkciki na krzywych RGB
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak dodać punkty wzorcowe na zdjęciu.
Skocz do: