Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [poprawa] Kubistyczne tło  (Przeczytany 5426 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Żaba
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 212
Galeria Użytkownika

Żaba


Zobacz profil
« : 08.02.2013, 22:57:28 »

Kubistyczne tło
Tutorial

Opracowanie: Ivellios
Poprawa: Żaba
Poziom trudności: bardzo łatwy





Bardzo prosty tutorial, dający ciekawy efekt.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Otwieramy nowy obraz Plik -> Nowy [Ctrl+N]. Moje wymiary to 300x300, najlepiej, żeby obraz był przeźroczysty.

Lime Point 2. Tworzymy nową, przezroczystą warstwę (Warstwa -> Nowa warstwa) [Ctrl+Shift+N].

Lime Point 3. Wybieramy nową warstwę i bazgrzemy po niej Pędzlem Pędzel o białym kolorze, mniej więcej tak:



Lime Point 3. Teraz używamy filtru Kubizm Filtry -> Artystyczne -> Kubizm. Moje parametry zostawiłam jako domyślne (rozmiar 10, nasycenie 2,5), jednak zabawa nimi może mieć ciekawy efekt końcowy. Rozmiar kafla określa jak duże będą kwadraty, a nasycenie kafla dotyczy ich rozrzucenia - mała wartość sprawi, że będą bliżej nabazgranych wcześniej linii, większa - będą od niej dalej.



Lime Point 5. Teraz używamy Filtry -> Wykrywanie Krawędzi -> krawędź. Ustawiamy tylko Rozmiar na 10.



Lime Point 6. Pozostaje jedynie pokolorowanie. W tym celu tworzymy nową warstwę, nadajemy jej kolor (np. przez Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] lub Pędzlem) i ustawiamy tryb warstwy. Dobrze jest poeksperymentować, gdyż różne tryby dają różne efekty (ja na przykład użyłam trybu Różnica).



Lime Point 7. Jeśli chcesz, żeby wzór miał czarne tło zamiast przeźroczystego to oprócz wypełnienia najniższej warstwy, musisz pamiętać o połączeniu (Warstwa -> Połącz w dół) ze sobą dwóch wyższych warstw - z wzorkiem i kolorem. Inaczej krycie zostanie zastosowane również na najniższej warstwie (w pewnym sensie przeniknie przez przeźroczysty obszar środkowej warstwy).



Lime Point Koniec



Mam nadzieję, że efekt będzie Wam się podobał. Jeszcze raz zachęcam do eksperymentowania z parametrami, kolorami i wzorkami. Miłego GIMP-owania Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 01.03.2014, 20:25:15 wysłane przez Żaba » Zapisane

~Żaba

Cytat: Hasia
-Siema. Jak zrobić kanapkę z pomidorem? -Bierzesz chleb, kroisz, smarujesz masłem, kroisz pomidora i kładziesz na chlebie. -Dzięki, a jak zrobić kanapkę z ogórkiem?
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10.02.2013, 18:12:03 »

Znalazłem klika błędów, już poprawione. Leci do gotowych.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 28.02.2014, 21:24:32 »

W punkcie drugim dopisałabym, że chodzi o przezroczystą warstwę. W punkcie szóstym przydałoby się pokazać na zrzucie, gdzie się te tryby warstw ustawia, bo tutorial jest dla bardzo początkujących i zapewne wielu nowicjuszy będzie mieć z tym problem, sądząc po komentarzach do innych tutoriali, gdzie jest mowa o zmianie trybu warstwy.
Zapisane
Żaba
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 212
Galeria Użytkownika

Żaba


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 01.03.2014, 20:28:54 »

Bea, dodałam screen o trybie krycia i informację, że warstwa ma być przezroczysta, dzięki za zwrócenie uwagi Mrugnięcie
Zapisane

~Żaba

Cytat: Hasia
-Siema. Jak zrobić kanapkę z pomidorem? -Bierzesz chleb, kroisz, smarujesz masłem, kroisz pomidora i kładziesz na chlebie. -Dzięki, a jak zrobić kanapkę z ogórkiem?
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 01.03.2014, 20:42:30 »

OK, idzie do indeksu Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeGotowe tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [poprawa] Kubistyczne tło
Skocz do: