Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aDodatkiSzukamWątek: Automatyzacja (jak w photoshop)
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Automatyzacja (jak w photoshop)  (Przeczytany 13092 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
alch
Gość
« : 20.02.2014, 08:21:58 »

Wiem, że pewnie niektórych tu zdenerwuję tym wpisem, ale... ja naprawdę nigdy nie uzywałem photoshopa! Dopóki nie pojawiła się konieczność automatyzacji pewnych czynności, których w Gimpie zautomatyzowac nie można.

Do rzeczy:

1. fotografuję w bibliotece książkę (wolno mi, przepisy zezwalają) w skali szarości z zastosowaniem opcji "kwiatek" (powiększenie dla małych przedmiotów). Obrazy sa wyraźne, nierozmazane.
2. w domu próbuję wydrukować, ale okazuje się, że wychodzi strasznie dużo tonera, a obraz jest słabo czytelny.
3. Otwieram Gimpa, używam filtra szkice >> fotokopia W ten sposób otrzymuję coś w rodzaju kopii ksero, która daje się normalnie drukowac, jest czytelna i nie zużywa tonera w wydruku.
4. Chciałbym tę czynność zautomatyzować dla wielu plików... ale nie mogę. W Gimpie nie ma możliwości zapamiętania sekwencji czynności i ich automatycznego odtwarzania!

Usłysze zaraz, że są przecież różne skrypty. OK, poradźcie mi jak automatyzować czynności w Gimp. Nie jedną konkretną czynność, ale wszystkie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 20.02.2014, 10:02:17 »

Skoro chcesz przetworzyć wiele plików to użyj: BIMP.
Zapisane
alch
Gość
« Odpowiedz #2 : 20.02.2014, 19:13:56 »

Dziękuję, ale najpierw musze się nauczyć instalacji. Instrukcja w readme jest zbyt ogólnikowa, a programistą nie jestem. Poszukam tu jakiejś ogólnej instrukcji jak instalować skrypty. heart

Aktualizacja: właśnie przeczytałem FAQ i stronę Wiki. Podaje ona, że "W katalogu GIMPa, folder "scripts", tam znajdują się dostępne dla danego użytkownika skrypty. " OK, w ścieżce usr/share/gimp/2.0/ jest folder scripts, ale są tam pliki z rozszerzeniem *scm, a skrypt BIMP ma jakąś złożoną konstrukcję...
« Ostatnia zmiana: 20.02.2014, 19:40:17 wysłane przez alch » Zapisane
POGO
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 541
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 20.02.2014, 20:37:26 »

Pod Linux-a musisz sobie sam skompilować.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 21.02.2014, 00:06:18 »

BIMP to plugin, nie skrypt a sposób instalacji jest całkiem dobrze opisany w podlinkowanym temacie. Niestety nie zwróciłam uwagi, że używasz Linuksa. Tu już niestety nic nie poradzę Smutny
« Ostatnia zmiana: 21.02.2014, 00:17:09 wysłane przez be@ » Zapisane
martin87
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

martin87


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 23.02.2014, 11:24:13 »

Mi brakuje w gimpie akcji znanych z photoshopa, gdzie można było sobie kilka czynności nagrać i zapisać jako akcję oraz oczywiście domyślnej obsługi CMYK.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 23.02.2014, 19:20:12 »

Chociaż PS-a nigdy nie używałam, to również brakuje mi możliwości rejestrowania i powtarzania pewnych czynności czy ich sekwencji. Ostatnio np. potrzebowałam opcji "powtórz skalowanie warstwy" aby przeskalować jedną warstwę wzwyż w kilkunastu krokach. BIMP się do tego nie nadaje i naprawdę byłoby super, gdyby w końcu ktoś skombinował taką wtyczkę, która pozwala na nagrywanie i powtarzanie czynności...
Zapisane
POGO
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 541
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 23.02.2014, 20:09:05 »

Mi brakuje w gimpie akcji znanych z photoshopa, gdzie można było sobie kilka czynności nagrać i zapisać jako akcję oraz oczywiście domyślnej obsługi CMYK.

Akcji czy też operacji w Gimp-ie nie ma i chyba jeszcze długo nie będzie.


Chociaż PS-a nigdy nie używałam, to również brakuje mi możliwości rejestrowania i powtarzania pewnych czynności czy ich sekwencji. Ostatnio np. potrzebowałam opcji "powtórz skalowanie warstwy" aby przeskalować jedną warstwę wzwyż w kilkunastu krokach. BIMP się do tego nie nadaje i naprawdę byłoby super, gdyby w końcu ktoś skombinował taką wtyczkę, która pozwala na nagrywanie i powtarzanie czynności...

W Gimp-ie są od tego skrypty. http://www.gimphelp.org/scripts/other_step-resize.shtml
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 23.02.2014, 20:17:42 »

Że są skrypty, to ja wiem ale czasem ciężko znaleźć ten konkretny, szczególnie jeśli się nie zna zbytnio angielskiego. Skrypt z podanego linka skaluje chyba cały obraz a mi chodziło o skalowanie jednej warstwy. Mam już jeden fajny skrypt, który skaluje cały obraz, tyle że tylko w dół. Czy nie dałoby się go zmodyfikować aby skalował także w górę?
@Edit:
W sumie to chyba założę osobny wątek
Zapisane
POGO
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 541
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 23.02.2014, 20:32:55 »

Zobacz ten skrypt,działa inaczej. A co do skalowania to skaluje w górę i w dół.

* FU-stair-resize.scm (4.31 KB - pobrany 171 razy.)
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 23.02.2014, 21:39:24 »

Dzięki, już sprawdzam Uśmiech
@Edit:
Skalowanie działa w górę i w dół dla aktywnej warstwy ale szkoda, że nie ma 2 w 1, czyli jeden skrypt do skalowania i warstwy i obrazu. Druga sprawa, to że skrypt tworzy warstwy pośrednie co może faktycznie czasem się do czegoś przydać ale nie zawsze i wtedy trzeba je usuwać. No i jednak trochę to niewygodne, że trzeba sobie samemu obliczyć ilość kroków pośrednich. Wolałabym wybrać po prostu wielkość kroku w procentach. Tak więc skrypt na pewno się przyda ale nadal szukam takiego jak opisałam tutaj: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,62642.msg288396.html#msg288396.
I to jest właśnie problem, że czasem trudno znaleźć skrypt dokładnie taki, jakiego się akurat potrzebuje, więc te akcje byłyby bardzo przydatne i wielka szkoda, że w GIMP-ie jest taki problem z dodaniem tej opcji.
@Edit2:
W sumie jeszcze przetestowałam jakby to w tym BIMP wyglądało i jest to jednak pewne ułatwienie w przypadku skalowania pojedynczego obrazu. Można sobie ustawić skalowanie w procentach, dodać obraz a później tylko klikać w jeden przycisk aby powtarzać to skalowanie o wybrany procent.
« Ostatnia zmiana: 23.02.2014, 22:17:08 wysłane przez be@ » Zapisane
martin87
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

martin87


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 24.02.2014, 07:25:08 »

Czemu długo nie będzie? Przydała by się taka funkcjonalność.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aDodatkiSzukamWątek: Automatyzacja (jak w photoshop)
Skocz do: