Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Proste, realistyczne słońce  (Przeczytany 24087 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Gokuzz
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« : 16.03.2014, 21:58:46 »

Proste, realistyczne słońce
Tutorial

Opracowanie: Gokuzz
Poziom trudności: Bardzo łatwy

Jest to pierwszy tutorial, który publikuję na jakimkolwiek forum. Na obrazie końcowym nie widzicie nic poza słońcem, ponieważ poradnik ma nauczyć Was tylko tego, jak zrobić realistyczne słońce. Może ono zostać wykorzystane do wielu obrazów, a efekt według mnie jest ciekawy. Wymyśliłem je pewien czas temu, kiedy rysowałem i uznałem, że może się ono przydać wielu osobom.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nową pracę w dowolnym formacie [CTRL + N]. W moim przypadku to HD (1280x720). Pamiętajcie, żeby rozdzielczość obrazu nie była zbyt mała, gdyż efekt może nie być zadowalający.Lime Point 2. Automatycznie powstałą warstwę "Tło" wypełniamy gradientem  Gradient [L] o kolorach: #ab9c78 oraz #999384. Pamiętajmy o tym, żeby kształt gradientu był promienisty. Jaśniejszy kolor powinien znaleźć się w miejscu, w którym będzie słońce.Lime Point 3. Tworzymy nową warstwę o nazwie "Słońce" i tworzymy na niej zaznaczenie eliptyczne  Zaznaczenie eliptyczne [E] o wielkości 350x350 po czym wypełniamy Wypełnienie kubełkiem [SHIFT+B] go kolorem #bda365. Następnie słońce umieszczamy na jaśniejszym kolorze. Powinno wyglądać to aktualnie tak:Lime Point 4. Duplikujemy  Duplikowanie warstwy warstwę "Słońce" i stosujemy na niej: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa o parametrach 100x100px.Lime Point 5. Stosujemy: "Kanał alfa na zaznaczenie" na warstwie "Słońce". Teraz Czas zastosować: Zaznaczenie -> Zniekształcenie obwodu. Ustawiamy parametry: Próg: 127, Rozszerzenie: 3, Ziarnistość: 1, Wygładź: 2 oraz opcje "Wygładzanie poziome", "Wygładzanie pionowe" pozostawiamy zaznaczone.Lime Point 6. Kiedy zatwierdzimy, tworzymy nową warstwę o nazwie: "Zniekształcony" i wypełniamy  Wypełnienie kubełkiem [SHIFT+B] zaznaczenie kolorem #ffdc89. Pamiętajmy o tym aby znajdowała się ona na górze w oknie warstw.Lime Point 7. Warstwę: "Zniekształcony" rozmywamy za pomocą rozmycia Gaussa z parametrami 3x3.

Lime Point 8. Kopiujemy warstwę "Słońce", przesuwamy ją na wierzch i stosujemy: Kolory -> Jasność i kontrast. Parametry: Jasność: 127, Kontrast: 55.         Powinniśmy mieć aktualnie coś takiego:
Lime Point 9. Krycie warstwy: "kopia: Słońce#1" zmieniamy na 70% i rozmywamy ją rozmyciem Guassa 10x10. Duplikujemy warstwę  Duplikowanie warstwy: "kopia: Słońce#1" i na zduplikowanej warstwie stosujemy rozmycie Gaussa o parametrach 200x200. Pamiętajmy, aby wymiary granic warstwy  dostosować do rozmiaru płótna, ponieważ możemy uzyskać niechciane przycięcie rozmycia. Kiedy to zrobimy zmieniamy jej krycie na 90%.I tak dobrnęliśmy do końca poradnika. Efekt końcowy:Lime Point KoniecW załączniku macie przykład zastosowania tego słońca.

Pochwalcie się waszymi pracami w komentarzu. Takie słońce możemy użyć do jakiegokolwiek obrazu. Z paletą kolorów, która się znajduje na tle. Wygląda według mnie najlepiej, gdyż oddaje ciemny(?), mroczny klimacik. Dziękuję, miłego GIMP-owania Uśmiech.
Przypominam:
Zezwalam na udostępnianie poradnika pod warunkiem jeżeli:
Lime Point Nie zostanie on wykorzystany w celach komercyjnych.
Lime Point Nie zostanie zmieniona treść poradnika.
Lime Point Zostanie podane źródło poradnika.


* Zachód.png (568.88 KB, 1280x720 - wyświetlony 1391 razy.)
« Ostatnia zmiana: 27.11.2014, 19:24:45 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Proste, realistyczne słońce
Skocz do: