Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Sprzwdzanie poziomu przeźroczystości  (Przeczytany 1720 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
benesz
Gość
« : 03.11.2011, 10:08:16 »

Witam,
mam jedną warstwę wypełnioną kolorem i ustawioną pewną przeźroczystość na tym wypełnieniu.
Po zapisaniu pliku i ponownym otwarciu nie mogę sprawdzić jaki stopień przeźroczystości został użyty?
Proszę o pomoc...
« Ostatnia zmiana: 04.11.2011, 11:49:21 wysłane przez benesz » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 03.11.2011, 10:39:12 »

Jeśli chodzi Ci o stopień krycia warstwy, to nie jestem pewna czy można to jakoś precyzyjnie sprawdzić. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to po otwarciu tego obrazu utworzyć nową warstwę, wypełnić tym samym kolorem i stopniowo zmniejszać jej krycie, aż będzie wyglądać dokładnie tak samo jak na Twoim obrazku.
Zapisane
benesz
Gość
« Odpowiedz #2 : 03.11.2011, 12:53:01 »

Dzięki, faktycznie lepiej jest operować przeźroczystością całej warstwy a nie jej wypełnieniem.
Zapisane
E-Nigma
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 180
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 03.11.2011, 16:21:16 »

W wątku tutaj http://www.gimpuj.info/index.php/topic,52156.msg256225.html umieściłem program do tworzenia gradientów, którym możesz się posłużyć (choć nie jest on do tego przeznaczony) w celu określenia poziomu przezroczystości danego punktu 32 bitowego pliku *.png

Co do sterowania przezroczystością, to mogłeś również użyć maski (jeżeli wiesz o co mi chodzi). Jeżeli rysujesz coś na masce to automatycznie masz dostęp do informacji jaki poziom krycia masz ustawiony dla danego piksela bitmapy. Jeżeli interesuje Cię zgłębienie tej tematyki to poszukaj na forum w dziale gimp->tutoriale informacji o maskowaniu bitmap w gimpie. Powiem jeszcze tyle, że na masce rysuje się kolorami od białego poprzez odcienie szarości do czarnego, przy czym biały oznacza 100% krycia zaś czarny 0% krycia. Pośrednie stany określają częściową wartość krycia, którego dostępne wartości mieszczą się w zakresie od 0 - 255, a więc 50% to 222,5 a tak na prawdę to 222 bo program zawsze zaokrągla do liczby całkowitej w dół. Oczywiście dane musisz zapisać jako plik xcf, aby nie utracić informacji zapisanych na masce. W 32 bitowych plikach *.png (z przezroczystością) masz zapisane informacje o przezroczystości, jednak Gimp (tak mi się przynajmniej wydaje) nie udostępnia (przynajmniej na razie) możliwości ich odczytania.
Zapisane

mauf
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: umariusz@jabster.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 464
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 03.11.2011, 17:41:52 »

Narzędzie pobrania koloru, skrót "O" jak Ola.
Kliknij na obrazie przytrzymując SHIFT
Wyświetli się tabela z wartościami koloru dla danego punktu oraz informacja
o kanale alfa, czyli wartość przeźroczystości.
« Ostatnia zmiana: 04.11.2011, 01:01:53 wysłane przez mauf » Zapisane
benesz
Gość
« Odpowiedz #5 : 04.11.2011, 11:50:36 »

Narzędzie pobrania koloru, skrót "O" jak Ola.
Kliknij na obrazie przytrzymując SHIFT
Wyświetli się tabela z wartościami koloru dla danego punktu oraz informacja
o kanale alfa, czyli wartość przeźroczystości.

Dzięki za odpowiedź Shift+pobieranie_koloru załatwia sprawę.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Sprzwdzanie poziomu przeźroczystości
Skocz do: