Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Gimpuj - FAQ  (Przeczytany 792562 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 24.07.2007, 20:33:41 »

hello,
Postanowiłam zebrać w jednym temacie najczęściej zadawane pytania przez nowych użytkowników GIMP-a. Co prawda istnieje już temat Nie wiesz jak zacząć? Zajrzyj tu!, lecz cały czas wracają pewne pytania, a spora część świeżych użytkowników udaje, że nie potrafi korzystać z Wyszukiwarki Forum. Tak więc będzie to temat stworzony dla wygody zarówno pytających jak i odpowiadających.
Zaczęłam sugerując się tematem Gewloha, ale nie tylko materiałów z jego tematu użyłam. Ten temat powstał do tego momentu dzięki pracy wielu ludzi, którym mogę tylko podziękować za wysiłek przy tworzeniu oraz jakość materiałów jakich dostarczyli.



Spis treści. (Kliknięcie na wybraną kategorię przeniesie Cię do odpowiedniego posta z odpowiedziami na pytania)


ZACHOWANIE NA FORUM

1. Właśnie się zarejestrowałem, czy wiąże się z tym jakiś obowiązek?

2. Mam problem z którym nie potrafię sobie poradzić w GIMP-ie, czy możecie mi pomóc?

3. Potrzebuje natychmiastowej pomocy, zanim uzyskam na Forum pomoc może już być za późno, czy ktoś może mi pomóc "od zaraz"?

4. Chciałbym napisać temat, ale nie wiem gdzie go umieścić, nie pasuje do żadnej kategorii PFUG.
Nie znam się na obsłudze forum, jak mogę metodą prób i błędów nauczyć się opcji i obsługi forum? Chciałbym coś przetestować na forum, założyć próbny temat, ale nie chce spamować ani zaśmiecać PFUG, czy jest na forum jakieś miejsce do eksperymentowania z tematem?

5. Chciałbym wziąć udział w którymś z forumowych konkursów - GF, BVA, lub BFM, jakie warunki muszę spełnić?

6. Chcę wyzwać na artystyczny pojedynek jakiegoś użytkownika PFUG, czy jest jakiś wzór którego muszę się trzymać?

7. Chciałbym dodać prace do swojej galerii.

8. Chciałbym dodać załącznik do posta, ale nie wiem jak.

9. Chcę napisać tutorial dla PFUG, czy są jakieś wymagania, których muszę przestrzegać?
      Co zrobić aby mój tutorial został zaakceptowany przez Administracje PFUG?





INSTALACJA GIMP-A I DODATKÓW. UŻYTEK KOMERCYJNY. ZMIANA JĘZYKA.

1. Skąd ściągnąć GIMP-a i jak go zainstalować?

2. Czy programu GIMP można używać legalnie w firmie? Czy można na nim zarabiać?

3. Czy mogę mieć więcej pędzelków w GIMP-ie? Skąd je ściągnąć i jak je zainstalować?

4. Chcę mieć więcej deseni i gradientów w GIMP-ie, jak je zdobyć.

5. Brakuje mi czcionek w GIMP-ie, nie potrafię ich sam zainstalować.

6. Jak dodać nowe skrypty do GIMP-a?

7. Mimo starań nie mogę znaleźć katalogów w których trzeba umieścić pędzle, desenie, skrypty, wtyczki itd. Gdzie one są?

8. Co to jest GAP, jak to zainstalować i jakie ma wykorzystanie?

9. Jaka jest "klawiszologia" GIMP-a?

10. Jak zmienić język GIMP-a?





PODSTAWOWE OPERACJE W GIMP-IE.

1. Dopiero zainstalowałem GIMP-a i nie orientuję się w obsłudze, gdzie mam szukać przykładów zastosowania?

2. Jak zmienić rozmiar obrazka?

3. Jak narysować linię prostą?

4. Co to jest WARSTWA i z czym się ją je? Czy muszę używać warstw podczas pracy z GIMP-em?

5. Jak zmienić tryb krycia warstwy na ... ?

6. W jakim formacie zapisywać swoje prace GIMP-owe? Dlaczego ludzie robią tyle szumu o to całe "PNG"?

7. Za co odpowiadają poszczególne opcje pojawiające się w trakcie zapisu  do pliku PNG?

8. Jak zrobić szybko fajny napis w GIMP-ie?

9. Napis na okręgu.

10. Jak zrobić takie ukośne kreski do userbara?

11. Mam zdjęcie z którego chcę usunąć tło. Chcę wyciąć jakiś fragment z obrazka. Jak to zrobić?

12. Co to jest ścieżka i jak się tym posługiwać?

13. Mam mnóstwo zdjęć, które wymagają pewnej obróbki, wiele z nich chciałbym poddać takim samym zabiegom (zmiana formatu, jasności, kolorów,  itp.) ale nie mam ochoty na pojedynczą pracę z każdym zdjęciem mojej kolekcji, czy w GIMP-ie można przeprowadzać operacje na zdjęciach "masowo"?

14. Mam TABLET i chciałbym wykorzystać go w pracy z GIMP-em, jak się do tego zabrać? Mój tablet nie działa poprawnie w GIMP-ie.

15. Obrazy po zapisaniu na dysku tracą jakość. Co może być tego przyczyną?
   



WYGLĄD GIMP-A I PROBLEMY Z NIM ZWIĄZANE.

1. Pomocy! Menu/narzędzia GIMP-a zniknęły! Jak je odzyskać?

2. Co zrobić, gdy zniknęło mi całe okno z warstwami, pędzlami, gradientami itp.?

3. Chciałbym dostosować wygląd GIMP-a do swoich potrzeb. Jak się za to zabrać?







« Ostatnia zmiana: 21.01.2010, 22:54:39 wysłane przez Danyeru » Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 29.05.2009, 14:12:11 »

ZACHOWANIE NA FORUM


 
1. Właśnie się zarejestrowałem, czy wiąże się z tym jakiś obowiązek?

Tak, już podczas rejestracji powinieneś się zapoznać z Regulaminem Polskiego Forum Użytkowników GIMP-a [dalej nazywane PFUG]

Pamiętaj: NIEZNAJOMOŚĆ REGULAMINU NIE ZWALNIA Z JEGO PRZESTRZEGANIA




2. Mam problem z którym nie potrafię sobie poradzić w GIMP-ie, czy możecie mi pomóc?

Oczywiście, mamy nadzieję, że szybko otrzymasz pomoc. Aby droga do rozwiązania problemu była najkrótsza upewnij się co do następujących punktów, zanim postanowisz otworzyć kolejny/nowy temat:
Jeśli rzeczywiście w tych miejscach nie ma jeszcze opisu możliwej solucji problemu - wtedy załóż Nowy Temat w dziale GIMP - Pomocna dłoń. Postaraj się aby tytuł był precyzyjny i związany z problemem. W opisie problemu postaraj się zawrzeć jak najwięcej szczegółów, które mogą naprowadzić inne osoby na właściwe dla ciebie rozwiązanie, dobrze byłoby gdybyś umieścił tam poniższy schemat (oczywiście uzupełniony wg. Twoich potrzeb):
Wersja GIMP-a: (np. 2.6.6)
System operacyjny: (np. Windows XP SP3)
Problem: (np. Niedziałające pędzle)
Opis problemu: (np. Chciałem dodać nowe pędzle do GIMP-a, wykonuje wszystkie kroki, lecz nadal program ich nie widzi.... )
UWAGA! W nagłych sytuacjach możesz spróbować uzyskać pomoc na kanale IRC korzystając z tych wskazówek.




3. Potrzebuje natychmiastowej pomocy, zanim uzyskam na Forum pomoc może już być za późno, czy ktoś może mi pomóc "od zaraz"?

W takiej sytuacji polecam wejść na kanał IRC #gimp-pl na serwerze freenode, ten temat opisuje w jaki sposób skorzystać z pomocy IRC-a, jak dostać się na kanał najszybciej, jeśli nie posiada się jeszcze żadnego komunikatora z obsługą IRC-a, jak skonfigurować połączenie itp.




4. Chciałbym napisać temat, ale nie wiem gdzie go umieścić, nie pasuje do żadnej kategorii PFUG.
Nie znam się na obsłudze forum, jak mogę metodą prób i błędów nauczyć się opcji i obsługi forum?
Chciałbym coś przetestować na forum, założyć próbny temat, ale nie chcę spamować ani zaśmiecać PFUG, czy jest na forum jakieś miejsce do eksperymentowania z tematem?



Na potrzeby użytkowników oraz ekipy moderująco-administracyjnej powstał dział TEST, nie wahajcie się użyć wszelkich dostępnych opcji i zakładać próbne tematy, na przykład częściowo wykonany tutorial, który macie zamiar wkrótce dokończyć.




5. Chciałbym wziąć udział w którymś z forumowych konkursów - GF, BVA, lub BFM, jakie warunki muszę spełnić?

Zanim zaczniesz robić pracę na Konkurs GF/BVA/BFM musisz:
  • zapoznać się z Regulaminem PFUG oraz z regulaminem konkursu w którym chcesz wziąć udział (regulamin BFM, regulamin BVA, regulamin GF
  • oddawać prace nie publikowane nigdzie indziej, na konkurs oddajemy po prostu prace specjalnie na niego, przez siebie zrobione!
  • pamiętać, że pracę nie należy zamieszczać jako załączniku; należy zamieścić obrazek, bez tagów "url" (obrazek nie może być linkiem - jeśli ładuje się jakaś strona po kliknięciu na niego, to znaczy, że jest linkiem i będzie zdyskwalifikowana)
  • przestrzegać TEMATU podanego do danej edycji konkursu; należy nie naginać tematu - w innym wypadku odrzucenie pracy jest bardzo możliwe
  • dokładnie przeczytać bieżące wymagania danego Konkursu (WYMIARY pracy, TECHNIKI i NARZĘDZIA jakich można użyć, FORMAT zapisania pracy, etc.)
  • pamiętać, że można oddać tylko jedną pracę.




6. Chcę wyzwać na artystyczny pojedynek jakiegoś użytkownika PFUG, czy jest jakiś wzór którego muszę się trzymać?

PFUG umożliwia prowadzenie Bitew Użytkowników, jednak zastrzega sobie prawo do nałożenia na to wydarzenie podrzędnego regulaminu, aby zasady były identyczne dla każdego i dla każdej bitwy. W TYM DZIALE można "rzucić rękawice" wybranemu użytkownikowi/użytkownikom, ale najpierw trzeba przeczytać i zastosować się do Regulaminu Pojedynków i przestrzegać go bez wyjątku (chyba, że konsultacja z Moderatorem lub Administratorem umożliwia jakieś innowacje). Regulamin Pojedynków jest podrzędny wobec Regulaminu Forum.




7. Chciałbym dodać prace do swojej galerii

Użytkownicy forum mają możliwość tworzenia tzw. galerii, w których mogą umieszczać swoje rysunki, zdjęcia, obrazy itp. Aby móc dodawać prace do takiej galerii, trzeba najpierw ją utworzyć. W tym celu kliknij na opcję "Zarządzaj galerią" (znajdziesz ją u góry strony pod swoim nickiem), a następnie wybierz "Dodaj kategorię". Tutaj wpisujesz nazwę kategorii, możesz dodać jej opis i ustawić inne opcje. Gdy kategoria zostanie już utworzona, możesz kliknąć na jej nazwę i wybrać "Dodaj obraz".

Istnieje również możliwość dodawania zdjęć do swojej galerii bezpośrednio z programu GIMP. Wystarczy tylko mieć galerię już utworzoną i odpowiednią wtyczkę do GIMP-a. Więcej na ten temat przeczytasz tu: GimpPublishr dla gimpuj.info - instrukcja obsługi.




8. Chciałbym dodać załącznik do posta, ale nie wiem jak.

Poniżej okienka w które wpisujesz treść swojego posta jest napis: Opcje dodatkowe... Kliknij na niego a zobaczysz m.in. opcję umożliwiającą dodanie załącznika.





9. Chcę napisać tutorial dla PFUG, czy są jakieś wymagania, których muszę przestrzegać?
Co zrobić aby mój tutorial został zaakceptowany przez Administracje PFUG?


W dziale GIMP - Propozycje tutoriali znajduje się bardzo ważny temat: Zasady Pisania Tutoriali, który reguluje warunki tworzenia i akceptowania tutoriali. Należy przeczytać dokładnie wszystko, co jest napisane w tym temacie, jak również przejrzeć Index Tutoriali PFUG, aby uniknąć pisania identycznego tematu. Podczas przeglądania indeksu można szybko zorientować się na jakiego rodzaju tutoriale jest zapotrzebowanie. Jeśli chcesz, aby Twoja praca nie została odrzucona, albo czas akceptacji nienaturalnie się wydłużył - przyłóż się do tworzenia swojej propozycji tutoriala:
  • weryfikuj kilkakrotnie zarówno ortografię, jak i stylistykę,
  • kontroluj zmiany za pomocą opcji "Podgląd"
  • umieszczaj zrzuty ekranu zapisane w formacie *.png
  • unikaj mowy potocznej czyli slangu i wyrażeń obcojęzycznych i złożeń ang-pl (np. smudgowanie, opacity, autkom etc.) jeśli istnieje odpowiednik w języku ojczystym lub nie ma potrzeby używania nazwy własnej
  • pamiętaj, ze obowiązuje Regulamin PFUG i dotyczy to także treści proponowanego przez Ciebie tutoriala
  • szczegółowe i estetycznie wykonane prace mają zdecydowana przewagę nad pracami wykonanymi "z nudów"
  • oryginalność pracy i "świeżość idei"  może także zdecydować o jej przeniesieniu, ponieważ szybko zyska sympatię i poparcie innych użytkowników
  • pamiętaj o najważniejszym: Tutoriale zebrane na PFUG mają pomóc innym użytkownikom w nauce GIMP-a, wykorzystywać jego możliwości i pokazywać wszechstronne zastosowanie. Tutorial zaakceptowany do Indeksu jest wizytówką nie tylko tego Forum i będzie oglądany/wykorzystywany przez tysiące osób, jest to także Twoja wizytówka.

UWAGA! Fakt, że wykonany został tutorial, nie oznacza, że zostanie przeniesiony z Propozycji do właściwej części zasobów forum - wszystko zależy od akceptacji Moderatorów i Administracji PFUG, Administracja zastrzega sobie prawo do odrzucenia tutorialu i kasacji tematu, zwłaszcza w przypadku poważnego złamania Regulaminu Forum.

UWAGA! Dla "Nowicjuszy" PFUG ten dział jest niewidoczny, po uzyskaniu odpowiedniej ilości komentarzy [15 postów] (wyłączając z nich spam/bezsensowne komentarze nie wnoszące konkretnej treści do forum) użytkownik może widzieć i komentować ten dział.

UWAGA! Zabronione jest umieszczanie swoich tutoriali w jakimkolwiek innym dziale niż GIMP Tutorials - Propozycje Tutoriali oraz dział TEST - konsekwencją złamania tej zasady jest odrzucenie tutoriala.



 
« Ostatnia zmiana: 31.03.2013, 08:03:07 wysłane przez Silterss » Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 29.05.2009, 14:13:01 »

PODSTAWOWE INFORMACJE O GIMP-IE. INSTALACJA GIMP-A I DODATKÓW. GIMP NA UŻYTEK KOMERCYJNY. ZMIANA JĘZYKA.




1. Skąd ściągnąć GIMP-a i jak go zainstalować?

W dziale Downloads znajdziecie rożne wersje GIMP-a [stabilne i niestabilne].
Instalacja GIMP-a została opisana w następujących tematach:




2. Czy programu GIMP można używać legalnie w firmie? Czy można na nim zarabiać?

Tak. Program GIMP jest wydawany na licencji GPL, która zezwala m.in. na komercyjne użycie programu.
Co ciekawe: GIMP-a można nawet legalnie sprzedawać pod warunkiem udostępniania wraz z programem jego kodu źródłowego.



3. Czy mogę mieć więcej pędzelków w GIMP-ie? Skąd je ściągnąć i jak je zainstalować?

Oczywiście, można dorzucić ile się tylko chce rodzajów pędzli do GIMP-a.
Instalacja jest prosta, wystarczy umieścić pliki typu gbr, vbr lub abr w odpowiednich katalogach systemu:

Windows
  • rozpakować (paczkę) archiwum .rar/ .tar.gz/ .zip do folderu GIMP/brushes w miejscu gdzie zainstalowany został GIMP
    np. "C:Program files\GIMP-2.2\share\gimp\2.0\brushes\" lub "C:\Documents and Settings\[NazwaUżytkownika]\.gimp-[numer wersji]\brushes".
Linux
  • rozpakować (paczkę) archiwum .rar/ .tar.gz/ .zip do folderu brushes danego użytkownika ~/.gimp/  (tar -xzf)  
    np. "home/nazwa_usera/.gimp-2.6./brushes" (analogicznie dla innych wersji zmienić numerek)

Ściągać paczki z pędzelkami możecie z proponowanych w dziale Zasoby/Pędzle miejsc.
UWAGA! Bardzo duża ilość dodatków do GIMP-a  (pędzli, czcionek itp.) spowalnia włączanie się programu!




4. Chcę mieć więcej deseni i gradientów w GIMP-ie, jak je zdobyć.

Dział Zasoby/Desenie i Gradienty zawiera materiały dodatkowe, którymi możesz się zainteresować.
Metoda instalacji jest analogiczna do instalacji pędzli, zmienia się tylko folder docelowy. Zamiast /brushes będzie to /patterns [dla deseni] i /gradients dla gradientów w folderze, gdzie zainstalowałeś  GIMP-a.




5. Brakuje mi czcionek w GIMP-ie, nie potrafię ich sam zainstalować.

W tym temacie został dobrze opisany proces instalacji nowych czcionek dla GIMP-a, w dziale Zasoby/Czcionki znajduje się kilkanaście propozycji stron, z których możecie pobrać łącznie kilka tysięcy czcionek Uśmiech




6. Jak dodać nowe skrypty do GIMP-a?

Na stronie GIMPWiki znajduje się bardzo dobry opis zarówno gdzie i jakie skrypty się znajdują, do czego można je wykorzystać, oraz JAK NAPISAĆ WŁASNY SKRYPT, skąd pobrać nowe skrypty.
Linki dla Leniuchów:




7. Mimo starań nie mogę znaleźć katalogów w których trzeba umieścić pędzle, desenie, skrypty, wtyczki itd. Gdzie one są?

Najprościej jest sprawdzić w preferencjach programu GIMP. Z menu Edycja (GIMP 2.6) lub Plik (GIMP 2.4) wybieramy Preferencje i naszym oczom ukazuje się widok podobny do tego poniżej. Na przykładzie pokazane jest gdzie znajdują się katalogi z wtyczkami GIMP-a dla Ubuntu 9.04 i Windowsa 7. Analogicznie sprawdzamy dla czcionek, pędzli czy gradientów.


Kliknij aby zobaczyć powiększenie.
   




8. Co to jest GAP, jak to zainstalować i jakie ma wykorzystanie?

GIMP GAP(Gimp Animation Package) - GAP plugin albo raczej zestaw dodatków do GIMP-a służących animacji. Dzięki tej kolekcji GIMP staje się urozmaiconym programem podobnym do  małego studio do animacji.
Z tego miejsca można pobrać GIMP GAP Po ściągnięciu wersji [przykładowo] do Windowsa instalacja powinna przebiegać następująco:
Uruchamiasz plik .exe  
Instalujesz GAP zupełnie tak samo jak GIMP-a, z tą różnicą, że folderem docelowym instalacji jest folder GIMP-a. (jest wykrywany automatycznie)
Po instalacji odpalamy GIMP-a i powinniśmy zobaczyć nowe menu o nazwie Video.

Jeśli chcecie przekonać się o możliwościach tego dodatku, zapraszam do przejrzenia w Indeksie Tutoriali następujących poradników z działu Animacje:
http://www.gimpuj.info/animacje-b12.0/




9. Jaka jest "klawiszologia" GIMP-a?

Obsługa GIMP-a za pomocą skrótów kombinacji klawiszy jest dużym udogodnieniem oraz przyspieszeniem naszej pracy, proponuję zapoznać się z tematami:





10. Jak zmienić język GIMP-a?

Zmiana języka programu GIMP jest opisana w tutorialu GIMP - Zmiana języka

Jeśli jednak wskazówki tam opisane zawiodą a posiadasz system Windows, to możesz spróbować sposobu poniżej.
W tym przypadku zakładamy, że mamy GIMP-a 2.6 zainstalowanego w standardowej lokalizacji na dysku C, oraz, że jest po polsku a chcemy zmienić na angielski.

1. Tworzymy nowy dokument tekstowy
2. W treści dokumentu wpisujemy:

Kod:
set lang=en
cd c:\Program Files\GIMP-2.0\bin
GIMP-2.6.exe

3. Zapisujemy dokument jako GIMP-EN.BAT
   Istotne jest żeby po kropce było BAT, GIMP-EN możemy zmienić na cokolwiek.

4. Uruchamiamy GIMP-a poprzez kliknięcie na zapisany dokument.

Uwagi:
W przypadku, gdy chcemy zmienić język na polski, to zamiast: lang=en piszemy lang=pl.
Jeśli GIMP jest zainstalowany w innej lokalizacji niż domyślna, to zamiast: c:\Program Files\GIMP-2.0\bin wpisujemy odpowiednią ścieżkę dostępu.
Jeśli GIMP jest w wersji 2.4, to zamiast  GIMP-2.6.exe piszemy GIMP-2.4.exe

@Edit:
Inny, bardzo skuteczny sposób dla najnowszej wersji GIMP 2.8, opisany przez użytkownika MareroQ:
1. Wyłącz GIMP-a.
2. Znajdź plik gimprc w katalogu .gimp-2.8 i otwórz go w noteppad ++ (lub innym edytorze tekstu).
3. W linii 8 (powinna być pusta) wpisz:
Kod:
(language "pl")
4. Zapisz plik i uruchom ponownie GIMP-a.

 




« Ostatnia zmiana: 23.07.2013, 21:43:33 wysłane przez bea » Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 29.05.2009, 14:13:45 »

PODSTAWOWE OPERACJE W GIMP-IE.



1. Dopiero zainstalowałem GIMP-a i nie orientuję się w obsłudze, gdzie mam szukać przykładów zastosowania?

Polecam odwiedzić takie strony jak:




2. Jak zmienić rozmiar obrazka?

Z menu Obraz wybieramy opcję Skaluj obraz i widzimy okienko pokazane poniżej



Pokazane wymiary obrazu to wymiary oryginalne. Aby je zmienić wpisujemy interesującą nas szerokość w pikselach. Wysokość zostanie dostosowana proporcjonalnie (oczywiście można zrobić odwrotnie: wpisać wysokość a szerokość zostanie dopasowana). Jeśli jednak klikniemy w zaznaczone miejsce, będziemy mogli wpisać oddzielnie szerokość i wysokość docelowego obrazka (nie będą one zależne od siebie).
Zamiast pikseli możemy wybrać inne jednostki. Dość istotna dla jakości przeskalowanego obrazu jest interpolacja. Możesz spróbować zapisać obraz skalowany przy użyciu różnych metod interpolacji i porównać efekty.

Bardzo obszerny poradnik na temat skalowania można znaleźć tu: Poradnik - Skalowanie obrazu w GIMP-ie



3. Jak narysować linię prostą?

Odpowiedz prosta: trzymając klawisz Shift. Dodatkowo, gdy podczas rysowania oprócz klawisza Shift przytrzymamy Ctrl, to zostanie wymuszony kąt linii co 15 stopni.




4. Co to jest WARSTWA i z czym się ją je? Czy muszę używać warstw podczas pracy z GIMP-em?

Warstwy (Layers) można porównać do przezroczystych kalek, na których można malować, bądź umieszczać na nich tekst. Zmiana zawartości jakiejkolwiek warstwy nie wpływa na pozostałe.
Praca na warstwach jest bardzo wygodna i gwarantuje, że jeśli w czymś się pomylimy, lub chcemy zmienić koncepcje pracy - nie musimy zaczynać od nowa, wystarczy tylko niektóre elementy zmodyfikować. Każda warstwa może zostać powielona [duplikat], można używać różnych TRYBÓW warstw, do uzyskania unikalnych efektów (np. przenikanie, tylko ciemniejsze itp.)
Szerze informacje na temat warstw znajdziecie pod adresem: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,7973.msg44383.html




5. Jak zmienić tryb krycia warstwy na ... ?

Pewnie niejednokrotnie, przy robieniu tutoriali, zetknąłeś się z tajemniczymi określeniami typu: "zmieniamy tryb na pokrywanie", "ta warstwa na odcień". Chodzi tu tryb warstwy. Poniższe obrazki przedstawiają miejsce, gdzie go można zmienić.

Kliknij, żeby zobaczyć powiększenie.
 




6. W jakim formacie zapisywać swoje prace GIMP-owe? Dlaczego ludzie robią tyle szumu o to całe "PNG"?

Wszystkie prace GIMP-a dobrze jest zapisywać w formacie .xcf, który zadba o to, aby zachować warstwy jakie miałeś w swojej pracy z projektem. Będzie to kopia bezpieczeństwa jak również dowód na to, że jesteś autorem danej grafiki. Pliki *.xcf warto trzymać w jednym miejscu posegregowane. Rezultat pracy, który chciałbyś zamieścić na przykład na swojej stronie, na forum lub w innym miejscu w internecie - najlepiej zapisywać jest w formacie .PNG, o którym już wcześniej wspomniano w FAQ. Dlaczego nie zapisywać prac w .JPG? Przeczytaj ten artykuł i poznasz tajemnicę wyższości formatu png nad jpg Uśmiech Z tego samego artykułu możecie dowiedzieć się kiedy warto stosować format GIF i w jakim celu.




7. Za co odpowiadają poszczególne opcje pojawiające się w trakcie zapisu  do pliku PNG?

1. Przeplot: Specjalny sposób zapisywania obrazka. Dzięki niemu na stronie WWW obrazek wczytuje się częściowo zwiększając swoją jakość. Zapisz sobie jakieś duże zdjęcie jako PNG z zaznaczoną tą opcją, wgraj na imageshack.us lub do galerii forum i otwórz go w przeglądarce, a zobaczysz w jaki sposób się wczytuje. Generalnie jest to przydatna funkcja przy zapisywaniu obrazków dla sieci, lecz zwiększa ona nieco objętość pliku.

2. Zapisz kolor tła: Opcja zapisuje aktualnie wybrany w narzędziowce GIMP-a kolor tła, jako kolor tła szczególnie przydatny przy obrazkach z przeźroczystością. Kolor ten będzie widoczny jedynie w zacofanych przeglądarkach nie obsługujących przeźroczystości w obrazkach PNG, lub błędnie interpretujących. Dotyczy to Internet Explorera do wersji 6 włącznie. Wtedy zamiast bliżej nie określonego koloru podłożonego pod przeźroczystość, zostanie wykorzystany właśnie ten kolor. Nie ma on wpływu na nowoczesne przeglądarki obsługujące poprawnie standardy jak Firefox czy Opera. Przy obrazkach z przeźroczystością często korzystam z tej opcji, ale jedynie wtedy, kiedy wiem na jakim mniej więcej tle będzie wyświetlany ten obrazek.

3. Zapisz współczynnik gamma: Opcja, która ma wpływ na niejako paletę kolorów przy wyświetlaniu. Nie polecam stosowania jej, w przypadku tworzenia obrazków w różnych formatach GIF i JPG przy budowie strony WWW. Ta sama błękitna belka będzie miała inny odcień.

4. Zapisz przesunięcie warstwy: Opcja mimo iż może być przydatna, to w przeglądarkach potrafi robić cuda. Niejako jest wtedy tak, że obrazek ma dwa rozmiary. Warstwa może po prostu wystawać poza płótno. Zalecam nie zaznaczać tej opcji.

5. Zapisz rozdzielczość: W niczym nie przeszkadza, a przydatne może być przy drukowaniu, może być zaznaczona.

6. Zapisz czas powstania: Nazwa mówi sama za siebie Mrugnięcie

7. Zapisz komentarz: W pliku może być zawarty jakiś komentarz, opisujący na przykład okoliczności wykonania danego obrazka lub zrobienia zdjęcia.
Czasami po tym można rozpoznać gościa robiącego w Photoshopie i ściemniającego, że zrobił obrazek w GIMP-ie, gdzie w komentarzu jak byk widnieje Photoshop. Nie da się go na przykład odczytać w IrfanView, tak jakby nie istniał, a jednak Uśmiech

8. Zapisz wartości kolorów dla przezroczystych punktów. Czyli można zapisać część obrazka, która jest całkowicie przeźroczysta i niewidoczna, lecz jednak istnieje. Przy zapisie na potrzeby Internetu nie ma potrzeby zaznaczania tej opcji, gdyż plik może być sporo większy, a i tak widać będzie tyle samo. Zalecam nie zaznaczać tej opcji.

Liczę, że trochę naświetliłem sprawę i za bardzo nie zagmatwałem.
Dodam jeszcze informację o stopniu kompresji, bo może się przydać jeszcze komuś innemu.

W PNG w odróżnieniu od formatu JPG kompresja jest bezstratna, to znaczy, że nie pogarsza w żaden sposób jakości obrazka. Więc znowu, w odróżnieniu od kompresji JPG stopień kompresji nie wpływa na jakość, a jedynie na objętość pliku. W przypadku PNG czym wyższa kompresja, tym więcej specjalnych skomplikowanych filtrów jest stosowanych do zmniejszenia objętości pliku, a to ma wpływ na moc obliczeniową komputera i czas kompresji.
W praktyce jest to prawie nie zauważalne i dlatego należy stosować stopień kompresji ustawiony na 9. Uśmiech




8. Jak zrobić szybko fajny napis w GIMP-ie?

W przypadku GIMP-a 2.4:
Nie otwierając nowego obrazu klikamy na menu główne GIMP-a:  Dodatki-> Logo

W przypadku GIMP-a 2.6: Do menu Logo dostajemy się w inny sposób, a mianowicie: Plik-> Utwórz-> Logo

Następnie wybieramy pożądany motyw tekstowy, ustawiamy parametry (wielkość, kolor, czcionka; w zależności od skryptu) według potrzeby i naciskamy OK. GIMP wykonuje na nasze zlecenie w sposób automatyczny ciekawe efekty tekstowe, dzięki czemu nasz napis wygląda interesująco. Opcja bardzo dobra dla początkujących.





9. Napis na okręgu


Aby utworzyć coś takiego, wystarczy skorzystać z opcji Napis na okręgu...
dostępnej w menu Dodatki-> Logo-> Napis na okręgu (w GIMP-ie 2.4)
lub  Plik-> Utwórz-> Logo-> Napis na okręgu (w GIMP-ie 2.6)

Można sobie tam ustawić m.in.: rodzaj i rozmiar czcionki napisu, kąt rozpoczęcia pisania, czy ile stopni ma zajmować napis



10. Jak zrobić takie ukośne kreski do userbara?


Bardzo dobrze jest to opisane w tutorialu Userbar - tworzenie w punkcie "Tworzenie i używanie deseni"




11. Mam zdjęcie z którego chcę usunąć tło. Chcę wyciąć jakiś fragment z obrazka. Jak to zrobić?

Zapoznaj się z tutorialem na wycinanie rendera za pomocą ścieżek. Na YouTube można znaleźć filmik, który to dobrze obrazuje: Wycinanie piórem w GIMP-ie. Ta metoda na początku może się wydawać trudna, ale jest bardzo skuteczna.

Inna metoda wycinania to wycinanie przy użyciu maski, przydaje się przy wycinaniu włosów. Ciekawy tutorial: Wycinanie włosów w GIMP’ie oraz film Wycinanie maską w GIMP'ie



12. Co to jest ścieżka i jak się tym posługiwać?


W tym temacie możecie znaleźć dobry opis używania ścieżek.




13. Mam mnóstwo zdjęć, które wymagają pewnej obróbki, wiele z nich chciałbym poddać takim samym zabiegom (zmiana formatu, jasności, kolorów,  itp.) ale nie mam ochoty na pojedynczą pracę z każdym zdjęciem mojej kolekcji, czy w GIMP-ie można przeprowadzać operacje na zdjęciach "masowo"?

Tak, jest to tak zwane wsadowe przetwarzanie zdjęć, więcej na ten temat można przeczytać w tym temacie: GIMP-przetwarzanie-wsadowe-fotografii.
Można również samemu napisać odpowiedni skrypt (to już "wyższa szkoła jazdy"), który będzie wykonywał zadane operacje. Na temat skryptów dowiesz się więcej w temacie FAQ Skrypciarza GIMPowego




14. Mam TABLET i chciałbym wykorzystać go w pracy z GIMP-em, jak się do tego zabrać? Mój tablet nie działa poprawnie w GIMP-ie.

Na początku należy sobie zadać kilka pytań Uśmiech [cyt. Sebastian]:
"
1) Jak rysujesz to masz ikonkę pędzla, znaczy widać taką obwódkę (zobacz myszką, a potem tabletem)?
2) Jaki to tablet ?
3) Spróbuj najpierw użyć tabletu i dopiero potem uruchom GIMP-a
4) Zainstaluj najnowsze sterowniki, bądź przeinstaluj obecne. (w tym celu udaj się na stronę producenta tabletu, wypada stare sterowniki usunąć przed instalacja nowych
5) Zobacz jaką sytuację masz w Plik>Preferencje>Urządzenia wejściowe. W Konfiguruj dodatkowe urządzenia wejściowe powinien być twój tablet. Jeśli go nie ma, spróbuj go dodać ponownie.
"
Najczęściej to pomaga, ale wkrótce dopiszemy dodatkowe możliwości.




15. Obrazy po zapisaniu na dysku tracą jakość. Co może być tego przyczyną?

Zdarza się, że po otwarciu zrobionej w GIMP-ie pracy wygląda ona gorzej niż wyglądała wyświetlana w GIMP-ie. Przyczyn tego może być kilka:

1. Najczęściej powodem tego jest to, że zapisany obraz otwierasz w domyślnej przeglądarce obrazów i faksów systemu Windows. Jest ona znana z tego, że przekłamuje podgląd obrazów. Spróbuj otworzyć swoją pracę np. w przeglądarce Firefox. Ogólnie, do przeglądania obrazów i zdjęć, polecam doinstalować stworzone do tego programy jak: IrfanView, XnView, czy też FastStone

2. Powodem utraty jakości może być też zapis w formacie obsługującym ograniczoną ilość kolorów. Na przykład format GIF obsługuje tylko do 256 kolorów.





Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 29.05.2009, 14:16:19 »

WYGLĄD GIMP-A I PROBLEMY Z NIM ZWIĄZANE.


1. Pomocy! Menu/narzędzia GIMP-a zniknęły! Jak je odzyskać?


Pod menu ze zbiorem ikonek różnych narzędzi GIMP-a [ Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie eliptyczne Magiczna różdżka Lasso Inteligentne nożyce Gradient Gumka Ścieżki Narzędzie do obracania Wypełnienie kubełkiem Rozjaśnienie-wypalenie Aerograf etc.] znajduje się miejsce na np. właściwości używanego [aktywnego] narzędzia/ wybór kolorów etc. Często zdarza się, że "znika" użytkownikom to okienko dialogowe (najczęściej je usuwacie przez przypadek i nie pamiętacie nawet jak, nie opisujecie porządnie swojego problemu (wersja GIMP-a, okoliczności wystąpienia problemu), aby "wróciło" wystarczy skorzystać z następujących porad w zależności od wersji GIMP-a:
* GIMP 2.6. * Kliknij na belkę GIMP-a w miejscu: Okna->Dokowalne okna dialogowe->Opcje Narzędzia i przeciągnij przytrzymując LPM (lewy przycisk myszy) nowo powstałe okno do przybornika w miejsce napisu: Można tutaj upuszczać dokowalne okna
* GIMP 2.4. * Kliknij na belkę GIMP-a w miejscu: Okna Dialogowe->Opcje Narzędzia (albo inne utracone okienko (paleta kolorów itp.) i przeciągnij przytrzymując LPM (lewy przycisk myszy) nowo powstałe okno do narzędziówki (głównego okna GIMP-a).
* GIMP 2.2. *  Kliknij na belkę GIMP-a w miejscu: Plik->Okna Dialogowe->... przeciągnij przytrzymując LPM (lewy przycisk myszy) nowo powstałe okno do narzędziówki (głównego okna GIMP-a).






2. Co zrobić, gdy zniknęło mi całe okno z warstwami, pędzlami, gradientami itp.?

W GIMP-ie 2.6 wybieramy interesujące nas okno z menu: Okna->Dokowalne okna dialogowe. Ponadto, jeśli przez przypadek zamknęliśmy jakieś okna, warto zajrzeć do menu: Okna->Ostatnio zamknięte doki. Powinniśmy tam znaleźć to co nam zniknęło.  

W przypadku GIMP-a 2.4 należy zajrzeć w menu Plik w oknie z narzędziami GIMP-a, i znaleźć frazę Okna dialogowe, kliknąć dodaj na tym, co nas interesuje i voila!

Można również przywrócić domyślny wygląd GIMP-a w inny sposób. Wchodzimy w menu Edycja->Preferencje i wybieramy Zarządzanie oknami. Potem wystarczy kliknąć Ustaw zapisane pozycje okien na wartości domyślne i zrestartować program.


Kliknij, żeby zobaczyć powiększenie.



3. Chciałbym dostosować wygląd GIMP-a do swoich potrzeb. Jak się za to zabrać?

Interfejs GIMP-a można przekształcać na wiele różnych sposobów, tak aby był dopasowany do rodzaju prac jakie w tym programie wykonujemy, z jakich narzędzi najczęściej korzystamy, jaką powierzchnią ekranu dysponujemy. Bardzo dobry przykład zmiany wyglądu GIMP-a można znaleźć w artykule:  maniooo GIMP po mojemu - czyli dostrajamy interfejs.





« Ostatnia zmiana: 14.11.2009, 20:05:05 wysłane przez mmiicc » Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootFAQWątek: Gimpuj - FAQ
Skocz do: