Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Porady dot. umieszczania tekstu na nieczytelnym tle
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Porady dot. umieszczania tekstu na nieczytelnym tle  (Przeczytany 4999 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mati-000
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 20
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 24.09.2011, 11:59:18 »

Te porady są dla newbie jednak nie zabronię czytać tego innym Język.

Co zrobić jeżeli mamy bardzo fajne tło z którego nie chcemy rezygnować i umieścić na nim tekst ale niestety jest on wtedy strasznie nieczytelny?
 
To bardzo proste.
1. Jeden spory napis
Pomiędzy napisem a tłem stwórz przezroczystą warstwę. Wybierz narzędzie aerograf. Weź pędzel wielkości równej wysokości napisu lub trochę większy i pomaluj na utworzonej warstwie do czasu uzyskania odpowiedniej czytelności. później ustawiasz widoczną tylko warstwę z aerografem(cieniem) i wyrównujesz żeby wszędzie był jednakowy odcień.

Ok teraz efekty:
mam nieczytelne tło

dodałem tekst:

i po aerografie kliknij obrazek żeby powiększyć


2. Kiedy mamy do umieszczenia sporo tekstu i chcemy zachować tło ale nie jest ono głównym elementem grafiki
<zrobię dziś po południu bo teraz nie mam czasu <aniolek>>
Zapisane

Czasem coś w Gimpie zrobię a czasem nie...
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.06.2015, 19:24:52 »

Zamiast mazać aerografem, wystarczy na warstwie tekstowej użyć filtra: Światło i cień -> Rzucanie cienia, albo zduplikować Duplikowanie warstwy warstwę z napisem i tę poniżej rozmyć Gaussem oraz zmienić jej kolor na kontrastowy np. za pomocą: Kolory -> Inwersja.
No chyba, że ktoś faktycznie chce ten cień pod napisem mieć nierówny.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Porady dot. umieszczania tekstu na nieczytelnym tle
Skocz do: