Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Kolorowanie szkicu. Efekt ilustracji.  (Przeczytany 88522 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« : 02.01.2013, 17:01:27 »

Kolorowanie szkicu. Efekt ilustracji
Tutorial

Opracowanie: Hasia
Poziom trudności: średni





Tutorial ten jest przykładem jednego ze sposobów w jaki możemy pokolorować nasz szkic. Do jego wykonania potrzebna jest przynajmniej podstawowa znajomość GIMP-a, więc na przykład jeśli nie wiesz co to jest Tryb krycia warstwy to powinieneś najpierw zapoznać się z FAQ. W poradniku tym znajdziecie kilka ciekawych (moim zdaniem) trików ułatwiającym kolorowanie. Tutorial ten pisałam z myślą o początkujących "cyfrowych malarzach", którzy dopiero co zaczynają obcowanie z kolorami i poniekąd mogą nie radzić jeszcze sobie z dobieraniem kolorów podczas cieniowania, więc metoda, którą zastosowałam w tym tutorialu to takie trochę pójście na łatwiznę, ale mam nadzieję, że ci bardziej doświadczeni wybaczą mi te "skróty".
Podczas robienia tej pracy korzystałam wyłącznie z jednego pędzla (3_Charcoal_110) i własnej palety. Pędzel i paleta są do pobrania w załączniku do tutoriala. Będzie też potrzebna tekstura starego papieru, ta z której korzystałam także do pobrania z załącznika.

Jeżeli ktoś ma ochotę to może wykorzystać szkic (bez tła) z tutoriala. Do pobrania, jak nie trudno się domyśleć, z załącznika.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.2 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Przygotowanie szkicu

Otwieramy plik z naszym szkicem. Może to być szkic z przeźroczystym lub białym tłem. Tryb warstwy ustawiamy na mnożenie.
Tak wygląda mój szkic. Jest na białym tle.



Lime Point 2. Podkład z tekstury

Otwieramy naszą teksturę. Plik->Otwórz jako warstwy.... Ustawiamy jak nam się wydaje, że będzie najładniej. W razie potrzeby skalujemy, odbijamy itp. Jeśli tekstura wystaje poza obraz wybieramy Warstwa->Dopasuj wymiary warstwy do obrazu.
Dla bezpieczeństwa duplikujemy warstwę. Wyłączamy widoczność jednej tekstury, niech nam nie przeszkadza, ale będzie w pogotowiu. Teraz narzędziem Rozjaśnianie/Przyciemnianie Rozjaśnienie-wypalenie [Shift+D] zaznaczymy na warstwie z teksturą jak pada światło. Będziemy to robić rozjaśniając i przyciemniając odpowiednie miejsca. Jak pada światło musicie ustalić sami, zdając się na wyczucie lub referencję. W tym miejscu opiszę jak to robiłam na swoim rysunku. Opis ten da wam ogólne pojęcie jak to robić, lecz musicie pamiętać, że kroki które zastosowałam u siebie nie zawsze tak samo sprawdzą się w przypadku innego rysunku, dlatego może tak być, że będzie potrzeba je trochę zmodyfikować, a więc nie trzymajcie się sztywno tych reguł.
Najpierw rozjaśniłam miejsca gdzie miało być łagodne rozproszone światło. W tym celu narzędzie rozjaśnianie ustawiłam na tryb półtony. Następnie zaznaczyłam półcienie, narzędziem do wypalania z zakresem półtonów. Kolejny krok to wzmocnienie świateł. Narzędzie zmieniłam z powrotem na tryb rozjaśniania, tyle że już z zakresem światła. Krycie narzędzia ustawiamy na około 50%. Ekspozycję na około 30. Tak ustawionym narzędziem rozjaśniłam miejsca mocniejszego światła.
Ponownie zmieniłam tryb narzędzia na wypalanie, a zakres na cienie. Zwiększyłam krycie i ekspozycję narzędzia i przyciemniłam jeszcze nie które miejsca.
Tak wyglądał mój obrazek i okno warstw.



Kolejny krok to nadanie naszej teksturze błękitno-szarego odcienia. Tworzymy warstwę. Wypełniamy ją Kubełkiem  Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] na niebiesko. Tryb warstwy ustawiamy na Kolor lub Barwa (zależy, co bardziej się wam spodoba). Krycie warstwy zmniejszamy tak aby niebieski kolor nie był za mocny (no chyba, że chcecie inaczej). Teraz łączymy warstwę z kolorem z pocieniowaną teksturą wybierając Połącz w dół. Możemy to zrobić klikając PPM na warstwie lub Warstwa-> Połącz w dół.
Tak to wyglądało u mnie.



Lime Point 3. Twarz. Kolor bazowy i cieniowanie.

Utworzyłam nową warstwę. Jej tryb ustawiłam na mnożenie. Pędzlem Pędzel [P] o całkowitym kryciu kolorem zbliżonym do koloru ludzkiej skóry zamalowałam twarz i szyję. Kolorem lekko różowym zaznaczyłam usta. Nie rozpisuję się jakich dokładnie kolorów użyłam ponieważ nie będzie to przecież istotne dla kogoś kto koloruje np. pieska.



Następnie utworzyłam nową warstwę, jej tryb ustawiłam na miękkie światło. Teraz jasnym kolorem, pędzlem o zmniejszonym kryciu rozjaśniłam miejsca świateł.



Znowu utworzyłam nową warstwę o trybie miękkie światło. Tylko tym razem ciemnym kolorem malowałam miejsca cieni.



Uznałam, że światłocień jest jeszcze za słaby. Dlatego utworzyłam kolejną warstwę o trybie miękkie światło. Przyciemniłam i rozjaśniłam jeszcze te miejsca, które według mnie tego potrzebowały np. czoło i ucho(wiem,że prawie nie widać różnicy, ale co tam...)



Lime Point 4. Kolorowanie włosów i ubrania.

Na nowej warstwie o trybie mnożenie, pokolorowałam włosy. Nie bawiłam się w cieniowanie ich na osobnej warstwie, tylko w większości nałożyłam kolory od razu. Przy okazji dodałam trochę kolorów na twarz i podmalowałam oczy.



Na kolejnej warstwie o trybie mnożenie nałożyłam kolory bazowe na resztę postaci. Robiłam to pędzlem o całkowitym kryciu.



Następnie, tak jak poprzednio utworzyłam nową warstwę o trybie miękkie światło, w celu nałożenia światłocienia. Cieniujemy tak jak w przypadku twarzy. Jasne kolory-światło, ciemne-cienie. Warto wiedzieć, że kolory ciepłe dają ciepłe światła lub cienie, kolory zimne dają analogicznie światła lub cienie o barwie zimnej.



Na osobnej warstwie dodałam szczegóły. Ciemniejsze wzory na hanboku malowałam na warstwie o trybie mnożenie. Kwiaty na dekolcie malowałam już na warstwie o trybie zwykłym.



Kolejny krok to pomalowanie tła. Stworzyłam nową warstwę, krycie dałam na mnożenie. Ustawiłam ją nad warstwą z pocieniowaną teksturą i pokolorowałam pędzlem o dużym rozmiarze i kryciu nie przekraczającym 60%. W tym momencie uznałam, że twarz mojej Koreaneczki jest za bardzo "opalona", więc przeszłam na warstwę z kolorem bazowym i przy pomocy Barwy i nasycenia(Kolory->Barwa i nasycenie) Zmieniłam jej odcień na jaśniejszy.



Lime Point 5. Barwienie szkicu.

Ten punkt nie jest konieczny, ale ja lubię tak robić.
Przejdź na warstwę ze szkicem. Jeżeli ma białe tło to użyj opcji Kolory-Zamiana koloru w alfę. Domyślnie będzie to biały. Teraz zablokuj przeźroczystość warstwy ze szkicem. Zrobisz to klikając na okienko z szachownicą, na zdjęciu wskazane czerwoną strzałką.



Teraz możesz pędzlem zmieniać odcień swojego szkicu. Będzie wtedy wyglądał subtelniej.



Lime Point 6. Rzeczy kosmetyczne i inne "upiększenia".

W tym miejscu przychodzi czas na różne "upiększenia" naszego rysunku.
Ja postanowiłam dodać błękitne przebarwienia na moim obrazku. W tym celu stworzyłam nową warstwę. Tryb zmieniłam na kolor.
Pędzlem nakładałam na obrazek niebieski kolor w miejscach gdzie chciałam go przebarwić. Aby uzyskać łagodne rozmyte granice pomagałam sobie narzędziem Rozsmarowywanie  Rozmazywanie . Jeżeli wydaje ci się, że kolor niebieski jest za intensywny to zawsze możesz zmniejszyć krycie warstwy.

Tak to wygląda w przypadku twarzy:



A tak na całym obrazku:



Na koniec dodałam jeszcze warstwę z gradientem w trybie kolor na bardzo małym kryciu i dodałam kilka nieznacznych jaśniejszych świateł oraz zmieniłam lekko włosy.

Efekt końcowy:



Lime Point Koniec



Uff... Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca Uśmiech. Dziękuję wszystkim za uwagę. Przyjemnego kolorowania Uśmiech

Hasia.





* szkic do tutka.png (1472.07 KB, 1754x2480 - wyświetlony 66443 razy.)
* paleta i pędzel.zip (45.95 KB - pobrany 1746 razy.)
« Ostatnia zmiana: 28.01.2013, 15:16:30 wysłane przez Hasia » Zapisane

Nedvedes
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Nedvedes


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 16.02.2013, 16:05:15 »

Poradnik jest świetny. Moja praca w żądnym stopniu nie dorasta do pięt twojej ale się pobawilem ;d.
Zapisane
adam09
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 73
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.03.2013, 04:40:36 »

Hasiu,pobrany mam załącznik i rozpakowany na Pulpicie (cmyk 2 przez WordPad),czy teraz aby z Twojej "Palety" korzystać,należy kolejno przejść -->C:\Program Files-->GIMP 2-->share-->gimp-->2.0-->palettes i do niego wkleić "cmyk 2"?.
Proszę o wyjaśnienie Uśmiech.
Zapisane

Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 21.03.2013, 07:33:57 »

Ja osobiście swoje palety, pędzle, desenie itp. trzymam w dokumentach użytkownika, więc w moim przypadku to folder: C:\Users\xxx\.gimp-2.8\palettes gdzie xxx jest nazwą użytkownika. Ale możesz wrzucić też do tamtego folderu.
Zapisane

adam09
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 73
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 21.03.2013, 08:26:40 »

OK Chichot
Serdecznie pozdrawiam Uśmiech
Zapisane

FANTA
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 22.03.2013, 22:48:15 »

Mi wyszło coś takiego..
Mam problem z wypalaniem i rozjaśnianiem, dlatego też nie użyłam tych narzędzi w mojej pracy. Mianowicie, gdy robię nową warstwę (miękkie światło) i chcę coś na niej wypalić, to nic się nie dzieje, nie mogę tego zrobić. Pomocy Smutny

Ukryta treść (kliknij aby pokazać/schować)
« Ostatnia zmiana: 28.06.2015, 14:17:38 wysłane przez Hasia » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 22.03.2013, 23:44:05 »

Narzędzia rozjaśnianie/wypalanie używasz na warstwie z teksturą. Nie jest możliwe rozjaśnić, lub przyciemnić piksele na nowej czystej warstwie, bo ich tam po prostu nie ma Uśmiech A te narzędzie służy do rozjaśniania/wypalania istniejących już pikseli. Dopiero w późniejszym etapie tworzy się warstwę w trybie miękkie światło i maluje się po niej pędzlem Uśmiech
Zapisane

Endzio
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 26
Galeria Użytkownika


Problem :)


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 26.03.2013, 20:22:13 »

Trudno, bo trudno ale jak się dłużej posiedzi to się ogarnie Uśmiech
Zapisane

Pegasusowa
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 09.04.2013, 20:08:32 »

Gdzie można pobrać teksturę do tutka? W załączniku nie ma  Smutny
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 09.04.2013, 23:09:00 »

Wystarczy wpisać w Google "old paper texture": http://elderoutreach.org/wp-content/uploads/2012/09/Background_Gold-Texture.jpg
Zapisane

Pegasusowa
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 12.04.2013, 14:01:00 »

Dziękuję za pomoc  Uśmiech
Zapisane
Reolic
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Reolic


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 17.04.2013, 21:02:58 »

Ja ogarnąłem dzięki tobie coś dla mnie b satysfakcjonującego Chichot

http://www.gimpuj.info/gallery/91/27994_17_04_13_8_57_46.png

http://www.gimpuj.info/gallery/91/27994_17_04_13_9_00_35.png

\\davlasq: Do takich dużych grafik dajemy linki.
« Ostatnia zmiana: 18.04.2013, 13:58:15 wysłane przez davlasq » Zapisane
Kikiro
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Kikiro


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 03.05.2013, 16:23:41 »

Pod jakim hasłem wyszukujesz szkice, linearty i takie tam? Bo gdy wpisałam w Grafika Google ,,Sketch'' wyskoczyły mi jakieś realistyczne rysunki...
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 03.05.2013, 17:30:20 »

Kiriko, jeżeli pytanie było skierowane do mnie, to ja nie wyszukuję szkiców, ponieważ sama je robię. Szkic w tutorialu jest mojego autorstwa. A w Grafice Google wystarczy wpisać "lineart", ale musisz pamiętać o prawach autorskich. Możesz też spróbować zapytać się różnych artystów, np z deviantart o pozwolenie użycia ich szkiców:  http://browse.deviantart.com/?q=lineart&offset=0
Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPDigital PaintingWątek: Kolorowanie szkicu. Efekt ilustracji.
Skocz do: