Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: GIMP 2.8 - opinie  (Przeczytany 29215 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« : 23.06.2012, 21:46:16 »

No właśnie. Już chwila minęła od wypuszczenia najnowszej, "ulepszonej" wersji GIMP-a. Jakie są Wasze odczucia i wrażenia? Podzielcie się spostrzeżeniami.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
klecior
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 128
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.06.2012, 21:58:12 »

Gimpa 2.8 używam od bardzo nie dawna więc może specjalnej opinii wyrobionej nie mam lecz bardzo ale to bardzo podoba mi się możliwość grupowania warstw, naprawdę ułatwiło mi to życie.
Jedyne co mi się w gimpie 2.8 nie podoba to suwaki od na przykład zmieniania krycia warstwy lub rozmiaru pędzla, jestem przyzwyczajony do robienia tego "na szybko" jednym ruchem myszki, niestety teraz kiedy tak robię często przypadkiem zaznacza mi się numerek albo przycina przewijanie, często mnie to irytuje ale mogę z tym żyć.
Zapisane
davlasq
Opiekun tutoriali

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 23.06.2012, 22:28:24 »

Na plus jednookienkowy interface i grupowanie warstw, na minus suwaki np. krycia warstw, strasznie irytujące to jest. Innych zmian nie zauważyłem.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 24.06.2012, 00:06:00 »

U mnie jest lipa. Przy wymiarach większych niż 2kx1k to jest sieka totalna przy przesuwaniu takiego obszaru. Przy Webdesignie to zamula jak diabli, zaś filtry działają ociężalej niż w 2.6... Rewolucyjna poprawa szybkości poszła w las, w moim przypadku jeśli chodzi o porównanie 2.8 a 2.6.

+ problemy z usunięciem 2.8 i wrócenie do 2.6 to jakaś masakra, ale to wina Łubuntu...
Zapisane
Żaba
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 212
Galeria Użytkownika

Żaba


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.06.2012, 12:05:50 »

Suwaki to bardzo duży minus- nie potrafię się do nich przyzwyczaić. Innym minusem jest konieczność eksportowania obrazu- ale do zapisywania przez Ctrl+e można przywyknąć. A na plus? Na pewno narzędzie ,,przekształcenie klatki". I z pewnością grupowanie warstw (chociaż rzadko zdarza mi się tego używać  Chichot)
Zapisane

~Żaba

Cytat: Hasia
-Siema. Jak zrobić kanapkę z pomidorem? -Bierzesz chleb, kroisz, smarujesz masłem, kroisz pomidora i kładziesz na chlebie. -Dzięki, a jak zrobić kanapkę z ogórkiem?
ghoot
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: ghoot@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 282
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 24.06.2012, 12:26:19 »

Suwaki na początku były dla mnie problemem, ale teraz już wiem jak z nich korzystać i przyśpieszają pracę Uśmiech Trzeba po prostu zauważyć, że inny efekt daje klikanie na górze suwaka, a inny przesuwanie dolnej części. Przekształcenie klatki też przyniosło zmiany, ale (u mnie) działa trochę wolno, może w 2.8.1 będzie zoptymalizowane. Dalej to co reszta: grupy warstw i jedno okienko GIMP-a(nareszcie!).
Zapisane
Cloud
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 403
Galeria Użytkownika


Hardcore Storyteller


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 24.06.2012, 12:38:24 »

Grupowanie warstw, jednookienkowy interface i przede wszystkim poprawienie narzędzia tekstowego. To wszystko jest dla mnie jak najbardziej na plus. Raczej denerwują mnie poprzestawiane tryby krycia warstwy. Suwaki? Przyzwyczaiłem się, wręcz jest to nawet wygodne.
Jest jednak coś co dla mnie stanowi o wyższości 2.8 nad 2.6. Stabilność. GIMP 2.6 bardzo często mi się wysypywał, trzeba było zapisywać pracę po każdym ruchu. Poprawę stabiloności zauważyłem już w ostatnich wersjach 2.7 (pomimo, że są to wersje niestabilne). Teraz bez ryzyka mogę nie zapisywać pracy co 2 minuty, jeszcze ani razu 2.8 mi się nie wysypał.
Zapisane

Już nie przyjmuję zleceń wszelakich Skwaszony
ghoot
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: ghoot@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 282
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 24.06.2012, 12:59:33 »

Co do narzędzia tekstowego mam mieszane uczucia. Z jednej strony przyśpiesza proces pisania, z drugiej niektóre operacje stają się problematyczne. Ale ogólnie na +
Zapisane
Cloud
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 403
Galeria Użytkownika


Hardcore Storyteller


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 24.06.2012, 15:58:10 »

Co do narzędzia tekstowego mam mieszane uczucia. Z jednej strony przyśpiesza proces pisania, z drugiej niektóre operacje stają się problematyczne.
Np. jakie? Według mnie wszystko jest o wiele łatwiejsze.
Zapisane

Już nie przyjmuję zleceń wszelakich Skwaszony
ghoot
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: ghoot@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 282
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 24.06.2012, 18:30:31 »

Na przykład system zmieniania czcionki. Tzn. jeśli najpierw ją zmienię, a potem zacznę pisać, to wraca do czcionki sans. Tak samo gdy chcę coś dopisać na początku tekstu.
Zapisane
Cloud
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 403
Galeria Użytkownika


Hardcore Storyteller


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 24.06.2012, 18:41:42 »

Ah, no tak. Myślę, że to jakiś błąd i naprawią to w przyszłości, bo zdenerwować potrafi ;p
Zapisane

Już nie przyjmuję zleceń wszelakich Skwaszony
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 24.06.2012, 18:54:52 »

Na przykład system zmieniania czcionki. Tzn. jeśli najpierw ją zmienię, a potem zacznę pisać, to wraca do czcionki sans. Tak samo gdy chcę coś dopisać na początku tekstu.
U mnie nic podobnego się nie dzieje, a zawsze najpierw ustawiam czcionkę, a później piszę.
Zapisane
Silterss
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: silterss@jabbim.com
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 654
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 24.06.2012, 18:57:33 »

To nie system, a ustawienia, które są widoczne w karcie Opcje narzędzia GIMP-a.
Zapisane

INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 25.06.2012, 22:16:10 »

No, to teraz kilka słów ode mnie. Jak zapewne wiecie, ja używam GIMP-a do webdesignu, a więc rozwinięcie narzędzi takich jak Tekst czy Grupowanie warstw było dla mnie kluczowe. I o ile narzędzie tekstowe zostało smakowicie udoskonalone, o tyle grupowanie warstw, na które tak długo czekałem, przyniosło mi wiele zawodu. Nie wiem, czy już zdążyliście to dostrzec, ale przy sporej ilości grup zaczynają się kłopoty, np. z trybami krycia warstw. Gdy ustawię jej np. Pokrywanie, warstwa całkiem znika lub tryb krycia nie działa. Wyciągnięcie takiej warstwy z grupy "na zewnątrz" naprawia problem, Pokrywanie zaczyna normalnie działać, no ale... chciałbym ją mieć w grupie.
Inna sprawa to przesuwanie całych grup. To nie działa i jest to dla mnie niezrozumiałe. O ile widoczność wszystkich warstw w grupie mogę zmieniać jednym kliknięciem, to przy przesuwaniu już nie ma tak fajnie. Muszę otwierać grupę, zaznaczać wszystkie warstwy z osobna i przesuwać je razem, zamiast po prostu zaznaczyć grupę i przesuwać całą grupę. Tak więc na chwilę obecną jedyny sens używania grup to chęć utrzymania porządku, bo ich funkcjonalność jest totalnie spartolona.

Bardzo cieszą mnie zmiany takie jak np. Pędzle - jedna kropka i zmieniam po prostu rozmiar. To jest to!

Zmiany takie jak suwaki, eksport pliku zamiast zapisywania pod postacią innych formatów (choć tej zmiany wciąż nie rozumiem, po co) czy zmiana skrótów klawiszowych to kwestia nowego przyzwyczajenia się. Ale nie uważam, by każda z tych zmian była na lepsze.

Szczególnie zaś irytują mnie zmiany, które są próbą naśladownictwa fotoszopki, jak np. tryby krycia warstw. GIMP był jedyny w swoim rodzaju, mnie w ogóle nie przeszkadzało, że nie przypominał PS-a.

No i chyba najważniejsza sprawa - stabilność. Fakt, GIMP "nie wysiada" od tak sobie, nie muszę nawykowo co chwilę zapisywać, ale jego szybkość działania pod pewnymi względami czy np. przesuwanie sporych obrazów (@Dobrotek) to kwestie, jakby to ująć... żenujące. Już pomijam fakt, że instalacja (po uprzednim odinstalowaniu 2.6) przyniosła błędy, których nie naprawiły reinstalacja, czyszczenie czy osobne instalowanie bibliotek.

Ale jest nadzieja, że w kolejnych poprawkach te niedociągnięcia zostaną naprawione. Bo na chwilę obecną rozważam powrót do 2.6, a przecież nie taki efekt miała przynieść nowa odsłona mojego programu.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: GIMP 2.8 - opinie
Skocz do: