Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Przygotowanie do skanowania starych zdjęć  (Przeczytany 21249 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dracorp
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

dracorp


Zobacz profil
« : 28.01.2012, 15:04:05 »

Witam
Powoli przymierzam się do zeskanowania i obrobienia starych zdjęć rodzinki. Ogólnie widzi mi się aby każdy z mojej rodziny miał dostęp do starych zdjęć, których niestety dużo nie zostało a i każdy trzyma po kątach.

Na stanie mam skaner ScanMaker 3800. Na nim mogę skanować zdjęcia z opcjami, wg. mnie najistotniejszymi:
  • RGB - 24b
  • RGB - 48b
  • Gray - 8b
  • Gray - 16b
oraz opcją Descreen, czyli usuwania efektu mory:
  • Newspaper 85lpi
  • Magazine 150lpi
  • Art magazine 175lpi
Raczej w przypadku zdjęć niepotrzebna.

Gimp nie obsługuje 48b palety barw, więc ten tryb raczej odpada, tak samo 16b dla skali szarości. No chyba że warto dla przyszłości zeskanować. Sam nie widzę różnicy. A zdjęcia docelowo będą do umieszczenia na stronie i ewentualnego wywołania.
Pozostaje teraz kwestia jak najlepiej skanować zdjęcia, stare czarno białe. W kolorze(RBG) czy jako szare. Zaraz po zeskanowaniu, RGB na pierwszy rzut oka wyglądają na gorsze ale i tak w dalszej części pracy będę obrabiał te zdjęcia.

Pozostaje jeszcze kwestia zabrudzeń zdjęć. czyścić przed skanowaniem czy dopiero w Gimpie retuszować?

Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 29.01.2012, 00:28:19 »

Ja mogę się wypowiedzieć jedynie co do zabrudzeń. Zdecydowanie czyścić przed skanowaniem, jeśli tylko nie uszkodzisz przy tym zdjęć. Z pewnością trzeba to robić ostrożnie, umiejętnie i odpowiednimi środkami.
Zapisane
dracorp
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

dracorp


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 29.01.2012, 09:03:48 »

A co do środków to co masz na myśli? Przy okazji co możesz/możecie polecić do czyszczenie szkła żeby nie zostawały smugi?

Wczoraj poskanowałem trochę zdjęć i się załamałem. Skaner kiepsko skanuje zdjęcia kolorowe, do zdjęć jest dodawany niebieski odcień i paski. Muszę użyć opcji Descreen żeby częściowo pozbyć się ich. Paski pojawiają się podczas skanowania, na oryginale ich nie ma.
Stare zdjęcia czarno białe dużo lepiej wychodzą.
Dodatkowo, dopiero na skanie zauważyłem, skaner jest zakurzony od środka, więc czeka mnie rozkręcanie.

Co do zabrudzeń, to mile zaskoczył mnie Gimp. Obok narzędzia Klonuj jest Łatka, której nigdy nie używałem. A okazało się że na zabrudzenia idealna.
« Ostatnia zmiana: 29.01.2012, 09:27:46 wysłane przez dracorp » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 29.01.2012, 09:24:27 »

Nie orientuję się zbytnio w tej tematyce, ale przypuszczam, że muszą istnieć jakieś specjalne środki chemiczne, które usuwają tego typu zabrudzenia nie niszcząc jednocześnie zdjęcia. Jeśli nawet nie ma specjalnych, to z pewnością jedne nadają się lepiej, a inne mniej. Może na jakimś forum fotograficznym uzyskasz takie informacje. Ew. wypróbuj na jakimś niepotrzebnym zdjęciu lub jego części kilka różnych środków myjących i wtedy zobaczysz, co najlepiej działa. Ja bym sprawdziła wilgotną szmatkę z mikrofibry, szmatkę lekko nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń i wacik nasączony spirytusem, ale to tak na "chłopski rozum". Wiele zależy też od stopnia i rodzaju zabrudzeń. W każdym razie trzeba bardzo uważać, bo wilgoć szkodzi zdjęciom.
Zapisane
dracorp
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

dracorp


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 29.01.2012, 09:31:16 »

Tak już dostałem odpowiedź: "Oddaj do specjalisty".
Niestety niepotrzebnych starych zdjęć nie mam. Pozostaje mi próbować wacikiem na obrzeżach zdjęcia.
Zapisane
EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 29.01.2012, 15:26:34 »

Po pierwsze dojdz do ladu ze skanerem - takich paskow nie powinno byc.
Zapisane

Dorwać mnie można na:
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 29.01.2012, 20:56:12 »

Jeśli to takie smugi jak u mnie - http://fc09.deviantart.net/fs71/f/2011/159/2/3/assimilation_by_sooly-d3ie67v.jpg to problemem jest rzeczywiście zakurzony skaner i jak przedmuchasz lampę to powinno być w porządku.
Zapisane

dracorp
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

dracorp


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 30.01.2012, 12:58:27 »

Poniżej przykład:
http://lh4.googleusercontent.com/-I4cf9LnEOqo/TyaEH24SfjI/AAAAAAAADzg/5YzCvFloFtc/s579/kolorowe.jpg
Czyszczenie usunęło tylko kurz.
Dzisiaj miałem okazję zeskanować na próbę na kombajnie Dell 1815dn. Pomijając fakt, że urządzenie ma gorsze możliwości to jakość skanu była dużo lepsza. Niestety i w tym przypadku problem stanowił kurz wewnątrz skanera. Jednak tego już nie rozkręcę.
Czyli dopóki nie znajdę lepszego skanera nie warto w ogóle podchodzić do dalszej części pracy.

W najgorszym przypadku będę musiał jednak podejść do studia fotograficznego, tylko że dużo sobie liczą za zeskanowanie jednego zdjęcia.
Dzięki za informacje i na razie EOT.
Zapisane
EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 31.01.2012, 21:33:06 »

Jesli chcesz isc do studia - to zapytaj najpierw na jakim skanerze beda skanowac - bo moze sie okazac, ze wcale sytuacja nie bedzie ciekawsza. Jak nie beda chcieli powiedziec to wiecej niz prawdopodobne jest ze skan w ich wykonaniu to UWAGA! = zrobienie zdjecia temu zdjeciu. Wiem ze chore ale takie rzeczy sie naprawde zdarzaja.
Zapisane

Dorwać mnie można na:
Karoryfel
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 06.03.2012, 19:46:59 »

Jeśli chodzi o paski: u mnie w skanerze Brothera problem rozwiązuje się przy użyciu najwyższej optycznej rozdzielczości: 1200x1200 dpi. Przy mniejszych po prostu lampa za szybko zasuwa i stąd takie pojaśniane pasy.
Zapisane

Dyplomata to ktoś, kto mówi ci "idź do diabła" w taki sposób, że cieszysz się na nadchodzącą podróż.
bietek
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

bietek


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 07.09.2012, 22:26:59 »

Skanuję stare fotografie na posiadanym skanerze ScanJet 3600 z uaktualnionym firmware, w rozdzielczości 1200dpi, bez żadnych poprawek w czasie skanowania, najwyżej nieco je powiększam. Zdjęcia są niejednokrotnie uszkodzone, połamane, poplamione. Pierwszą czynnością jest odplamianie, naprawianie uszkodzeń, stosuję wówczas łatkę, klonowanie no i oczywiście Resynthesizer. Ten ostatni jest jedynym środkiem na zdjęcia na papierze "jedwabistym". Dopiero po tych zabiegach zajmuję się odbarwianiem, kontrastem i jasnością po czym zamieniam na jpeg.Zabiegi te są dosyć pracochłonne ale końcowy efekt jest niezły.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 09.04.2015, 10:57:06 »

Zobacz poradniki:
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,56122.msg
http://pl.scribd.com/doc/54094442/Usuwanie-mory-wedlug-Dana-Margulisa
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,56121
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeFotografia i obróbka zdjęćWątek: Przygotowanie do skanowania starych zdjęć
Skocz do: