Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Rozjaśnianie zdjęcia  (Przeczytany 102388 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
T00kie
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

GIMP: 2.2
Wiadomości: 76
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 30.07.2007, 11:53:02 »

Rozjaśnianie zdjęcia
Tutorial

Oryginał: Creating a Neutral Density Filter with The GIMP
Opracowanie: Eric R. Jeschke
Przełożył: T00kie
Poziom trudności: łatwy





Ktoś może powiedzieć po co rozjaśniać zdjęcie ręcznie, skoro każdy najprostszy program do obróbki zdjęć robi to w kilka sekund jednym kliknięciem... Otóż w GIMPie będziemy w stanie kontrolować każdy szczegół zdjęcia i każdy jego obszar.

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy przyciemnione zdjęcie, ja wybrałem zdjęcie własnej roboty.




Lime Point 2. Duplikujemy (Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D]) warstwę Tło .



Lime Point 3. Zduplikowaną warstwę rozjaśniamy (Warstwa -> Kolory -> Poziomy) przesuwając środkowy suwak w lewą stronę do uzyskania zadowalającego efektu.



Nasz obraz powinien wyglądać teraz następująco:



Lime Point 3. Na zduplikowanej warstwie tworzymy nową białą maskę. Klikamy prawym klawiszem na zduplikowaną warstwę i wybieramy "Dodaj maskę warstwy"... Otworzy nam się okienko, w którym domyślnie będzie zaznaczona maska Biała (bez przezroczystości) i tak też ją zostawiamy.



Okno z warstwami powinno wyglądać tak:



Lime Point 4. Teraz będziemy pracować na utworzonej masce. Klikamy więc na nią w oknie z warstwami, w oknie z narzędziami wybieramy gradient (Wypełnianie gradientem koloru Gradient [L]) z opcjami takimi jak na obrazku:



Następnie klikamy na samej górze w oknie z obrazem i przeciągamy w dół do miejsca w którym zaczyna się przyciemniona strefa:



Okno z warstwami powinno wyglądać następująco:



Po kliknięciu Widoczności warstwy (Widoczność warstwy) przy dolnej warstwie naszym oczom powinien ukazać się taki widok:



Lime Point 5. Na koniec możemy jeszcze pobawić się nasyceniem kolorów w obszarze który rozjaśniliśmy, w tym celu przechodzimy z pracy na masce na warstwę zduplikowaną (klikając na nią lewym klawiszem) i wybieramy Kolory -> Odcień i nasycenie i suwamy suwaczkiem pt. Nasycenie w prawą stronę do uzyskania zadowalającego efektu.



Pozostaje nam spłaszczenie obrazu, zapisanie go w formacie jpg i to wszystko Uśmiech

Rezultat:




Lime Point Koniec


Na koniec: UWAGA! punkty 2 i 5 należy wykonywać bez zbytniej przesady, gdyż mogą one wpłynąć na późniejszą ziarnistość zdjęcia! Wiadomo - im bardziej przyciemniony oryginał, tym trudniej jest uzyskać dobrą jakość po rozjaśnieniu Uśmiech

Dziękuję za uwagę i z niecierpliwością czekam na ocenę i słowa (konstruktywnej) krytyki  Duży uśmiech


« Ostatnia zmiana: 10.03.2012, 00:28:20 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

Starczes12
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 80
Galeria Użytkownika


Ale żem strzelił popisuwę


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.07.2008, 16:57:31 »

Łatwe. Bardzo to łatwe .
Zapisane


Anulka86
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.0
Licencja: Copyright
Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 27.12.2008, 12:39:11 »

Nie mogę zmienić odcienia... Pojawia mi się komunikat: ZMIANY ODCIENIA I NASYCENIA KOLORÓW SĄ MOŻLIWE TYLKO NA WARSTWACH RGB  Niezdecydowany I tylko z tym mam problem... Reszta bradzo łatwa.
Zapisane
Łukasz
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 902
Galeria Użytkownika


...


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 26.01.2009, 18:48:45 »

Anulka
Trzeba zrobić Obraz -> Tryb -> RGB
...
Zapisane
Przybylowicz
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 29.01.2009, 16:07:21 »

Nie mogę zmienić odcienia... Pojawia mi się komunikat: ZMIANY ODCIENIA I NASYCENIA KOLORÓW SĄ MOŻLIWE TYLKO NA WARSTWACH RGB  Niezdecydowany I tylko z tym mam problem... Reszta bradzo łatwa.

Pewnie to to samo co pisze mój znakomity przedmówca, wygląda mi na to, że probojesz zmienic nasycenie kolorów na masce, a nie na obrazie, zrob lewo-klik w obraz obok maski na zduplikowanej warstwie w okienku warstw (Ctrl-L) i sproboj jeszcze raz ze zmianą kolorków.
Przeczytaj uważnie pkt 5 tego tutka.

a tak wogole to dzienksy za tego tutka, fajny trik, dzieki któremu uratuję parę fotek
Zapisane
Pavlo
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 26
Galeria Użytkownika

Pavlo


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 21.12.2009, 11:40:00 »

Jest to dobry sposób na zastąpienie w fotografii filtra szarego połówkowego przy pstrykaniu zdjęć o dużej rozpiętości tonalnej czyli np: jasne niebo, ciemno na ziemi. Zawsze wówczas gdzieś się coś traci. Wadą robienia tego tylko gradientem jest to iż jest to robione linią prostą w poprzek lub w pionie zdjęcia. Dlatego dobrze na masce jeszcze odsłonić pewne rzeczy czarnym pędzlem lub wygumkować czarny kolor na masce (raczej jakimś miękkim pędzlem, a następnie można jeszcze to rozmyć Gaussem). Wówczas nie rozjaśnimy za bardzo (a wręcz wcale) np góry słupa ze zdjęcia, które to jest w tym tutku. A poza tym zdjęcie leci w lewo.
Zapisane
fenix505
Pod nadzorem

Reputacja: -3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 115
Galeria Użytkownika


It's me ;D


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 13.05.2010, 19:04:21 »

łatwe  Cool Chichot
« Ostatnia zmiana: 30.05.2010, 19:16:54 wysłane przez fenix505 » Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeTutoriale do poprawyWątek: Rozjaśnianie zdjęcia
Skocz do: