Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeSprzęt dla grafików (Moderator: Hasia)Wątek: Budżetowy komputer do pracy z grafiką (Więcej RAM czy Grafika?)
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Budżetowy komputer do pracy z grafiką (Więcej RAM czy Grafika?)  (Przeczytany 10770 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
shakerspl
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

shakerspl


Zobacz profil
« : 17.06.2013, 10:04:29 »

Witam.

Mam za cel stworzenie projektu 9x6metrów i tu pytanie bo z tego co widziałem aktualnie komputer bardzo powoli renderuje przy pustym projekcie. Komputer który mam tu do dyspozycji ma na pokładzie Pentium G2020; (w jednej kości)4GB RAM. Grafika zintegrowana w Procesorze Intel HD. i teraz pytanie. właściciel komputera może przeznaczyć 100-200 na dokupienie RAM albo Grafiki. Co mi przyśpieszy pracę? Zakup identycznej kości RAM 4gb i co za tym idzie stworzenie Duala czy zakup karty graficznej?

nie mówię tu o dokładnych modelach bo tu nie będzie problemu z dorwaniem czegoś ciekawego a ogólne starcie 8GB RAM, zintegrowana grafika vs 4GB RAM, Karta Graficzna - zakładając, ze to nie jest komputer do gier i ma zostać wykorzystany od czasu do czasu do projektu takiego jak teraz 9x6m

pzdr
Zapisane
Cloud
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 403
Galeria Użytkownika


Hardcore Storyteller


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 17.06.2013, 12:12:28 »

Zaraz, zaraz. To jest nadal praca w GIMPie, czy to już 3D? Jeżeli 3D to w jakim programie pracujesz i z jakiego silnika renderującego korzystasz, bo to również ma znaczenie.
Zapisane

Już nie przyjmuję zleceń wszelakich Skwaszony
shakerspl
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

shakerspl


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17.06.2013, 20:53:11 »

Użyłem złego słowo. Chodziło mi o odświeżanie obrazu po wprowadzeniu zmiany, efektu itp. Programy to GIMP i CS4. Krótko mówiąc co bardziej mi przyśpieszy pracę przy takim wielkim obrazie rastrowym
Zapisane
Namae
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 216
Galeria Użytkownika


Let's go!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 14.09.2013, 15:36:52 »

Autor wątku zapewne już zmodernizował komputer, acz ta wiadomość na pewno przyda się potomności.

Jeżeli chodzi o grafikę rastrową(2D), karta graficzna praktycznie nie ma nic do gadania(chyba, że używa się Photoshopa, wtedy warto mieć na pokładzie ATI do akceleracji OpenCL, w starszych wersjach z kolei nVidia wiedzie prym). W laptopie natomiast nawet integra da radę bez odczuwalnych zmian w komforcie pracy.
Najważniejszy zawsze jest RAM! Na drugim miejscu mocny procesor. A na trzecim dysk, bo projekty graficzne mało nie ważą.
Zapisane
sonia44
Gość
« Odpowiedz #4 : 12.10.2013, 12:54:13 »

To, że tworząc grafikę musisz mieć dobrą kartę graficzną to jest jasne. Niemniej jednak sam postawiłbym na RAM, później dysk twardy. Mnie też czeka teraz rozbudowa komputera - wymiana pamięci i dysku.
Zapisane
Ryychuu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: thomsson@jid.dug.net.pl
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 449
Galeria Użytkownika


Ostatni ISOs


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 12.10.2013, 14:01:55 »

Komputer dla grafika który bawi się rastrem w gimpie, to niestety nie jest prosta sprawa, bo jak na razie GIMP nie dorobił się porządnego wsparcia dla akceleracji OpenGL (wystarczy dać rozmycie w ruchu zoom na obrazie szablonu a3 z paskiem na połowie by wiedzieć o czym mówię - można spokojnie zaprosić znajomych na kawę) i pracując w nim lepiej dać więcej na ram, ewentualnie dysk SSD, bo inne komponenty nam i tak wiele nie pomogą (wspomniany filtr korzysta z jednego wątku procesora więc mimo iż mam i7 to działa to równie wolno jak na procesorach 3-4 linie do tyłu).

Przy Photoshopie czy nawet Kricie mamy już inną parę kaloszy, oba mają solidną akceleracje i zapuszczenie dowolnego filtru trwa maks parę sekund Uśmiech W tych programach już ewentualna rozbudowa rozszerzy się nam o kartę graficzną która ma wsparcie dla OpenCL (nie warto na to żałować geldu) i wielowątkowy procesorek, acz z tym drugim też nie ma co wariować, bo to karta graficzna ma mielić, ja bym poszedł w kierunku i5 + Radeonek model z niskiego highendu  + 8gb RAM-u i dysk SSD (albo 2xHDD w RAID0) Taki zestaw powinien nieźle hulać jeśli nie będziemy żydzić na płycie głównej i na najtańszym RAM-ie

Do 3d trzeba już się zabrać z pinionżkiem, to tak na szybko: SSD + HDD + i7 + 2xNvidia w SLI / 2xRadek w CrossFire + wuchta RAM-u (w zasadzie im więcej tym lepiej, tu nie ma co oszczędzać, bo renderowanie pożre wszystko co znajdzie)
Zapisane

Jeśli trzeba może pomóc przy Linuxach (coś może o tym wiedzieć)
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeSprzęt dla grafików (Moderator: Hasia)Wątek: Budżetowy komputer do pracy z grafiką (Więcej RAM czy Grafika?)
Skocz do: