Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Usunięcie tła i wzorków z czarno-białego obrazka
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Usunięcie tła i wzorków z czarno-białego obrazka  (Przeczytany 2629 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mentor921
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

mentor921


Zobacz profil
« : 07.10.2012, 12:04:01 »

Hej, jestem świeżakiem jeśli chodzi o gimpa (posiadam wersję 2.8), i mam problem z usunięciem tła. Nie jest tak, że nie próbowałem i wkleję zdjęcie, które chciałbym mieć gotowe, tylko sam nauczyć się jak to zrobić, dlatego prosiłbym o pokierowanie jak to najlepiej zrobić:) Próbowałem inteligentnych nożyc, ale nie udało mi się. Z gumką mi to trochę zajmie:) Przesyłam zdjęcie i proszę o pomoc. Chciałbym, żeby został kot i sam napis. Pozdrawiam.

//bea: poprawiłam tytuł


* błyskotka.jpg (38 KB, 960x740 - wyświetlony 319 razy.)
« Ostatnia zmiana: 10.10.2012, 21:46:46 wysłane przez bea » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 07.10.2012, 12:05:03 »

Kolory -> Zmiana koloru na alfę
Zapisane
mentor921
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

mentor921


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 07.10.2012, 12:17:00 »

dziękuję:) Teraz gumka czy można to zrobić jakoś szybciej?

I na marginesie, bo szkoda otwierać nowy temat. Czy jeśli zaznaczam coś np. różdżką, to jak to odwołać (nie używając funkcji cofnij)? Esc nic nie daje, enter też.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 07.10.2012, 12:25:32 »

O czym Ty w ogóle piszesz? Nie trzeba było nic zaznaczać. Otwierasz obrazek w Gimpie i od razu klikasz Kolory -> Zmiana koloru na alfę, tam wskazujesz biały - powinien być ustawiony domyślnie, więc właściwie wystarczy kliknąć OK i całe białe tło znika, więc nie wiem, po co Ci jeszcze ta gumka. Chyba, że potrzebujesz jeszcze usunąć część tych wzorków?
Co do rezygnacji z zaznaczenia, to: Zaznaczenie -> Brak, w starszych wersjach GIMP-a zamiast "Brak" było chyba "Nic".
Zapisane
mentor921
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

mentor921


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 07.10.2012, 12:30:23 »

dokładnie, chodzi o te wzorki jeszcze:)

co do zaznaczania, to tak zupełnie obok tematu, bo nie chcę zakładać nowego. Zaznaczam coś różdżką i chcę odznaczyć, ale nie wiem jak (poza edycja - cofnij).
Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 07.10.2012, 12:46:38 »

Ty w ogóle czytasz cokolwiek z odpowiedzi?
Zaznaczam coś różdżką i chcę odznaczyć, ale nie wiem jak (poza edycja - cofnij).
Co do rezygnacji z zaznaczenia, to: Zaznaczenie -> Brak, w starszych wersjach GIMP-a zamiast "Brak" było chyba "Nic".

Podsumowując wątek:
Pamiętaj, aby po otrzymaniu satysfakcjonującej odpowiedzi dodać tag [ROZ]
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 07.10.2012, 13:00:52 »

To trzeba było pisać od początku, że chcesz również usunąć te wzorki. W takim razie jeszcze przed zmianą koloru na alfę, musisz wybrać narzędzie zaznaczania wg koloru Zaznaczenie wg koloru, w opcjach narzędzia ustawiasz sobie próg - w tym konkretnym przypadku najlepiej sprawdza się wartość ok. 50 - 60 i klikasz na obszar, który jest najbardziej czarny, czyli np. na kotka. Następnie powiększasz zaznaczenie o 1 px, odwracasz (Zaznaczenie -> Odwróć) i klikasz DELETE. Wyłączasz zaznaczenie. Gumką wymazujesz resztki ciemnych wzorków (najlepiej dla precyzji powiększyć sobie przy tym obraz do 200%) i dopiero wtedy zmieniasz biały kolor w alfę.
« Ostatnia zmiana: 07.10.2012, 13:55:47 wysłane przez bea » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Usunięcie tła i wzorków z czarno-białego obrazka
Skocz do: