Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEfekty tekstoweWątek: Dwukolorowy napis z obwódką - dla początkujących
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Dwukolorowy napis z obwódką - dla początkujących  (Przeczytany 95238 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 29.07.2013, 05:31:11 »

Dwukolorowy napis z obwódką - dla początkujących
Tutorial

Opracowanie: bea
Poziom trudności: bardzo łatwy





Poniższy tutorial opisuje proste efekty, o które dość często pytają początkujący użytkownicy.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.6. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Tworzymy nowy obraz: Plik -> Nowy, o takich wymiarach aby zmieścić napis. U mnie będzie to 500 x 200 px.


Jeśli zamierzacie dodać napis do jakiegoś zdjęcia, to zamiast tworzyć nowy obraz, otwieracie rzeczone zdjęcie - wystarczy przeciągnąć je na okno programu.


Lime Point 2. Wybieramy narzędzie tekstowe Narzędzia tekstowe, ustawiamy sobie wielkość, rodzaj oraz kolor czcionki, klikamy w obraz i wpisujemy nasz tekst. Ponieważ będzie miał on jeszcze obramowanie, to warto w opcjach narzędzia zwiększyć odstępy pomiędzy literami.



Lime Point 3. W oknie warstw blokujemy przezroczystość warstwy tekstowej klikając w kwadratową ikonkę szachownicy. Powinna pojawić się wokół niej obwódka.


Jeśli nie widzicie tego okienka, to trzeba je otworzyć: Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Warstwy


Lime Point 4. Zaznaczeniem prostokątnym Zaznaczenie prostokątne zaznaczamy dolną połowę napisu


i wypełniamy wybranym kolorem (innym niż kolor napisu) za pomocą kubełka Wypełnienie kubełkiem.
W opcjach narzędzia wypełnienie zaznaczamy:
Uwzględniany obszar:
Całe zaznaczenie


Zamiast używać kubełka, można także przeciągnąć wybrany kolor bezpośrednio z przybornika i upuścić w zaznaczonym obszarze.

Lime Point 5. W oknie warstw klikamy PPM na warstwę tekstową i wybieramy z menu: Kanał alfa na zaznaczenie. Powiększamy zaznaczenie o tyle pikseli ile ma wynosić grubość naszej obwódki: Zaznaczenie -> Powiększ. Ja wybrałam 3 px.




Lime Point 6. Dodajemy nową, przezroczystą warstwę poniżej warstwy z napisem (kliknij w warstwę Tło w oknie warstw aby ją podświetlić i wybierz z górnego menu: Warstwa -> Nowa warstwa) i wypełniamy na niej zaznaczenie wybranym kolorem. Po wypełnieniu można wyłączyć zaznaczenie: Zaznaczenie -> Brak.



Lime Point 7. Na potrzeby tutorialu utworzyłam obraz z białym tłem aby wszystko było wyraźnie widoczne na zrzutach. Jeśli chcecie mieć napis na przezroczystym tle, możecie usunąć warstwę Tło. Można także od razu utworzyć obraz z przezroczystym tłem lub dodać napis do dowolnego innego tła, np. zdjęcia.
Uwaga:
 Napis z przezroczystym tłem wymaga zapisu w formacie obsługującym przezroczystość, np. PNG (najlepsza jakość) lub GIF (słaba jakość, postrzępione krawędzie ale mała waga pliku).  Format JPG nie obsługuje przezroczystości.

Lime Point 8. Gdyby na koniec okazało się, że tła jest zbyt wiele, wystarczy użyć narzędzia kadrowanie Kadrowanie. Zaznaczamy wybrany obszar i klikamy ENTER. Jeśli nie chcemy, aby tło w ogóle wystawało poza napis, to lepiej zamiast kadrowania połączyć wszystkie warstwy i użyć opcji: Obraz -> Automatycznie przytnij obraz.


Przycięty napis na przezroczystym tle (tutaj użyłam innych kolorów i czcionki):



Lime Point 9. Zapisujemy nasz obraz w wybranym formacie, np. PNG. W GIMP 2.8 używamy opcji Plik -> Wyeksportuj. Opcje: Zapisz oraz Zapisz jako służą do zapisywania w formacie XCF (z zachowaniem warstw, zaznaczenia itd.).


Lime Point Koniec



Dodatkowa uwaga odnośnie blokowania przezroczystości:
Opcja ta pozwala nie tylko na wypełnienie kolorem zaznaczonego fragmentu tekstu. Można również, bez użycia zaznaczenia, wypełnić cały tekst gradientem Gradient lub deseniem albo pomazać go za pomocą pędzla Pędzel bez naruszania przezroczystego tła. Dotyczy to nie tylko warstwy tekstowej ale dowolnego obiektu na przezroczystym tle.

Mam nadzieję, że powyższy poradnik jest wystarczająco przejrzysty i zrozumiały nawet dla najbardziej początkujących. W razie ew. pytań proszę pisać w odpowiedziach do wątku. Postaram się objaśnić wszelkie wątpliwości.
Pozdrawiam wszystkich zaczynających przygodę z GIMP-em i życzę szybkich postępów w poznawaniu możliwości programu Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 13.11.2016, 03:12:25 wysłane przez be@ » Zapisane
nediamnori
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.08.2013, 13:55:51 »

Bardzo mi się podoba proste a za razem ładne pozwoliłem sobie zrobić poradnik wideo mam nadziej że się nie obazisz jak chcesz dodam twój nick w opisie Język
https://www.youtube.com/watch?v=U6ATwbM4Gtc
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 18.08.2013, 14:51:55 »

No ja nie wiem, czy to takie w porządku wobec be@, ale nie wiem co ona na to.
A podanie w opisie oryginalnego autora tego poradnika powinno być podstawą, jak również link do oryginału.
Zapisane

nediamnori
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.08.2013, 17:12:47 »

W opisie jest link do tego poradnika a na początku jest info że link do poradnika jest w opisie. Nie kręciłem tego poradnika żeby ukraść komuś pomysł tylko po to aby ktoś kto chce mógł sobie zobaczyć jak to zrobić na filmie.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 18.08.2013, 17:20:10 »

Nie wątpię w Twoje intencje, ale nie rób ze mnie głupiej. Obejrzałam wcześniej Twój filmik i w opisie nie było najmniejszej wzmianki o oryginalnym autorze i nie było też linku do tutka. W każdym bądź razie teraz jest tak jak powinno być od razu. A poradnik i tak jest bei, więc ona ma tu więcej do powiedzenia niż ja.
Zapisane

Mister123450
Gość
« Odpowiedz #5 : 28.02.2014, 19:15:36 »

A o to mój tekst Uśmiech

Zapisane
Zofik
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 24.05.2014, 20:00:24 »

Uważam że dla początkujących przydatne.  Wilber


« Ostatnia zmiana: 25.05.2014, 09:01:31 wysłane przez Zofik » Zapisane

~Zofik
weronika020830
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 07.06.2015, 15:00:41 »

Bardzo przydatne i dobrze opisane. Dzięki


* biało-czerwoni.png (16.31 KB, 700x200 - wyświetlony 3735 razy.)
Zapisane

Werka
kicio
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 125
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 16.12.2022, 12:51:48 »

Tak wyszło:

https://ibb.co/5FD4M3Y
Zapisane
mk1976
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

mk1976


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 30.05.2023, 19:20:11 »

A mnie nie wychodzi. Stary jestem :-) , ale bede walczył
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 31.05.2023, 13:05:37 »

A mnie nie wychodzi.
Trzeba uważnie czytać każdy punkt po kolei, a jak coś jest niejasne, to nie zgadywać po swojemu, tylko zapytać tutaj, a ja chętnie wytłumaczę Mrugnięcie
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEfekty tekstoweWątek: Dwukolorowy napis z obwódką - dla początkujących
Skocz do: