Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Jaki tablet graficzny na początek  (Przeczytany 26837 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
tekataku
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

tekataku


Zobacz profil
« : 29.04.2012, 18:30:36 »

Witam.
Jakiś czas temu zastanawiałem się nad zakupem tabletu graficznego. Nie żeby to jakiś wypasiony, myślę, że około 100zł. Lubię sobie czasem porysować, ale myszką na komputerze wiecie jak jest. Ze względu na inne zajęcia miałem przerwę. Teraz chęć powraca. Przeglądałem allegro, ale na serio nie wiem co brać, dlatego pomyślałem, że wy się na tym znacie. Doradźcie coś dla amatora, będę wdzięczny.

@edit:
Zapomniałem dodać, że pracuję na windows 7 oczywiście z gimpem. Mile widziana kompatybilność z pingwinkiem.
Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 30.04.2012, 10:50:30 »

Jeśli mam być szczery to w granicach 100 zł ciężko cokolwiek polecić, możesz jedynie zaryzykować jakąś firmę "krzak". Ewentualnie używka jeśli trafi się w dobrym stanie.
Zapisane

tekataku
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

tekataku


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 30.04.2012, 11:50:09 »

Zdaję sobie sprawę, że w tej cenie nie ma nic ciekawego, ale nie chcę też wywalać zbyt dużo kasy na coś, co będę używał tylko od czasu do czasu. Co byście powiedzieli na kanvus light 64? Niby super, ale czy powierzchnia 15x11 cm wystarczy? nigdy nie miałem z czymś takim do czynienia, więc nie wiem. I powiedzcie też jak wygląda prace z czymś takim i gimpem. Są problemy?
Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 30.04.2012, 19:12:16 »

Rozmiar na początek jak najbardziej w porządku, tym najmniej się przejmuj.
Zapisane

EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 02.05.2012, 21:29:24 »

Sooly moze wyjasnij tekataku wg jakich kryteriow wybierac tablet? (ja sie nie podejmuje bo nie uzywam)
Zapisane

Dorwać mnie można na:
agape
√ ι ק

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: nesq@gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 842
Galeria Użytkownika


hejo


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 02.05.2012, 22:43:53 »

Bierz jakiegoś Bamboo od Wacoma, lepiej zapłacić trochę więcej, ale mieć gwarantowaną jakość niż kupować chińskie gówno.
Zapisane

Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 03.05.2012, 19:22:37 »

Sooly moze wyjasnij tekataku wg jakich kryteriow wybierac tablet? (ja sie nie podejmuje bo nie uzywam)

Uch, trudna sprawa. To zależy od oczekiwań. Na pewno warto zwrócić uwagę na to, co do niedawna było zaletą wyłącznie Wacoma, ale Pentagram również już to wprowadził - piórko indukcyjne. Te na baterie są raczej kiepskie - większe, cięższe no i zwyczajnie rozładowują im się bateryjki.
Poza tym istotna jest rozdzielczość, jak łatwo się domyślić, odpowiada za czułość i precyzję. No i jeszcze ewentualnie poziomy nacisku, ale dla początkującego 512 raczej powinno wystarczyć, 1024 to już świat i ludzie.

Tak szczerze mówiąc to ten cały Kanvus ma w porządku parametry, jedyne wady to to piórko no i marka - cholera wie czy nie będzie z tym problemów, zarówno jeśli chodzi o działanie z systemami i programami, jak i o samą jakość wykonania, niezawodność i serwisowanie. Tutaj masz jedną pozytywną opinię - http://www.ceneo.pl/;01512205230-10.htm - z tym, że koleś nim nie maluje.
Musisz się po prostu porozglądać w necie za jakimiś użytkownikami tego sprzętu.

A jeśli chodzi o działanie z GIMP-em to i sprzęt Wacoma miewa problemy, ale raczej rzadko i nie zdarza się, żeby nie dało się czegoś zaradzić.
Zapisane

Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 03.05.2012, 22:51:09 »

Wacoom na początek tylko z serii bamboo. Przystępna cena nawet, ale 100 zł to o ponad 200 za mało.
Pentagramy są dobre, ale nie rewelacyjne. Piórko na baterie to trochę lipa jest jednak.

Zwracaj uwagę na szybkość odczytu, ilość poziomów nacisku.

"czas pracy na baterii   minimum 2000 godzin" <- lol. Nie wierz w to, bo zdechnie po góra 60 godzinach.

No ale na start wygląda spoko, za taką cenę.
Zapisane

Namae
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 216
Galeria Użytkownika


Let's go!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 08.05.2012, 15:46:22 »

Za ~250pln kupisz już Bamboo Pen, wiele moich znajomych korzysta akurat z tego modelu i póki co nikt nie narzeka. A może spróbuj rozejrzeć się za Wacom Grapphire(mam nadzieję, że nie walnęłam literówki w nazwie) Co prawda model stary, ale nie do zdarcia, może jeszcze uda się go dostać na allegro. W najgorszym wypadku, jak to piszą koledzy po fachu, trzeba będzie znainwestować w sprzęt firmy "krzaczek" Uśmiech


// Danyeru: Ty żyjesz! :O
« Ostatnia zmiana: 08.05.2012, 18:56:56 wysłane przez Danyeru » Zapisane
Furyan
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 12.06.2012, 19:43:32 »

Pozwolę sobie odświeżyć ten wątek. Zdecydowałem się kupić tablet graficzny w cenie do 300 zł. Czytając ten temat, jak również pokrewne z innych forów, mój wybór padł na ten model:

Wacom Bamboo3 Pen (CTL-4603) - http://www.ceneo.pl/14319482

Zastanawia mnie tylko powierzchnia robocza, która wynosi 147x92 mm. Czy to rzeczywiście nie jest zbyt mało? Nigdy nie miałem w ręku tego typu urządzenia. Zaznaczę tutaj, że tabletu zamierzam używać do rysowania/malowania, a nie np. do obsługi windowsowych okienek czy pisania notatek. Mam również wątpliwości co do "dokładności" podanej przez Ceneo - 7 mm. Nie wiem dokładnie co ta dokładność oznacza. Jeżeli to, że dotknę piórem w jednym miejscu, a punkt odznaczy się 7 mm dalej, to chyba ten tablet niezbyt nadaje się do prac graficznych...

Proszę o opinie biegłych w tym temacie. Czy ten tablet się sprawdzi?
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 12.06.2012, 20:08:50 »

Dokładność oznacza zdolność urządzenia do wykrywania mniejszych ruchów piórkiem. Dla porównania ja używam tabletu A6 o dokładności 0,05 mm. Nie narzekam, ani na wielkość obszaru roboczego ani na dokładność. W przypadku tabletu, który Cię interesuje dokładność ta jest jak widzisz mniejsza, ale czy będzie to jakoś mocno zauważalne to niestety nie wiem.
Jeżeli chcesz sobie porównać parametry to mój model to Wacom Bamboo Fun Small Pen & Touch (CTH-461-PL).
Zapisane

Furyan
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 12.06.2012, 20:58:12 »

Cóż, najprawdopodobniej na Ceneo dokładność została podana błędnie. Nie wierzę, aby z taką dokładnością dało się chociażby pisać, chyba że dużymi literami o prostych kształtach. Na stronie Wacomu wartość dla tego tabletu brzmi +/- 0.5 mm (http://www.wacom.com/en/Products/Bamboo/BambooTablets/BambooConnect.aspx). Zastanawia mnie tylko, dlaczego w podanych przez Wacom zastosowaniach, w modelu wyższym (http://www.wacom.com/en/Products/Bamboo/~/link.aspx?_id=1D60C6DDB67A4A01B79A81AD39C3EDB5&_z=z), widnieje "painting", a w modelu niższym, który chcę kupić, już nie (http://www.wacom.com/en/Products/Bamboo/BambooTablets/Compare.aspx). Podczas gdy parametry obu tabletów są identyczne dla rozmiaru obszaru roboczego, rozdzielczości i dokładności. W każdym razie wnioskuję z tego, że i ten niższy model nada się do malowania.

Sprawa dokładności została rozwiązana, a skoro nie narzekasz na obszar roboczy w swoim tablecie, który jest taki sam jak w przypadku podanego przeze mnie tabletu, zdecydowałem się go zamówić. Dziękuję za odpowiedź Uśmiech.
Zapisane
Namae
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 216
Galeria Użytkownika


Let's go!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 12.06.2012, 21:52:10 »

Co do
Cytuj
dlaczego w podanych przez Wacom zastosowaniach, w modelu wyższym(...)widnieje "painting", a w modelu niższym, który chcę kupić, już nie
"Chłyt marketingowy"?  Cool Coś napisać musieli, jedyną różnicą jest to, że bambus droższy posiada soft graficzny.
Zapisane
Amos01
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika

Amos01


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 12.06.2012, 21:52:57 »

Właściwie sprawa już została rozwiązana, ale pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze.

Tablet, który podałeś ma powierzchnię roboczą A6. Mam dokładnie taki sam model. Mi właściwie to nie przeszkadzało do momentu, kiedy nauczyłem się pobieżnie szkicować obiekty na zwykłej kartce A4 czy 3 (wcześniej generalnie rysowałem tylko myszką, nie korzystałem wcale z metod tradycyjnych).
Spróbowałem to powtórzyć na tablecie - masakra, 0 precyzji. Linie były zbyt niedokładne, bo na ekranie tworzyły się kilkukrotnie większe niż te, które mazałem po tablecie.
Teraz jakbym miał kupić drugi raz tak mały tablet, podziękowałbym.

To właściwie zależy od Twojego stylu rysowania, ale jeśli lubisz szybko określić zarys swojej pracy, radziłbym jeszcze raz się zastanowić na wyborem, o ile to jeszcze możliwe.
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeSprzęt dla grafików (Moderator: Hasia)Wątek: Jaki tablet graficzny na początek
Skocz do: