Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wyszywany napis  (Przeczytany 70050 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 27.11.2011, 14:52:54 »


Wyszywany napis
Tutorial

Opracowanie: Typhon
Poziom trudności: średni





Krótki poradnik traktujący o szyciu w Gimpie. Na prośbę użytkowników. Nie zawarłem tutaj metody na tworzenie wszystkich efektów takich jak rozmycie przestrzenne, winetowanie itp. Pokazałem tutaj metodę stworzenia bazy, na której można pracować Uśmiech

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.11 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.




Lime Point Rozdział I - Tworzenie desenia.



Lime Point 1. Plik -> Nowy... o wymiarach 20x20px.

Lime Point 2. Stwórz nową warstwę. Używając Zaznaczenie prostokątne [R] zaznacz pionowo pół obszaru roboczego. Kolor pierwszoplanowy ustaw na #cccccc, drugoplanowy na [color=333333][/b]#333333[/b][/color]. Zaznaczenie wypełnij gradientem Gradient [R] od góry do dołu.


Lime Point 3. Zdejmij zaznaczenie. Stwórz nową warstwę i narysuj na niej taką ramkę używając  Ołówek [N] o grubości 1px. Ustaw jej tryb warstwy na Pokrywanie:100%. Połącz obramowanie w dół. Zduplikuj dwukrotnie warstwę z prostokątem i ustaw ją tak, jak na obrazku.



Lime Point 4. Zaznacz powierzchnię roboczą, wytnij obraz [ctrl + x] i kliknij Edycja -> Wklej jako -> Nowy deseń...



Lime Point Rozdział II - Tworzenie podstawy.



Lime Point 1. Stwórz nowy obraz o wielkości 2000x2000px i wypełnij go stworzonym wcześniej deseniem.

Lime Point 2. Utwórz nową warstwę. Filtry -> Renderowanie -> Chmury -> Jednolite chmury.... Suwaki X i Y przesuń na wartość maksymalną, kliknij [OK]. Zmień tryb warstwy na Pokrywanie i ustaw krycie na 25%. Spłaszcz obraz.

Lime Point 3. Stwórz jeszcze jedną warstwę i wypełnij ją dowolnym kolorem. Tryb warstwy ustaw na Mnożenie. Ja finalnie wybrałem kolor całkiem po prawej. Ponownie spłaszcz obraz i zapisz całość w nowym pliku.





Lime Point Rozdział III - Materiał.



Lime Point 1. Stwórz nowy dokument poprzez Plik -> Nowy.... Wielkość ustaw na 600x600px. Otwórz wcześniej stworzone tło. Używając PPM -> Zaznaczenie -> Wszystko... [Ctrl]+[A] wytnij tło i wklej na nowo stworzony dokument. Kliknij na przycisk Nowa warstwa aby wklejony obiekt się w nią przekształcił.



Lime Point 2. Wybierz narzędzie Perspektywa  Narzędzie perspektywy [Shif + P], przekształć warstwę z tłem tak, aby uzyskać pożądany kąt nachylenia materiału i kliknij Zatwierdź. Następnie użyj PPM -> Warstwa -> Dopasuj wymiary warstwy do granic obrazu.
(Obszar roboczy na grafice poniżej jest zasłonięty przez transformowany obiekt)





Lime Point Rozdział IV - Wyszywany napis.


Lime Point 1. Otwórz stworzone wcześniej przez siebie tło. Stwórz swój napis dowolnie wybraną czcionką i zrasteryzuj go poprzez stworzenie nowej, pustej warstwy i połączenie jej z napisem.

Lime Point 2. Teraz najbardziej żmudna i męcząca część. Dodaj jeszcze jedną warstwę i używając narzędzia Zaznaczenie prostokątne  Zaznaczenie prostokątne [R] stwórz prostokąt będący jednym szwem napisu. Użyj na nim Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... o wartości 1x1px.



Lime Point 3. Kopiuj i ustawiaj szew tak długo, aż otrzymasz pełną literę, lub wyraz.



Lime Point 4. Zaznacz swój twór Zaznaczeniem prostokątnym i wykadruj go poprzez Warstwa -> Kadruj według zaznaczenia. Kadr musi być możliwie jak najbardziej dokładny, jednak pamiętaj o zachowaniu zapasu dla przekształconego tekstu. Ustaw teraz swój napis/literę używając narzędzia Perspektywy. Najwygodniej będzie położyć go tak, jak idzie faktura materiału. Po ustawieniu wszystkiego, potwierdź przekształcenie i zakotwicz warstwę.




Lime Point 5. Wykorzystując Filtry -> Zniekształcenia -> Deformowanie... Nadaj wypukłości szwom. Ustawienia optymalne dla mnie pokazane są na obrazie poniżej, po prostu je dostosuj pod swoją grafikę. Czerwonymi strzałkami zaznaczyłem kierunek deformacji. Po skończeniu deformowania, kliknij ok.



Lime Point 6. Skopiuj zdeformowaną warstwę trzykrotnie.

Lime Point 7.  Najniższą warstwę nazwij cień, zmień jej kolory na czarne (np. poprzez zablokowanie kanału alfa i pomalowaniu jej na czarno. Pamiętaj aby po malowaniu zdjąć blokadę kanału alfa) i użyj Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... o wartości 6x6px. Tryb Warstwy ustaw na Mnożenie, krycie ustaw na około 70%.

Lime Point 8. Szew znajdujący się nad cieniem pomaluj na jasny odcień szarości.

Lime Point 9. Na warstwie znajdującej się wyżej użyj Filtry -> Szum -> Szum HSV..., wszystkie wartości poza Wstrzymaniem ustaw na maks. Użyj teraz Kolory -> Desaturacja. Tryb warstwy zmień na Połączenie ziarna.

Lime Point 10. Na ostatniej warstwie wykorzystaj Filtry -> Zniekształcenia -> Wytłoczenie.... Wartości u mnie ustawione są na 30,10,10. Potwierdź wytłoczenie i zmień tryb warstwy na Miękkie światło. Poniżej pokaz wszystkich czterech warstw. Warstwę z teksturą słabo widać.


Lime Point 11. Spłaszcz obraz, użyj Filtry -> Światło i cień -> Efekty świetlne.... Tutaj zaczyna się eksperymentowanie. Zdecydowanie najtrudniejsza część poradnika. Wartości zależne są od Twoich kolorów, kierunku światła etc. Polecam jednak zwiększyć odległość światła na maks, w zakładce materiał zmniejszyć lśnienie maks do 0,20 i zaznaczyć tryb metaliczny.

Lime Point 12. Wykadruj swój tekst dowolną metodą i dodaj efekty takie jak winetowanie, rozmywanie etc. Poradniki dot. sygnatur pozwolą Ci uzyskać z tego wszystko to, co zechcesz Uśmiech



Lime Point Koniec.

« Ostatnia zmiana: 08.02.2012, 02:03:17 wysłane przez Typhon » Zapisane

sSeb
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 26
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10.02.2012, 19:59:35 »



Świetny tutek, pod koniec oczopląsu dostawałem :p napewno jakoś go jeszcze użyję. Wyżej wrzuciłem swoją pracę. Uśmiech S jak Sebastian. Tak btw. jak mam tu wstawić miniaturke??
Zapisane

Mów mi Sebaa...
siuranina
Gość
« Odpowiedz #2 : 10.02.2012, 22:03:50 »

Ot i moja praca:


Tut bdb.
PS. Do autora: Co to takiego rozmycie przestrzenne i jak się to robi?
« Ostatnia zmiana: 20.02.2012, 14:35:05 wysłane przez ReorDion » Zapisane
ProJumz
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 11.02.2012, 00:44:25 »

Jest pełno deseni o takim wzorze. Carbon to się zwie bodajże.
Zapisane

Luśka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

Luśka


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.02.2012, 14:52:11 »

Nie umiem zrobić desenia Smutny
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 19.02.2012, 18:07:20 »

Nie umiem zrobić desenia Smutny

No to do FAQu!
Zapisane
dan76
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

dan76


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 03.03.2012, 20:16:01 »

Nie pokazuje swojej pracy bo coś poszło nie tak i jest bardzo niewyraźna. Wygląda jak wystające kamienie na które świeci helikopter. Jutro wrzucę drugą pracę (o ile nie będzie wyglądała podobnie).
Zapisane

FreeStaila
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

FreeStaila


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 31.03.2012, 22:21:21 »

Zrobiłem taką prace. Macie jakieś pomysły na poprawe ?
Zapisane
pannaPusia
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 04.04.2012, 15:29:33 »

Padłam przy IV rozdziale.  Płacz
Zapisane

MnIaAmM;**

Pina_i_juz
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Pina_i_juz


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 25.04.2012, 21:31:45 »

Hej, super napis, bardzo mi się podoba. Sama chciałabym też osiągnąć taki efekt, ale nie wiem jak zrobić ten cień żeby ta nitka była bardziej wypukła?
Zapisane
jesusthekiller
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 19.05.2012, 19:39:40 »

Świetne! Na pewno zrobię to jutro  heart
Zapisane

"Życie jest zaproszeniem do śmierci"
---
elite0pl
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

elite0pl


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 23.05.2012, 21:39:40 »

to 1-szy
http://img513.imageshack.us/edit_preview.php?l=img513/1542/zrobione.png&action=rotate
a to troszke urozmaicony
http://img513.imageshack.us/edit_preview.php?l=img513/1542/zrobione.png&action=rotate
« Ostatnia zmiana: 23.05.2012, 21:50:14 wysłane przez elite0pl » Zapisane
pasqdzia
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 07.06.2012, 15:36:35 »

Zapisane
Vikichan
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 20.10.2012, 18:19:21 »

A o to moje trzy grosze    chyba nie jest tak źle... nie bijcie.  laugh laugh  Niezdecydowany Płacz  laugh
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEfekty tekstoweWątek: Wyszywany napis
Skocz do: