Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Kompilacja  (Przeczytany 1140 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ryychuu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: thomsson@jid.dug.net.pl
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 449
Galeria Użytkownika


Ostatni ISOs


Zobacz profil
« : 04.12.2011, 16:01:33 »

Czy można kompilować kod źródłowy jakiejś aplikacji pod Linuxa na Windowsa - np. Cinelerra czy Gimp, jestem na razie b. początkującym adeptem sztuki informatycznej (3-cia gimnazjum, po mojej 5-cio letniej edukacji informatycznej w szkole mógłbym was uczyć Worda 2003 - niee nie Excela i Worda tylko samego Worda Chichot)

no inaczej - bardziej po ludzkiemu - czy z jednego kodu źródłowego za pomocą innych poleceń/kompilatorów można zrobić dwie aplikacje - jedna pod Windows a druga Linux czy muszą być 2 różne kody źródłowe bądź znacząco modyfikowane?Co? Nie mam żadnej wiedzy programistycznej i po prostu chciałem się czegoś dowiedzieć niemniej przyznam że wiąże swoją przyszłość z komputerem (webmastering lub programowanie - na razie jestem zielony w jednym i drugim Chichot)
« Ostatnia zmiana: 04.12.2011, 18:02:04 wysłane przez ryychuu » Zapisane

Jeśli trzeba może pomóc przy Linuxach (coś może o tym wiedzieć)
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.12.2011, 18:58:38 »

Zależy od języka. Albo od stopnia skomplikowania programu z zewnętrznych bibliotek z jakich program korzysta. Nie mniej jednak przy odrobinie wytrwałości i wiedzy tak. Zresztą programy pisane na system Linux zwykle jest kompilować na Windowdowsie niż na odwrót.
Zapisane
Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.12.2011, 20:40:20 »

Tylko tu jeszcze dochodzi sprawa WinAPI i jeśli się nie mylę, jeżeli program jest okienkowy trochę będzie z tym roboty. Mrugnięcie
Zapisane

{VeTeR}
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: veter@ubuntu.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 111
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 04.12.2011, 22:15:03 »

Najlatwiej bedzie zrobic aplikacje w javie, wtedy nie musisz sie martwic o biblioteki dla poszczegolnych systemow bo zalatwia to jre a ty tylko piszesz jeden kod.
Jesli nie chesz javy to moze byc C, kody roznia sie bibliotekami ale zrodla sa praktycznie takie same. Tylko trzeba kompilowac kod na rozne platformy, sprawa nie jest prosta... I pytanie czy masz czas na pierdoly jak kompilacja czy lepiej dac sobie spokoj z multiplatformowym programem.
Mozesz zrobic aplikacje webowe php+ajax+jquery lub adobe flex. Wtedy niewazne jaki system wystarczy jakas nowa przegladarka i serwer.

Pytanie jakie aplikacje chcesz robic, i jaka jest grupa docelowa. Jesli bedziesz to robic dla osob prywatynch to podejrzewam ze wiekszosc z nich siedzi na win i tu bym polecal C# (wersja express jest darmowa, i odradzam MSSQL chyba ze masz miec bogatych klientow Mrugnięcie PostgreSQL da rade, lub MySQL). Ja siedze na linuchu wiec wybralem jave w netbeans.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 05.12.2011, 18:27:57 »

Tylko tu jeszcze dochodzi sprawa WinAPI i jeśli się nie mylę, jeżeli program jest okienkowy trochę będzie z tym roboty. Mrugnięcie

Tyle, że np. GIMP korzysta z GKT+, które istnieje też na Windows, więc to na nim leży sprawa obsługi WinAPI.

Mozesz zrobic aplikacje webowe php+ajax+jquery lub adobe flex. Wtedy niewazne jaki system wystarczy jakas nowa przegladarka i serwer.

Jest jeszcze np. Python, ostatnio popularny także do aplikacji okienkowych.
Zapisane
Ryychuu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: thomsson@jid.dug.net.pl
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 449
Galeria Użytkownika


Ostatni ISOs


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 05.12.2011, 19:35:36 »

Panowie nie tak ostro Chichot ja się pytam tylko dlatego że widzę niektóre aplikacje wieloplatformowe i mnie to trochę zaciekawiło czy ci co je piszą piszą każdą praktycznie oddzielnie czy jeden kod a potem kompilacja, poza tym nie mam zielonego pojęcia o programowaniu Uśmiech mam książkę o javie ale na razie już chyba od roku obrasta kurzem Uśmiech
Zapisane

Jeśli trzeba może pomóc przy Linuxach (coś może o tym wiedzieć)
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 05.12.2011, 20:48:32 »

Jeden kod, ale od czasu do czasu znajdzie się tam parę dyrektyw (jeśli to C/C++).
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Kompilacja
Skocz do: