Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Inkscape'owski efekt 3D.  (Przeczytany 11135 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dzialo9
Użytkownik

Reputacja: 8 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 577
Galeria Użytkownika


Beztalencie.


Zobacz profil
« : 11.07.2007, 13:23:26 »

Witam serdecznie w moim kolejnym tutorialu. Ten jest poświęcony efektowi textu 3D. Nie jest on jednak moim pomysłem. To tłumaczenie z Inkscape na GIMPa.

1.   Tworzymy nowy obraz, polecam 520 x 400. Jest to rozmiar wystarczający, choć można mniejszy lub większy, byle nie za mały…



2.   Tworzymy napis. Wybieramy pokaźną czcionkę:



3.   Dwa razy duplikujemy warstwę z textem (w sumie mamy 3 warstwy z textem i Tło). Jedną nazywamy „ciemna” a drugą „jasna”.



4.   Wyłączamy widoczność warstw „jasna” i „text” (u mnie GIMP). Zostawiamy tylko „ciemna” i „Tło”. Duplikujemy warstwę „ciemna”.



5.   Przesuwamy kopię „ciemna” nieco w dół i w lewo.



6.   Mając zaznaczoną kopie warstwy „ciemna” używamy z menu obrazka Warstwa>Przeźroczystość>Kanał alfa na zaznaczenie. Następnie zaznaczamy warstwę „ciemna” i Edycja>Wyczyść. Kasujemy kopie „ciemnej”. Zaznaczenie>Brak.



7.   Wyłączamy widoczność warstwy „ciemna”. Włączamy „jasna”,zostawiamy „Tło”. Duplikujemy warstwę „jasna”.



8. Przesuwamy kopię „jasna” nieco w górę i w prawo.



9. Mając zaznaczoną kopie warstwy „jasna” używamy z menu obrazka Warstwa>Przeźroczystość>Kanał alfa na zaznaczenie. Następnie zaznaczamy warstwę „jasna” i Edycja>Wyczyść. Kasujemy kopie „ciemnej”. Zaznaczenie>Brak.



10. Wyłączamy widoczność warstw „ciemna” i „jasna” za to włączamy „text” (u mie GIMP). Ponieważ jest jeszcze ona warstwą o ikonie możemy ją łatwo wypełnić kolorem, który lubimy. U mnie to zielony.



11. Teraz włączmy warstwę „jasna”, zaznaczmy ją i co najważniejsze zaznaczmy w niej ten kwadracik:



Wybierzmy kolor biały i wypełnijmy ją nim, można włączyć widok wszystkich warstw (tak właściwie to jeśli wszystko robimy po kolei to do włączenia została tylko warstwa „ciemna”.



12. Teraz pozostało pobawić się kryciem warstw „ciemna” i „jasna”. Ja mam ustawione w tej pracy „ciemną” na 60 % krycia, a „jasną” na 15.



13. Można teraz połączyć warstwy, zastosować jakieś bajery czy skadrować obrazek.
Efekt jest co prawda lepszy jeśli uzyskujemy go w Inkscape, ale GIMP też potrafi Mrugnięcie

« Ostatnia zmiana: 11.07.2007, 16:27:24 wysłane przez dzialo9 » Zapisane

Phoenix
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: pho3nix@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 856
Galeria Użytkownika


twoja stara gra w guitar hero kierownicą


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 11.07.2007, 16:45:33 »

Ładniej wygląda na mniejszym tekście
Zapisane



mysior
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika


Otaku ^^


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 07.03.2009, 16:59:13 »

Nikt tu nie pisał ponad miesiąc? Niektórzy ludzie się nie znają Uśmiech 2 Tut jest baaardzo fajny! Mrugnięcie Mój efekt:
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwumTutoriale wycofane z indeksuWątek: Inkscape'owski efekt 3D.
Skocz do: