Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Poszarpane krawędzie po wydruku  (Przeczytany 7635 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Adix3
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Adix3


Zobacz profil
« : 06.11.2012, 17:28:13 »

Witam.

Mam teraz problem trochę z innej beczki. Chcę zrobić w gimpie panel czołowy do pewnego urządzenia. Rozmiary płótna mam odpowiednio 9cm wysokości i 14cm szerokości, rozdzielczość ustawiłem na 20pikseli/mm (dla lepszej jakości). Tło jest czarne a teksty i grafika białe. Drukowane będzie to na białym papierze samoprzylepnym za pomocą laserówki (lepsza jakość) czarno-białej. Dzisiaj chciałem zrobić próbny wydruk, ale z racji tego że nie posiadam laserówki poszedłem do znajomego. On z kolei nie posiada gimpa więc obraz wyeksportowałem u siebie do .png i wkleiłem do MS Worda, oczywiście rozmiar w wordzie tego obrazka był rzeczywisty (w ustawieniach było na 100%). Po wydruku na zwykłym papierze (w opcjach drukarki ustawiona rozdzielczość największa - 1200x1200) zauważyłem, że obrys grafiki i tekstu, inaczej linia przejścia z czarnego koloru na biały jest poszarpana. Aby to dostrzec trzeba co prawda się dobrze wpatrzyć ale jednak widać. Poniżej zamieszczam "przybliżenie" narysowane w paincie Chichot



Jak widać miała być tu biała kreska, a jak się człowiek wpatrzy to widzi takie trójkątne poszarpanie. Oczywiście kreska jest dużo cieńsza w rzeczywistości a trójkąciki dużo mniejsze.

Tak jak pisałem widać to w przypadku grafiki oraz tekstu. Nie wiem czym to jest spowodowane, specjalnie robię przy rozdzielczości 20 pikseli/mm aby nie było kwadratów, a tu mam poszarpane krawędzie. Może jest to spowodowane tym, że drukarka ma za małą rozdzielczość, ale 1200x1200 to nie wiem czy tak mało. Albo problem leży w tym że drukowane to było za pomocą Worda, ewentualnie przy eksporcie do .png coś trzeba w opcjach pozmieniać aby była lepsza jakość.

A może robić w większej rozdzielczości czyli np. 50 pikseli/mm? Ale to chyba nie ma sensu. Dodam jeszcze że najbardziej widać te poszarpanie przy krawędziach poziomych i pionowych, tam gdzie jest np. zaokrąglenie linii to już tak tego nie ma.

Jakieś pomysły? Bo na razie stoję z robotą, bo jak się okaże że będzie trzeba robić wszystko od nowa w większej rozdzielczości to nie chcę robić na marne.
« Ostatnia zmiana: 03.03.2013, 03:08:48 wysłane przez bea » Zapisane
arktos
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 173
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.11.2012, 20:12:12 »

Spróbuj zrobić z rozdzielczością 300dpi (px/in) - do druku jest zdecydowanie wystarczająca (ja czasami drukuję na 200dpi i efekty są zadowalające), i wyeksportuj do *.pdf'a. Przy druku z pdf'a zaznacz opcję druku w skali 1:1 (100%, ew. może być to inaczej nazwane...). Zasadniczo rozszerzenie .PNG zostało stworzone dla potrzeb internetu i może sprawiać problemy przy druku. Jeśli PDF nie zadziała, to możesz jeszcze spróbować druku z rozszerzenia TIFF, bez kompresji. Jak wszystko zawiedzie, to możliwe, że drukarka sobie nie radzi z drukiem...
Zapisane
kewlak
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

kewlak


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 09.07.2013, 12:50:06 »

Witam. Jestem tu zielony i proszę o pomoc. Posiadam Gimpa v. 2.8.6. Czy możliwy jest w tej wersji (lub w ogóle w Gimpie) wydruk rysunku z płynnymi liniami bez "schodków" (tzn. nie tylko prostymi liniami w pionie i poziomie, ale i tymi zakrzywionymi)? Rysuję pędzlem i ołówkiem i nic; po wydruku widać piksele.
« Ostatnia zmiana: 10.07.2013, 13:25:17 wysłane przez bea » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 09.07.2013, 13:05:07 »

A jakie ppi masz ustawione? Do wydruku musisz mieć 300.
Zapisane
kewlak
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

kewlak


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 09.07.2013, 19:54:48 »

Mam ustawione 300. Nie chodzi mi o rozdzielczość, tylko o niejakie odczytywanie kształtów przez drukarkę w taki sposób, że ukośne linie drukuje w taki sam sposób jak proste w poziomie lub pionie, tj. bez schodków, tylko normalnie jakby się ołówkiem pociągnęło. Takie coś jest np w Office'ie Wordzie przy wydruku liter, że masz np. napisane "O" i chociaż na monitorze widzisz piksele to i tak ci wydrukuje bez widocznych pikseli. Chciałem wiedzieć czy w Gimpie też tak można, tylko że  z rysunkami.
Zapisane
davlasq
Opiekun tutoriali

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 09.07.2013, 21:21:59 »

Jeśli masz rozdzielczość ustawioną na 300 ppi, to właśnie tak powinno być. Musisz się jednak liczyć z tym, że taki wydruk będzie ok. 3 razy mniejszy niż na monitorze (zależy od przekątnej i rozdzielczości), więc jeśli przy wydruku ustawisz większą wielkość, to niestety schodki będą. W każdym razie, przy rozdzielczości 300 ppi wszystko powinno być gładkie. A w ogóle to drukujesz przez GIMP-a, czy z poziomu eksploratora?
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
kewlak
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

kewlak


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 09.07.2013, 21:52:02 »

Przez Gimpa. Odpiszę jutro, czy na pewno mam ustawione 300 ppi, jak będę miał dostęp do drukarki.
Zapisane
davlasq
Opiekun tutoriali

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 09.07.2013, 23:11:08 »

Nie jest Ci do tego potrzebny dostęp do drukarki. Wchodzisz w Obraz -> Skaluj i tam możesz ustawić rozdzielczość. Zresztą gdy drukujesz w GIMP-ie to w oknie, które się otwiera w drugiej zakładce też możesz ustawić rozdzielczość.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 10.07.2013, 01:57:56 »

http://www.gimpuj.info/index.php?topic=58086 - tutaj już był taki temat.
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,57894.msg272976.html#msg272976 - a tu masz pokazane, gdzie ustawić rozdzielczość w GIMP.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 10.07.2013, 10:06:56 »

Musisz robić coś źle. Ja drukuję ilustracje, które wykonuję w GIMP-ie i żadnych schodków nie mam. Może te 300ppi dodajesz sztucznie do istniejącej już grafiki, która tworzona była na mniejszym ppi? Albo twoja grafika ma w rzeczywistości mniejszy rozmiar niż próbujesz wydrukować?
Podaj wielkość Twojego obrazu i jakie masz ppi i napisz jaki jest rozmiar wydruku.
Zapisane

kewlak
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 14
Galeria Użytkownika

kewlak


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 10.07.2013, 11:27:09 »

Ok, dzięki wam. Wziąłem obraz -> przeskaluj i ustawiłem te 300 ppi i wydrukowało mi się gładko. Sory za takie głupie tematy : D
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Poszarpane krawędzie po wydruku
Skocz do: