Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Proste słońce  (Przeczytany 11275 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Gokuzz
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 16.03.2014, 14:31:39 »

Proste słońce
Tutorial został w pełni wymyślony i opracowany przeze mnie.

Opracowanie: Gokuzz
Poziom trudności: Łatwy





Jest to pierwszy tutorial, który publikuję na jakimkolwiek forum. Na obrazie końcowym nie widzicie nic poza słońcem, ponieważ ukazuje on tylko jak zrobić ów słońce. Może ono zostać wykorzystane do wielu obrazów, a efekt według mnie jest ciekawy. Wymyśliłem je pewien czas temu kiedy rysowałem i uznałem, że może się ono przydać wielu osobom.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nową pracę w dowolnym formacie. W moim przypadku to HD (1280x720). Pamiętajcie, żeby nie przesadzić z mniejszością obrazu, gdyż efekt może być niezadowalający.


Lime Point 2. Tworzymy nową warstwę o nazwie "Tło". Czas wypełnić tło gradientem o kolorach: "#ab9c78" oraz "#999384". Pamiętajmy o tym, żeby kształt gradientu był promienisty. Jaśniejszy kolor ma się znajdować w miejscu, w którym mniej więcej będzie umieszczone słońce.


Lime Point 3. Tworzymy nową warstwę o nazwie słońce i tworzymy na niej zaznaczenie eliptyczne o wielkości 350px 350px i wypełniamy go kolorem. #bda365. Następnie słońce umieszczamy w pobliżu jaśniejszego koloru. Powinno wyglądać to na razie tak:


Lime Point 4. Duplikujemy warstwę "Słońce" i stosujemy: Filtry --> Rozmycie --> Rozmycie Gaussa.


Lime Point 5. Stosujemy: "Kanał alfa na zaznaczenie" na warstwie słońce. Teraz Czas zastosować: Zaznaczenie --> Zniekształcenie obwodu. Ustawiamy takie parametry jak na obrazku poniżej.


Lime Point 6. Kiedy zatwierdzimy, tworzymy nową warstwę o nazwie: "Zniekształcony" i wypełniamy zaznaczenie kolorem #ffdc89. Pamiętajmy o tym aby znajdowała się ona na górze.


Lime Point 7. Warstwę: "Zniekształcony" rozmywamy za pomocą rozmycia Gaussa z parametrami 3x3.

Lime Point 8. Kopiujemy warstwę słońce, przesuwamy ją na wierzch i stosujemy: Kolory --> Jasność i kontrast. Parametry na zdjęciu poniżej.


         Powinniśmy mieć aktualnie coś takiego:


Lime Point 9. Krycie warstwy: "kopia: Słońce#1" zmieniamy na 70% i rozmywamy ją rozmyciem Guassa 10x10. Duplikujemy warstwę: "kopia: Słońce#1" i na zduplikowanej warstwie stosujemy rozmycie Gaussa o parametrach 200x200. Pamiętajmy, aby wymiary granic warstwy dostosować do rozmiaru płótna aby nie uzyskać niechcianego wycięcia rozmycia. Kiedy to zrobimy zmieniamy jej krycie na 90%.


I tak dobrnęliśmy do końca tutoriala. Efekt końcowy:



Lime Point Koniec



Wszelkie pytania i uwagi w komentarzach. Takie słońce możemy użyć do jakiegokolwiek obrazu. Z paletą kolorów jaka się znajduje na tle wygląda według mnie najlepiej. Miłego GIMP-owania Uśmiech.


« Ostatnia zmiana: 16.03.2014, 19:17:05 wysłane przez Gokuzz » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 16.03.2014, 14:49:37 »

Przede wszystkim te obrazki chyba nie muszą być takie wielkie? Proponowałabym zmniejszyć tak o połowę. No i po co to słońce jest gdzieś w narożniku? Jak już ktoś zrobi, to wtedy doda sobie do swojego obrazka gdzie będzie chciał, a skoro słońce jest przedmiotem tutoriala, to powinno być na środku.
Efekt wygląda dość realistycznie chociaż kolor tła trochę dziwny jak na niebo, chyba że to pustynia podczas burzy piaskowej albo słońce widziane przez tuman kurzu na drodze Język
W każdym razie mi się efekt podoba Uśmiech
Zapisane
Gokuzz
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 16.03.2014, 16:38:15 »

@ Be@
Zanim temat zatwierdziłem też się zastanawiałem czy nie zmniejszyć zdjęć, ale ostatecznie zostawiłem w HD, żeby efekt był lepiej widoczny. Co do kolorów tła to każdy może sobie ustawić jaki chce, a mi ten odpowiadał więc taki ustawiłem Uśmiech. Jeżeli byłaby szansa, że znajdzie się on gdzieś wyżej (jeżeli coś takiego jest, bo nigdy tutaj nie robiłem tutoriali) to się zmniejszy zdjęcia Język.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 16.03.2014, 16:59:36 »

Może dodaj jakieś obrazki(nie muszą być duże) jak te słońce wygląda na jakimś zdjęciu, albo ilustracji, tak dla pokazania jak może prezentować się w praktyce.
Mi też podoba się ten efekt.
Zapisane

Gokuzz
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 16.03.2014, 17:08:42 »

Fajnie, że na mój pierwszy poradnik (pisany) w tak krótkim czasie ktoś fajnie go ocenił  laugh

Przykładowo na tym zdjęciu (tutaj akurat nadano mu kolor czerwieńszy co można zrobić w krzywych):
KLIK 1
A tutaj udało mi się nawet znaleźć z podobnym tłem:
KLIK 2
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 16.03.2014, 17:13:56 »

Na tym pierwszym zdjęciu, to chyba to słońce jest prawdziwe i już tak zostało sfotografowane? Miałeś pokazać zdjęcia, do których Ty sam to zrobione wg poradnika słońce dodałeś.
Jeśli chcesz, aby poradnik poszedł do indexu, to musisz chociaż trochę zmniejszyć te obrazki i jak pisałam wcześniej, daj to słońce lepiej na środek.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 16.03.2014, 17:15:55 »

Mi chodziło abyś sam to zrobił. Bo te obrazy to nie są z Twoim efektem. Poszukaj jakiegoś zdjęcia z dużym niebem i zrób na nim swoje słoneczko. Właśnie na deviancie możesz poszukać w kategori Stock images. Oczywiście słońce na tych przykładowych obrazkach nie musi już być na środku Mrugnięcie
Zapisane

Gokuzz
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 16.03.2014, 19:18:11 »

Wszystko już poprawiłem. Temat się nadaje do indeksu? Jeżeli zostanie przeniesiony to te komentarze zostaną usunięte? Tak tylko pytam, ponieważ przyda się w przyszłości Uśmiech.
A co do przykładu to nie widzę sensu kontynuowania tematu, ponieważ poradnik ma się opierać na samym tworzeniu słońca. Jeżeli musi (a chyba nie, ponieważ tak nie ma w szablonie tworzenia tutka) to go dam, ale niedługo, ponieważ nie mam teraz już czasu :c
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 16.03.2014, 19:28:44 »

Komentarze zostaną usunięte. Tutaj tylko składasz propozycję, jeśli zostanie zatwierdzona (o tym ostatecznie powinien zdecydować opiekun tutoriali lub administrator), to dostajesz pozwolenie i piszesz tutorial w dziale: Fabryka tutoriali. Jak już będzie gotowy i bez błędów, wtedy zostanie przeniesiony do Gotowe tutoriale.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 16.03.2014, 19:39:34 »

Nie, przykłady nie są konieczne, tylko taki przykładzik z prezentowanym efektem zbogaca tutek Uśmiech
Zapisane

davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 16.03.2014, 20:13:24 »

Moim zdaniem efekt jest ok, jeśli nikt nie ma nic przeciwko, to idzie do tutoriali. Teraz musisz założyć temat w Fabryce tutoriali, wklej tam swój tutorial i dostosuj go do wymaganego szablonu.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialePropozycje tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: Proste słońce
Skocz do: