Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [Poprawa] Znaczek pocztowy  (Przeczytany 8695 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 03.06.2014, 07:03:36 »

Znaczek pocztowy
Tutorial

Opracowanie: noss, poprawa: be@
Poziom trudności: średni




Oryginalny tutorial dla Photoshopa znajduje się na webowers.org, jego autorem jest RAV rav@webovers.org
Przerobiłem go na język gimpowców za zgodą autora.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy, biały obraz o wymiarach min. 300 x 200 px, ponieważ nasz znaczek będzie miał wymiary: 200 x 140 px.

Lime Point 2. Tworzymy Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne [R] o wymiarach: 200 x 140 px. W opcjach narzędzia zaznaczamy Zaokrąglanie rogów o promieniu 20.



Lime Point 3. Na nowej, przezroczystej warstwie powyżej Tła wypełniamy zaznaczenie kolorem czarnym używając narzędzia Wypełnienie Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] lub przeciągając kolor bezpośrednio z przybornika na zaznaczony obszar.



Lime Point 4. Zmieniamy zaznaczenie na ścieżkę: Zaznaczenie -> Przekształć na ścieżkę i wyłączamy je: Zaznaczenie -> Brak.

Lime Point 5. Wybieramy z przybornika narzędzie Gumka Gumka [Shift+E] i w opcjach narzędzia ustawiamy pędzel Hardness100, czyli zwykły, okrągły, twardy pędzel. Krycie pozostawiamy domyślnie na 100% i wyłączamy dynamikę wybierając: Dynamics Off. Rozmiar zmieniamy na 8. W okienku Pędzle zwiększamy odstępy do 165.



Lime Point 6. Wybieramy z menu: Edycja -> Rysuj wzdłuż ścieżki. W okienku, które się pojawi zaznaczamy: Rysuje za pomocą narzędzia rysowania i ustawiamy Gumkę. Emulowanie dynamiki pędzla zostawiamy odznaczone. Klikamy Rysuj.



Jeśli nie będziecie zadowoleni z efektu, to zawsze można cofnąć operację i np. zmienić nieco rozmiar pędzla lub odstępy.

Lime Point 7. Duplikujemy Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D] warstwę z czarnym wypełnieniem i na kopii stosujemy: Kolory -> Inwersja, co spowoduje zmianę koloru na biały.



Lime Point 8. Na oryginalnej warstwie (tej z czarnym wypełnieniem) stosujemy filtr: Rozmycie -> Rozmycie Gaussa o promieniu ok. 7 - 8 poziomo i pionowo.



Lime Point 9. Wybieramy z górnego menu: Zaznaczenie -> Ze ścieżki i zmniejszamy je o ok. 15 px: Zaznaczenie -> Zmniejsz.



Lime Point 10. Wybieramy: Zaznaczenie -> Zaokrąglenie, ustawiamy promień 20 i klikamy OK.



Lime Point 11. W oknie warstw klikamy na warstwę: kopia: Warstwa (tę z białym wypełnieniem) aby ją aktywować i wklejamy przygotowany wcześniej (przeskalowany do wymiarów znaczka), skopiowany obraz/zdjęcie używając opcji: Edycja -> Wklej do.



Zakotwiczamy i znaczek gotowy:



Jeśli chcemy mieć znaczek na przezroczystym tle aby wrzucić go później na jakieś inne tło czy dodać do dowolnego obrazka, np. kartki pocztowej, to wystarczy przed zapisem wyłączyć widoczność Widoczność warstwy warstwy Tło i eksportować obraz do formatu PNG lub ICO (jeśli ma to być ikona). Format JPG nie obsługuje przezroczystości.

Lime Point Koniec



Można jeszcze dodać jakieś napisy, pieczątkę czy inne ozdobniki, nieco przekręcić znaczek aby mu nadać więcej realizmu. Takie znaczki mogą zostać wykorzystane np. do jakiejś galerii na stronie.

Zamieszczam samą ramkę znaczka w formacie PNG, którą można wykorzystać jako gotową ramkę.







« Ostatnia zmiana: 23.11.2014, 23:22:47 wysłane przez davlasq » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.11.2014, 14:52:46 »

Przed chwilą dokładnie przejrzałam, nie znalazłam błędów i przeniosłam tutaj z fabryki. Niech jeszcze ktoś sprawdzi i będzie można już podmienić ten w indeksie.
Zapisane
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 23.11.2014, 23:23:49 »

Znalazłem i poprawiłem drobne błędy. Myślę, można dać już go do indeksu.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 24.11.2014, 02:35:31 »

Dziękuję za sprawdzenie, już podmieniam Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeGotowe tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [Poprawa] Znaczek pocztowy
Skocz do: