Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Zakładki.  (Przeczytany 4044 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mimoto
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

mimoto


Zobacz profil
« : 07.02.2014, 13:56:21 »

Witam.
Jestem na etapie przesiadania się z Corel na Inscape. Na wstępie mam już problem.
Czy ten program ma możliwość towrzenia zakładek, tz w ramamch jednego dokumentu mamu np 5 zakładek.
Chodzi o coś takiego jak w excel (arkusz) lub w corel. Po prostu każda taka zakładka to u mnie jedna strona.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 08.03.2014, 03:06:04 wysłane przez be@ » Zapisane
E-Nigma
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 07.02.2014, 19:00:25 »

Inkscap-e nie ma tak jak Corel podziału na strony, ale możesz to zastąpić podziałem na warstwy i podwarstwy tak jak to pokazane zostało na załączonym screenie. Warstwom możesz wyłączać widoczność, czyli jak pracujesz na stronie 1 to wyłączasz widoczność pozostałych stron a włączasz widoczność strony 1.


* Warstwy2.jpg (28.34 KB, 276x288 - wyświetlony 452 razy.)
Zapisane

mimoto
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

mimoto


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 07.02.2014, 19:35:42 »

Witaj.
Ale widzę że tym masz tam dodatkowe strony. Wprawdzie nieco inaczej jest to prezentowane niż w Corel, a skutek jest ten sam.
Jak dodaje się dodatkowe strony.
Zapisane
E-Nigma
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 08.02.2014, 10:09:14 »

Nie ma tam żadnych stron, to wszystko to są warstwy, tylko że ja nadałem głównym warstwom nazwy Strona 1 i Strona 2 a podwarstwom Warstwa 1 Warstwa 2 dla danej strony a to dlatego, że przy bardziej złożonych rysunkach trzeba korzystać z podziału na kilka warstw bo program mocno spowalnia (zwłaszcza gdy używa się wielu rozmytych obiektów w dokumencie).

W załączniku plik svg z podziałem na warstwy stron i podwarstwy.

P.S. Aby zobaczyć warstwy musisz otworzyć okno dialogowe warstwy (shift+ctr+L) i tam tworzysz sobie warstwy, które mogą robić za strony Twojego projektu.

* Warstwy.svg (13.38 KB - pobrany 156 razy.)
Zapisane

mimoto
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

mimoto


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 08.02.2014, 13:42:58 »

Tak, teraz rozumiem.
A czy jest jeszcze taka funkcja jak w Corel, manager obiektów? Generalnie już pracuję na tym sofcie, jest super.
Jednak mam klika starych przyzwyczajeń.
Zapisane
E-Nigma
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 09.02.2014, 07:46:41 »

Kiedyś też używałem Corela, ale to było dość dawno, więc przypomnieć musiałem sobie co nieco co to w ogóle jest ten menager obiektów na jednym z filmików umieszczonych w internecie. Pewną namiastką tego elementu Corela jest okno Warstw, można tam blokować i wyłączać widoczność a także tworzyć warstwy i podwarstwy. Nie ma tam blokowania drukowania danej warstwy (co jest pewnym nieudogodnieniem dla kogoś, kto tworzy projekty, które drukuje bezpośrednio za pośrednictwem Inkscape-a). Największą bolączką dla Ciebie pewnie będzie to, że program nie wyświetla tam listy obiektów znajdujących się na danej warstwie co umożliwia szybkie zaznaczanie obiektów, nawet tych, które są przykryte innymi obiektami.

W Inkscapi-e jest jednak takie okienko edytor XML dokumentu, które pozwala na przeglądanie wszystkich definicji i struktury całego pliku. Jest to bardziej złożone narzędzie i nie będę go omawiał tutaj. Można je wykorzystywać od biedy do zaznaczania obiektów, chociaż nie umożliwia on zaznaczanie kilku obiektów na raz (niestety).

Na koniec kilka skrótów klawiaturowych, które się przydają:

ALT+lewy przycisk myszy - każde kolejne kliknięcie myszką z wciśniętym ALT-em zaznacza obiekty znajdujące się pod innymi obiektami.

ctr+G grupuje (w Corelu chyba taki sam skrót klawiaturowy był)

Brakuje niestety skrótu ctr+U - rozgrupowanie obiektów (tak jak to było w Corelu).

Poniżej screen edytora XML, za pomocą którego zaznaczyłem jeden z obiektów stworzonych w bierzącym dokumencie.


* edytorXml2.jpg (121.01 KB, 930x612 - wyświetlony 389 razy.)
Zapisane

mimoto
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

mimoto


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 09.02.2014, 21:58:58 »

Cytuj
że program nie wyświetla tam listy obiektów znajdujących się na danej warstwie co umożliwia szybkie zaznaczanie obiektów, nawet tych, które są przykryte innymi obiektami

Dokładnie o to mi chodziło. Tak się nauczyłem, szkoda że nie ma chociaż czegoś podobnego.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Zakładki.
Skocz do: