Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Tworzenie okładek cd w Gimpie  (Przeczytany 17724 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
stonsik
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

stonsik


Zobacz profil
« : 27.04.2013, 15:56:09 »

Jak stworzyć dobrą okładkę w Gimpie Co?
Np. taką jak ta

Chciałbym nauczyc sie tworzyc takie wspaniałe okładki.
« Ostatnia zmiana: 04.11.2013, 12:52:04 wysłane przez be@ » Zapisane
dree
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 297
Galeria Użytkownika


buuhaa..


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 27.04.2013, 18:14:12 »

W GIMP-ie nie tworzy się okładek. Oczywiście, można ale ich wykorzystanie ograniczy się jedynie do pokazu ich w internecie lub wydrukowaniu jej w pikselach. Jeśli chciałabyś stworzyć, taką ładną, dokładną - jakościową okładkę to, do tego posłuży ci programy do grafiki wektorowej, za przykład możesz użyć Inskcape.
Zapisane

Silterss
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: silterss@jabbim.com
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 654
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 27.04.2013, 18:59:20 »

W GIMP-ie nie tworzy się okładek.
Co ty nie powiesz? Co masz przeciw?
Zapisane

Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 27.04.2013, 19:44:10 »

Takim tokiem myślenia, to w Photoshopie też się nie da?
Zapisane

dree
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 297
Galeria Użytkownika


buuhaa..


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 27.04.2013, 21:09:48 »

Cytuj
Co ty nie powiesz? Co masz przeciw?

Co mam przeciw? Nie sugeruję że w GIMP-ie nie stworzysz okładki, bo możesz tak jak wszystko. Ale jeśli chodzi o okładki które mają pójść do druku to jednak GIMP nie będzie zbyt przydatny! Przykładem, prowadzę teraz zlecenie na akurat projekt okładki płyty, wymogi drukarni sięgają fontów zmienionych na krzywe co w GIMP-ie nie jest możliwe. Formatu .pdf także nie uzyskasz, już nie mówiąc o palecie CMYK której GIMP nie obsługuje, co prawda istnieje plugin na jej uzyskanie bodajże. Dlatego sądzę że do tego najbardziej przydadzą się programy wektorowe takie jak Inskcape czy Corel, ponieważ taką okładką nie zajedziesz zbyt daleko. To jak tworzyć logotyp w GIMP-ie, co prawda jest możliwość jego utworzenia ale nie przyda się na szerszą skalę.

Czy w PS-ie się nie da? Nie wiem, nie obsługuje PS-a. Mowa jest o GIMP-ie. Choć jak sądzę PS obsługuję format .pdf oraz CMYK, więc byłby bardziej przydatny.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 27.04.2013, 21:55:16 »

Przecież GIMP 2.8 obsługuje PDF. Dopiero co sobie wypełniałam blankiety wpłat w tym formacie, bo te interaktywne na stronach są do bani a potrzebowałam komuś wydrukować i zapisywałam właśnie w PDF. Poza tym na domowy użytek nie trzeba zaraz drukarni. Wystarczy zrobić w odpowiedniej rozdzielczości i można wydrukować w domu. Teraz wiele osób będzie potrzebować okładki na płyty z komunii. Sama rok temu robiłam taką okładkę komuś z rodziny i nawet bez żadnych CMYK-ów pięknie się wydrukowało i kolory były idealne i jakość bardzo dobra, bez pikseli.
Zapisane
dree
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 297
Galeria Użytkownika


buuhaa..


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 27.04.2013, 22:57:01 »

Rzeczywiście, obsługuję. W gruncie rzeczy nie wiem, zbyt wiele nie drukuje. Jedynie podpowiadam to co wymagają drukarnie jeśli chodzi o okładki. Na własny użytek? Czemu nie, możliwość jest - Tak jak napisała bea, jakościowo też dobrze wyjdzie. Ale jeśli chodzi o szerszą skale to już programy wektorowe.
« Ostatnia zmiana: 27.04.2013, 23:40:38 wysłane przez dree » Zapisane

Myrevin
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 28.04.2013, 07:37:47 »

A co to za herezje? Jak czytam że się nie da czegoś zrobić w Gimpie... liczę do stu. Chichot
To co zaznaczyłem na żółto jest istotne dla drukarni, dla porządnej. Jeśli drukarnia nie wie o co chodzi lub ma problemy typu CMYK, może się tak zdarzyć, zmienić drukarnię, dziś jest ich zatrzęsienie. Poza tym są konwertery online, cokolwiek too CMYK, itd.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 28.04.2013, 10:01:42 »

Piksele na druku? Wystarczy ustawić tylko odpowiednie ppi obrazu na początku pracy właśnie tam gdzie pokazał Myrevin.
Do CMYK-a jest Separate+. Działa bez zarzutu. Co do wymogów drukarni o teksty w krzywych, to żaden program rastrowy tego nie zrobi, wiec trzeba używać do tego dodatkowo jakiegoś programu do wektorów. Z drukarniami i drukiem mam do czynienia już od kilku lat i wiem jakie potrafią mieć wymogi. I powiem Ci, że w GIMP-ie nie tylko robię okładki do druku, ale prawie całą oprawę graficzną książek. Piszę prawie całą bo zamiana tekstu w krzywe musi właśnie odbyć się w programie wektorowym. Stwierdzenie, że w GIMP-ie nie robi się okładek to trochę za dużo. Oczywiście wygodniej jest od razu pracować w CMYK-u, jak to ma miejsce np. w Ps-ie, ale i w GIMP-ie radzę sobie z tym problemem. Aby nie było za dużych rozjazdów między obrazem w RGB a w CMYKu używam specjalnie przygotowanej palety, której barwy mieszczą się w granicach barwnych CMYK-a, więc rozjazdy są naprawdę znikome.
Z profesjonalną grafiką jest tak, że bardzo często nie wystarczy jeden program i trzeba niektóre elementy wykonywać w innych. Każdy program ma swoje ograniczenia.

Do projektów, które naprawdę wymagają profesjonalnego druku, gdzie na przykład wymaga się Pantone lub CMYKOG, to oczywiste, że grafik będzie wolał skorzystać z CORELa, albo PS-a (dodatkowo wspomagać się będzie próbnikiem papierowym), a koszty takiego druku są zazwyczaj większe od druku w samym CMYK-u i wymagają specjalnych maszyn.

Ale do mniej profesjonalnych druków GIMP jak najbardziej się nadaje (wspierany programem wektorowym Uśmiech).
Zapisane

Ryychuu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: thomsson@jid.dug.net.pl
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 449
Galeria Użytkownika


Ostatni ISOs


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 28.04.2013, 12:59:26 »

A to nie jest jakoś tak, że Ps pracuje w RGB, a potem przy zapisie pracy robi konwersje do CMYKa? Bo kiedyś chyba gdzieś o tym czytałem...
Zapisane

Jeśli trzeba może pomóc przy Linuxach (coś może o tym wiedzieć)
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 28.04.2013, 13:41:26 »

W PS-ie można pracować od razu w trybie przestrzeni barwnej CMYK. Pozwala to uniknąć użycia barw, które się w tej przestrzeni nie mieszczą(lub w danym profilu ICC). Ma się wtedy ograniczenia, np. nie wszystkie filtry są aktywne. Gorzej, że jeżeli ma się kiepski i nieskalibrowany monitor, to odwzorowanie tych barw może sporo odbiegać od rzeczywistych i druk może znacznie różnić się od tego co widać na ekranie. Dlatego graficy często zaopatrują się w papierowe wzorniki Uśmiech
Zapisane

Myrevin
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 28.04.2013, 14:38:33 »

Problem poruszony w tym temacie nie wygląda na taki by trzeby omawiać takie detale techniczne. Chichot Nie wiem jak w innych Windowsach, nie używałem innych niż Windows 95, potem tylko Linuksy,teraz Windows 7 lub Mint(a może Ubuntu..nie istotne). Jeśli wydruk z drukarki domowej odbiega od tego co widzimy na ekranie można skalibrować ekranowi kolory, i na czas tworzenia zapisać w profilu kolorów. Polecam google. Mnie się nie chce rozwijać tematu. Uśmiech
Zapisane
zwykly.gosc
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 73
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 29.04.2013, 15:35:33 »

W GIMP-ie nie tworzy się okładek. Oczywiście, można ale ich wykorzystanie ograniczy się jedynie do pokazu ich w internecie lub wydrukowaniu jej w pikselach. Jeśli chciałabyś stworzyć, taką ładną, dokładną - jakościową okładkę to, do tego posłuży ci programy do grafiki wektorowej, za przykład możesz użyć Inskcape.
Ja zaprzecze. Musisz znać potrzebne ci wymiary, zrobić okładkę a potem przekonwertować z grafiki rastrowej na wektorową za pomocą np. vectormagic.com jeśli nie umiesz zrobić tego ręcznie (dla mnie takie rozwiązanie jest dużo wygodniejsze).


Ale oczywiście rastrowa też jest dobra i akurat lepsza do dawania np. zdjęć zespołu na okładki.
Zapisane



Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Tworzenie okładek cd w Gimpie
Skocz do: