Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Obraz 3D - anaglif  (Przeczytany 35775 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kittykitty
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

kittykitty


Zobacz profil
« : 11.10.2011, 19:23:13 »

Obraz 3D - anaglif
Tutorial

Opracowanie: kittykitty7
Poziom trudności: łatwy





To mój pierwszy tutorial, więc proszę o wyrozumiałość. Nauczycie się dzięki jemu robić anaglifowy obraz 3D.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.11 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Na początku musimy mieć dwa obrazy, lekko przesunięte względem siebie. Nie możemy zrobić np. prawego obrazu z lewego przesuwając go, ponieważ wtedy umieścimy obraz tylko "w głębi monitora" a nie będzie widać 3D na obiektach na obrazku. Ja mam kilka boxów w programie Blender, oraz wyrenderowane dwa obrazy, lekko przesunięte. Do testów możecie użyć tych co ja:

     


Lime Point 2. Tworzymy nowy obraz o wymiarach takich samych jakie mają nasze dwa obrazki. W moim przypadku to 800x600


Lime Point 3. Usuwamy warstwę tło.

Lime Point 4. Otwieramy lewy obraz Plik -> Otwórz jako warstwy....

Lime Point 5. Otwieramy prawy obraz Plik -> Otwórz jako warstwy....

Lime Point 6. Tworzymy nową warstwę z nazwą Usunięcie koloru zielonego, ustawiamy jej tryb na Odejmowanie.

Lime Point 7.  Ustawiamy kolor pierwszoplanowy na #00ff00 i narzędziem Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] wypełniamy nim obraz.



Lime Point 8. Tworzymy nową warstwę z nazwą Usunięcie koloru niebieskiego, ustawiamy jej tryb na Odejmowanie.

Lime Point 9.  Ustawiamy kolor pierwszoplanowy na #0000ff i narzędziem Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] wypełniamy nim utworzoną warstwę.

Lime Point 10. Tworzymy nową warstwę z nazwą Usunięcie koloru czerwonego, ustawiamy jej tryb na Odejmowanie.

Lime Point 11.  Ustawiamy kolor pierwszoplanowy na #ff0000 i narzędziem Wypełnienie kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B] wypełniamy nim utworzoną warstwę.

Lime Point 12. Ustawiamy warstwy jak na poniższym obrazku.



Lime Point 13. Zaznaczamy warstwę Usunięcie koloru zielonego klikamy PPM i wybieramy Połącz w dół.

Lime Point 14. Zaznaczamy warstwę Usunięcie koloru niebieskiego klikamy PPM i wybieramy Połącz w dół.

Lime Point 15. Zaznaczamy warstwę Usunięcie koloru czerwonego klikamy PPM i wybieramy Połącz w dół.

Lime Point 16. Zaznaczamy warstwę z prawym obrazem i ustawiamy krycie na 50%.

Lime Point 17. Gotowe!.



Lime Point Koniec



Myślę, że wszystko jest zrozumiałe

Miłego GIMPowania. Uśmiech





Obraz 3D - anaglif
Tutorial pokazujący robienie anaglifu
« Ostatnia zmiana: 08.02.2012, 20:41:24 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane


kittykitty
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

kittykitty


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.11.2011, 00:09:04 »

Nigdy tego nie sprawdzałem ale znalazłem w googlach taki skrypcik: http://registry.gimp.org/node/6527
Zapisane


Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Obraz 3D - anaglif
Skocz do: