Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Oceńcie ocenianie  (Przeczytany 2987 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« : 26.09.2013, 21:43:48 »

Na portalach znaleźć czasem coś co określamy mianem oceny. Ocenia się w ten sposób obrazki, filmy, gry, czy zdjęcia. Skupmy się na grafikach.

 a) Czy w ogóle warto wprowadzać takiego rodzaju skale do tego celu? Nie lepiej zostawić komentarz?
 b) Ile stopniową skalę wolicie? (1-5, 1-10, 1-100)
 c) A może jeszcze prościej: plus, minus?
 d) A może jak to robi, nie przymierzając Facebook: można wstawić pozytywną ocenę?

Proszę o uzasadnienie.

Nie, pytam jedynie z ciekawości Język
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 26.09.2013, 21:57:06 »

a) Jak dla mnie warto ale pod warunkiem, że ocena poniżej 3 będzie wymagała uzasadnienia.
b) Ja bym preferowała 1-5 ale 1-10 też obleci
c) Ja tam wolę oceny, wg mnie bardziej czytelne. Te plusiki i minusiki jakoś źle mi się kojarzą...
d) Nie wiem jak robi FB, staram się od niego trzymać z daleka Język
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 26.09.2013, 22:07:34 »

Ja byłabym za opcją umożliwiającą pozytywne zapunktowanie pracy. W naszej galerii nie oceniam prac kiedy nie mogę dać 5. Mi osobiście podoba się tak jak jest na deviantart. Tam pracę dodaje się do ulubionych, co jest jednoznaczne z powiedzeniem, że nam się podoba. Chcąc skrytykować pracę trzeba już zostawić komentarz, nie ma innej opcji. U nas bywa tak, że zostawi Ci ktoś niską ocenę ale komentarza już nie zostawi. Ale w przypadku kiedy powstałaby podobna opcja jak "polub" to widziałabym ją jako taką naszą wewnętrzną, forumową opcję a nie fejsbukowego lajka.

Jeżeli jedynym sposobem ocenienia pracy miałby być komentarz, to zapewne mało było by prac, które by takowy otrzymało. Ludzie lubią impulsywnie działać i kiedy coś im się spodoba najprostszą opcją jest danie plusika, lajka, favka itp.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 27.09.2013, 20:51:16 »

Ja mam jeszcze pewną uwagę odnośnie oceniania. Otóż wiele osób w ogóle nie opisuje swoich prac, często nie wiadomo jaki jest ich prawdziwy wkład. Widywałam już prace, które dostały po kilka najwyższych ocen, a później okazywało się, że to plagiat albo obrazek znaleziony w sieci i tylko nieznacznie przerobiony. Myślę, że to trochę niesprawiedliwe. Może przydałoby się pomyśleć nad jakąś opcją, która pozwoliłaby oceniać jedynie opisane prace albo taką, która wymuszałaby dodanie opisu podczas wgrywania pracy do galerii? Może np. prace powinny być najpierw zaakceptowane przez moderatora?
Zapisane
Skwarek
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: skwara96@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 755
Galeria Użytkownika


Hello... it's me.


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 27.09.2013, 20:54:35 »

Jakieś favsy lub lajki będą najlepszą opcją.
Zapisane

DAJ MI LAMĘ :]
GIMP

"Dude, suckin' at something is the first step towards being sorta good at something."
Lordu
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Lordu


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 27.09.2013, 20:55:08 »

Ja byłabym za opcją umożliwiającą pozytywne zapunktowanie pracy. W naszej galerii nie oceniam prac kiedy nie mogę dać 5. Mi osobiście podoba się tak jak jest na deviantart. Tam pracę dodaje się do ulubionych, co jest jednoznaczne z powiedzeniem, że nam się podoba. Chcąc skrytykować pracę trzeba już zostawić komentarz, nie ma innej opcji. U nas bywa tak, że zostawi Ci ktoś niską ocenę ale komentarza już nie zostawi. Ale w przypadku kiedy powstałaby podobna opcja jak "polub" to widziałabym ją jako taką naszą wewnętrzną, forumową opcję a nie fejsbukowego lajka.

Jeżeli jedynym sposobem ocenienia pracy miałby być komentarz, to zapewne mało było by prac, które by takowy otrzymało. Ludzie lubią impulsywnie działać i kiedy coś im się spodoba najprostszą opcją jest danie plusika, lajka, favka itp.


Popieram w stu procentach+ można by było do profilu dodać opcję "ulubione", gdzie widać by było rzeczy, które dana osoba zlajkowała.
Zapisane

Kubuntu 13.04, krita, karbon, mypaint, gimp, inkscape... I po co płacić za soft? Mrugnięcie
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 27.09.2013, 21:12:35 »

(...)można by było do profilu dodać opcję "ulubione", gdzie widać by było rzeczy, które dana osoba zlajkowała.

I wtedy ludzie lajkowali by się nawzajem na zasadzie: skoro on mi polajkował, to i jemu wypada dać lajka. W tej chwili nie mamy tu chyba tego rodzaju użytkowników ale taka opcja mogłaby ich przyciągnąć.
Przy czym nie mam nic przeciwko samym ulubionym, chodzi jedynie o to, że moje ulubione powinny być widoczne może tylko dla mnie a autor pracy widziałby jedynie, że ktoś ją sobie dodał do ulubionych ale nie wiedziałby kto. W każdym razie ja bym wolała mieć swoje ulubione tylko do swojej prywatnej wiadomości, bo oceniać staram się obiektywnie ale ulubione prace to już rzecz moich subiektywnych upodobań i prawdopodobnie znalazłyby się tam prace, które większość użytkowników uznałaby za słabe, jak również niektórych bardzo dobrych prac bym tam nie umieściła, bo akurat do mnie nie przemawiają.
« Ostatnia zmiana: 27.09.2013, 22:34:29 wysłane przez be@ » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 28.09.2013, 07:45:30 »

Na to z tymi ulubionymi to bym nie wpadał:)

Z tym Facebookiem, to chodziło o to, że można dać tylko "like it", czyli jedynie pozytyw. Nie ma opcji, "hate it", można co najwyżej cofnąć wcześniejsze po parcie.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Oceńcie ocenianie
Skocz do: