Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Zapisywanie plików w Inkscape a zmiana koloru w Power Point
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Zapisywanie plików w Inkscape a zmiana koloru w Power Point  (Przeczytany 23137 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« : 18.01.2014, 03:27:58 »

Pytanie do Inkscape, bo napotykam pewne trudności:

Otóż tworzę kształty np koło, jego obramowanie to powiedzmy kolor czarny, zapisuję w png eksportując, czyli z przezroczystym tłem
Teraz wklejam to do programu PowerPoint chcę aby to koło, które ma czarne obramowanie, zmienić mu kolor powiedzmy na czerwony.
Czy jest to możliwe ? bo z tego co widzę jest to problem.
Chodzi mi o to aby format był do edycji, czyli skoro to wektory, można było zmieniać kolory w Power Point
Może trzeba jakoś inaczej zapisywać, czy jak ? A może ten program nie ma takiej możliwości, jeśli tak to jaki ewentualnie ?
Wiem, że jest to możliwe dla przykładu dorzucam plik w Power Point z plikiem, który da się zmieniać kolor https://www.dropbox.com/s/gv2iravychd7u6i/przyk%C5%82ad%20PP.pptx Dla przykładu ten czerwony w pliku, to tam był, bo prezentacje ściągnąłem, ten poniżej to jest zapisany z tego pliku na pulpit w png i wklejony z powrotem, utracił swoje możliwości. Wystarczy zobaczyć jak się zachowuje przy wypełnianiem kolorem.

Druga sprawa, w jakiej ilości dpi zapisywać wektorowe kształty aby zmiana rozmiaru była bez utraty jakości ?
Próbowałem na 300 i jest zasadniczo dobrze, ale jak rozciągnę na całe pole prezentacji to są już pierwsze ślady pikselozy Uśmiech

Co radzicie ?
« Ostatnia zmiana: 28.04.2015, 01:19:22 wysłane przez be@ » Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.01.2014, 03:44:52 »

PNG to nie jest format wektorowy. Nie bardzo wiem jak się ma do tego dpi (znaczenie ma chyba tylko przy wydruku) ale zmieniać wymiary bez utraty jakości można tylko w formacie wektorowym, czyli np. SVG: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika_wektorowa (zwróć uwagę na formaty zapisu).
« Ostatnia zmiana: 18.01.2014, 04:04:21 wysłane przez be@ » Zapisane
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.01.2014, 10:42:03 »

Ok ja się aż tak na tym nie znam, sądziłem, że te pliki są tak zapisane i w takim zapisie jak pisałem, będzie ok, a nie jest.
Czyli mówiąc krótko, i pytając.
W jakim formacie prawdopodobnie jest ten obrazek z prezentacji, że można go tak swobodnie skalować i zmieniać mu kolor ?
Lub w jakim formacie trzeba zapisywać, aby w prezentacja zachowywał się tak jak ten przykładowy ?

Co do DPI to gdy zapisałem ten sam obraz w 90 dpi to przy skalowaniu było widać straty, gdy zapisałem w 300 dpi to już było o wiele lepiej. zasadniczo wiem, że to przy drukowaniu, ale w opcjach ustawień tego programu miałem tylko taki wybór.
Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
Klaudiusz
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 209
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.01.2014, 15:52:21 »

Pierwszy to jakiś clipart z power pointa a drugi to zwykły raster. Jeżeli chcesz taką grafikę wektorową w prezentacji to:

- należy mieć w miarę żywy office - up 2007,
- otworzyć obrazek wektorowy i go "kopiuj" (tylko bez jakichś gradientów, prosta grafika bo office nie obsługuje za dobrze znaczników z svg)
- przejść do prezentacji i wkleić specjalnie (wklej->wklej specjalnie->Obraz (rozszerzony metaplik))

Przykład w załączniku, drugi slajd.

* przykład PP.rar (98.17 KB - pobrany 199 razy.)
Zapisane
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 18.01.2014, 16:45:52 »

przykład widziałem, ale ten przykład nie zmienia koloru tak jak ten pierwszy obiekt z pierwszego slajdu.

no i to nie może być obiekt kopiowany skądś, bo ja sam chce tworzyć takie obiekty diagramy itp ... tak aby były skalowalne i z możliwością zmiany koloru obiektu, a nie tła.

Czyli nie wiem czy dobrze rozumiem w Inkscape nie można tworzyć takich obrazków, ikon itp ?

Wiadomo nie o wszystkie mi obrazki chodzi, bo np są też takie z gradientem i te jak zapisałem w 300 DPI w PNG to ich skalowalność się o wiele poprawiła, w prezentacjach nie ma potrzeby aby skalować do dużych rozmiarów. Ale mam takie obiekty powiedzmy elipsa, która ma przezroczyste tło, i tylko gdy chcę zmieniać kolor to chcę aby kolor zmieniał się na obramowaniu, a nie że mi z przezroczystego tła robi powiedzmy żółte, czerwone, niebieskie.

Podobnie działa w GIMP kanał alfa na zaznaczenie i wtedy zmiana koloru zachodzi tylko w tym zaznaczeniu a nie poza nim.
Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
Klaudiusz
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 209
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 18.01.2014, 17:46:16 »

Cytuj
przykład widziałem, ale ten przykład nie zmienia koloru tak jak ten pierwszy obiekt z pierwszego slajdu.

Zmieni (użyj slajdu z obrazkiem co podesłałem wcześniej)- ppm i wybierz edytuj obraz. Zapyta o konwersje na obiekt rysunkowy pakietu Microsoft Office. Akceptujemy. Zaznaczmy obiekt i przechodzimy do wstążki, zakładka formatowanie. Rozgrupuj obiekt,wybierz jeden, powiększ go i zmień mu np. kolor konturu "kontury kształtu".

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=VprhFCmymz4" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=VprhFCmymz4</a>
« Ostatnia zmiana: 18.01.2014, 18:17:57 wysłane przez Semerchet » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 18.01.2014, 17:51:24 »

Jest duży problem cokolwiek Ci wytłumaczyć, kiedy nie znasz podstawowych różnic między grafiką rastrową a wektorową. PNG jest formatem grafiki rastrowej, dlatego można mu przypisać ppi, które oznacza ilość pikseli na cal(użyłam tej jednostki, ponieważ dpi to rozdzielczość urządzenia drukującego), więc analogicznie im więcej pikseli tworzy cal tym lepsza jakość obrazka, prawda? Dlatego ppi jest tak ważne w druku i dlatego też obrazek, który skalowałeś o rozdzielczości 300ppi zachował lepszą jakość niż ten o 90ppi. W wielkim skrócie, obraz wektorowy nie posiada jako takiego ppi(jakość wyświetlanego obrazu jest uzależniona od rozdzielczości monitora), ponieważ wszystkie obiekty(odcinki, koła, kwadraty, itp) w takim obrazie są tworzone przez punkty umieszczone w układzie współrzędnych, czysta matematyka, więc skalując taki plik, program oblicza w locie położenie tych punktów między sobą zachowując oczywiście przypisane mu atrybuty(grubość linii, kolor itp), dlatego nie tracisz ostrości. Dopiero eksportując obrazek wektorowy do rastrów musisz mu nadać ppi.

W inkscape można jak najbardziej tworzyć logo, wykresy i wiele, wiele innych rzeczy.


W Power Point nic nie robię, bo nie potrzebuję i nie znam dokładnie tego programu, ale podejrzewam, że Semerchet, podał Ci działający sposób. Obrazek, który sobie zrobisz w inku, zaznaczasz, kopiujesz i wklejasz sposobem podanym przez Semercheta. WMF to o ile dobrze kojarzę rozszerzenie pliku wektorowego programu Power Point. Jeśli w inku nie ma możliwości zapisu do takiego formatu, to podany wyżej sposób może być najlepszy.
Przykład dany przez kolegę zmienia kolor. Sprawdzałam.
Zapisane

Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 18.01.2014, 18:27:37 »

Semerchet dziękuję za trud Uśmiech

Ale to dużo kombinacji, a widziałem rysowane formy wstawione w prezentację, gdzie kolor zmienia się w sposób prosty.
Ja gdy wklejam np koło puste z przezroczystym tłem, nie mogę zmienić koloru w ten sam sposób.

Może się i nie znam, ale mi nie chodzi aby tłumaczyć różnice, bo może nie dokładnie piszę, o tych technicznych sprawach, ale chyba raczej jasno napisałem o co mi chodzi chce stworzyć okrąg bez tła, który ma możliwość zmiany koloru poprzez funkcję "wypełnienie kształtu" widziałem takie ikonki, i nie są systemowymi z PPT tylko tworzonymi.

Ciekawi mnie jaki to program coś takiego umożliwia i jakie to jest rozszerzenie.

Np taki obiekt:

W jakim programie i jak zapisywać ten kształt, aby zmiana koloru poprzez funkcję "wypełnienie kształtu" była możliwa.
koloru tego pomarańczowego np na zielony, czerwony itd

Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 18.01.2014, 18:49:46 »

No właśnie, skoro nie znasz różnic między grafiką rastrową a wektorową i nie rozumiesz specyfiki wektorów, to dalej będziesz się upierał przy próbie zmiany koloru obrazka png w Power Poincie, bo wiesz, że png może być bez tła. Otóż w inkscape kopiujesz sam obiekt, on nie ma tła. Może to być koło, kwadrat gwiazda lub nawet bardziej skomplikowane obiekty(które właśnie trzeba rozgrupować przed zmianą koloru osobnych szczegółów).  A raster, który otworzysz w inku dalej będzie rastrem do puki go nie zwektorysujesz. Zatem, podany przez ciebie kształt zrób w inku, skopiuj i wklej do programu. Pamiętaj, że aby obiekt miał wypełnienie musi być zamknięty. Bo być może próbujesz zmienić kolor wypełnienia obiektowi, który jest samym obrysem bez wypełnienia.

Takim programem w którym tworzysz takie kształty może być właśnie Inkscape.
Zapisane

Klaudiusz
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 209
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18.01.2014, 18:50:12 »

Pokuszę się o ostatni film:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=GCEhAtdhVsM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=GCEhAtdhVsM</a>

Jak to już nie pomoże to odpadam.
Zapisane
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 18.01.2014, 18:58:35 »

Semerchet ok, chodzi mi zasadniczo o coś takiego jak pokazałeś.
Jedynie nieporozumienie było tam, że ja widziałem odrazu edytowalne bez tej procedury, którą przeprowadzałeś. Dlatego tak się dopytywałem o to. Popróbuję więc zrobić tak jak pokazałeś.

Ale rozumiem, ze to zadziała też do innych kształtów ? Bo wyżej Hasia mnie maltretuje Uśmiech chociaż ja przy niczym się nie upieram, tylko pytam jakie to ma być rozszerzenie i jaki program, że wklejam i zmieniam kolor. A mi chodzi też o niezamknięte kształty typu "podkreślenie", "zakreślenie" np też jakieś obiekty rysowane, i składające się z dwóch i więcej części. Też się da tym twoim sposobem ?

Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
Klaudiusz
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 209
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 18.01.2014, 19:05:23 »

Ja wiem że to trochę zawikłane. Ale możesz to zrobić tak jak pokazałem lub znaleźć gotowca - szukaj w google pod hasłem clipart powerpoint. Myślę że z innymi kształtami też nie będzie problemu - film we wcześniejszym poście. Reszta to metoda prób i błędów. Nie wiem na ile nam pozwoli Power Point. O możliwościach pakietu Office niestety decyduje Microsoft. Jak są w nim braki to wołem nie damy rady Mrugnięcie

Ps:
Cytuj
tylko pytam jakie to ma być rozszerzenie i jaki program, że wklejam i zmieniam kolor

My z Inkscape kopiujemy tylko kod xml. Programem zmieniającym/modyfikującym kod jest Power Point.

Ps2:
Przykładowe cliparty - http://www.presentationmagazine.com/small-clip-art-icons-1189.htm
Ściągnij i przyjrzyj się ich budowie. To samo można zrobić w Inkscape i połączyć (rozdzielić grupę) Mrugnięcie
Zapisane
Pshem
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 177
Galeria Użytkownika


GIMP 2.10.8


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 18.01.2014, 19:10:00 »

Dlatego też pytałem o program i rozszerzenie ... bo kwestia jest taka że ja tworzę ikony i diagramy i obiekty do których chcę mieć prawa autorskie, więc szukanie czegoś i kopiowanie nie wchodzi w grę.
Zapisane

Mam GIMP 2.10.8
Nie odpowiadam na wątki o tytule - Proszę o pomoc.
Klaudiusz
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 209
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 18.01.2014, 19:13:13 »

I o to chodzi Mrugnięcie.
« Ostatnia zmiana: 18.01.2014, 19:32:34 wysłane przez Semerchet » Zapisane
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Zapisywanie plików w Inkscape a zmiana koloru w Power Point
Skocz do: