Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Lekko wypukły, cieniowany napis
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Lekko wypukły, cieniowany napis  (Przeczytany 9653 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 06.02.2014, 04:00:54 »

Lekko wypukły, cieniowany napis
Tutorial

Opracowanie: nick autora
Poziom trudności: bardzo łatwy





Prosty i elegancki efekt, dobrze prezentuje się na stronie www.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.




Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1.  Otwieramy obraz do którego chcemy dodać napis lub tworzymy nowy obraz o stosownych wymiarach. Wybieramy czcionkę Narzędzia tekstowe (najlepiej jakąś grubszą), ustawiamy jej rozmiar i wpisujemy nasz tekst. Ja użyłam czcionki Arial Heavy o rozmiarze 50. Warto zwiększyć odstępy między literami aby po dodaniu cienia napis dobrze się prezentował. Ja ustawiłam odstęp na 1.



Lime Point 2. Dopasowujemy wymiary warstwy tekstowej do obrazu: Warstwa -> Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu.

Lime Point 3. Klikamy PPM na warstwę tekstową i wybieramy: Kanał alfa na zaznaczenie



Lime Point 4. W przyborniku ustawiamy kolory napisu. Ja wybrałam #77bb13 jako kolor pierwszoplanowy i #009844 jako drugoplanowy. Można wybrać dowolne inne kolory jednak pierwszoplanowy nie powinien być biały ani zbyt jasny.

Lime Point 5. Wybieramy gradient Gradient:
 Kolor pierwszoplanowy na kolor tła
 Kształt: liniowy
i przeciągamy nim w pionie od górnej do dolnej krawędzi napisu. Aby zrobić to idealnie pionowo podczas przeciągania należy przytrzymać klawisz CTRL.




Lime Point 6. Stosujemy filtr: Światło i cień -> Rzucanie cienia z ustawieniami:

      Przesunięcie X: 0
Przesunięcie Y: 1
Promień rozmycia: 5
Kolor: czarny (domyślny)
Krycie: 100
     

Ustawienia te, a zwłaszcza promień rozmycia, są zależne od wielkości napisu. Jeśli więc wymiary Waszego napisu znacząco różnią się od tych, które ja wybrałam, to będziecie musieli nieco zmienić te parametry, np. im większy napis, tym większe rozmycie. Przesunięcie X i Y można zostawić lub tylko nieznacznie zwiększyć, np. X: 1, Y: 2.

Lime Point 7. Odwracamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Odwróć i ponownie wybieramy filtr Rzucanie cienia ale zmieniamy ustawienia na:

      Przesunięcie X: 1
Przesunięcie Y: 1
Promień rozmycia: 0
Kolor: biały
Krycie: 60 - 90
       


Lime Point 8. Wyłączamy zaznaczenie: Zaznaczenie -> Brak i gotowe:



Lime Point Koniec



Jak widać tutorial jest bardzo prosty i myślę, że nawet najbardziej początkujący wykonają go bez problemu Uśmiech



W załączniku poglądowy XCF

* gimpuj.xcf (37.58 KB - pobrany 184 razy.)
« Ostatnia zmiana: 10.01.2015, 15:24:07 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Lekko wypukły, cieniowany napis
Skocz do: