Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeFotografia i obróbka zdjęćWątek: Jak zrobić zdjęcie przedmiotu, aby łatwo wyciąć tło?
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Jak zrobić zdjęcie przedmiotu, aby łatwo wyciąć tło?  (Przeczytany 34866 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Nyarly
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Nyarly


Zobacz profil
« : 27.08.2011, 16:22:05 »

Temat można uznać za luźno związany z gimpem, ale podejrzewam, że ktoś tu wie jak mój problem rozwiązać.

Załóżmy, że mam jakiś przedmiot, np. książkę czy telefon, i chcę zrobić mu zdjęcie tak, żeby przedmiot wyszedł ostry i bez cieni, a tło jednolite. O ile w przypadku książki czy telefonu jest to proste, bo mają wyraźne krawędzie, to już taki na przykład wyrwany korzeń czy kosmyk włosów są dość problematyczne (wymagane zachowanie detali w 100%).

Potrzebuję sposobu na metodę hurtową, nie wymagającą manualnego dłubania (własnoręcznego zaznaczania kawałek po kawałku itp.).



PS Dobroczyńcy odwdzięczę się ładnymi stock foto.
Zapisane
Raven77
Gość
« Odpowiedz #1 : 27.08.2011, 17:52:47 »

Zasada jest prosta.
Robisz zdjęcie przedmiotu na jednolitym matowym tle.
Możliwie najbardziej kontrastowym. Tu masz przykład. Kilkanaście "zdjęć"
składających się na postać tygrysa w trawie. Wykonane na czarnym tle.
Jak widać zdjęcia są niejednolite i na dodatek każde w białej ramce.
Czarny kolor tła jest najlepszy bo wystarczy użyć "narzędzie rozmyte" w Gimpie
lub "różdżka" w innych programach graficznych  i jednym kliknięciem masz zaznaczone
całe tło do wycięcia. Pamiętaj o delikatnym wtapianiu aby wygładzić krawędzie obiektu
Pozdrawiam

Zapisane
Nyarly
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Nyarly


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 27.08.2011, 18:24:27 »

Widzę, że mój problem nie został zrozumiany.

Przy takim zdjęciu http://i.imgur.com/hLykJ.jpg byle różdżka mi nie pomoże...

Chodzi o to, żeby powyższy korzeń:
- nie miał cieni (na sobie)
- wyciął się z dokładnością do każdego włoska (co do sztuki. Ważne.)
- wyciął się bez tych cieni tuż za sobą

Nie potrzebuję się jednak bawić z takim kiepskim zdjęciem, po prostu chcę wiedzieć jak zrobić dobre zdjęcie, żeby tło wyszło jednolite i bez cieni, i obiekt wyszedł ostry i bez cieni.
Zapisane
Raven77
Gość
« Odpowiedz #3 : 27.08.2011, 20:43:00 »

Pytałeś jak zrobić zdjęcie aby potem szybko usunąć tło.
Otrzymałeś odpowiedź.
Jeśli ty robiłeś zdjęcie tego korzenia to zrób je na jednolitym białym matowym tle.
Jest dość ciemny i będzie doskonały kontrast.
Natomiast jeśli to nie ty robiłeś to zdjęcie, to niestety dla ciebie będzie to wyższa szkoła jazdy i nie da się takich obiektów szybko wycinać z tła.
Jeśli chodzi o zrobienie zdjęcia bez cieni to powinieneś wiedzieć panie fotografie że kazdy oświetlony obiekt (choćby naturalnym światłem)daje cień.
Ten cień można usunąć w programie graficznym.
A znakomitym sposobem na wycinanie takich obiektów jak twój lub choćby włosy jest użycie kanałów.
Ale to dość skomplikowane i czasochłonne
Pozdrawiam
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 27.08.2011, 21:00:21 »

Jeśli chodzi o zrobienie zdjęcia bez cieni to powinieneś wiedzieć panie fotografie że kazdy oświetlony obiekt (choćby naturalnym światłem)daje cień.
Ja się na fotografowaniu zupełnie nie znam, ale zastanawia mnie co by było, gdyby fotografowany obiekt położyć na równomiernie podświetlonej od spodu płytce z mlecznobiałego szkła albo gdyby go oświetlić dookoła. Ciekawe, jak by to wtedy było z tym cieniem? Może znajdzie się jakiś fotograf i nam wyjaśni?
Zapisane
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 27.08.2011, 21:03:01 »

Dwie opcje. Jedna to gumka i miłego mazania, a druga to pobranie triala photoshopy i użycie tego http://www.graphicdesignblog.org/how-to-cut-out-hair-in-photoshop/

http://www.haircuttinglearningcenter.com/gimp-how-to-cut-out-hair-in-less-thant-5-minutes-remove-background/ Ewentualnie to. W każdym razie, poradniki na temat wycinania włosów najbardziej Ci pomogą.
Zapisane

Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 27.08.2011, 21:10:25 »

Typhon - forumowy skrypt posypał Ci linki. Mrugnięcie
Ten kolega - http://www.gimpuj.info/index.php/topic,52087.14.html - dobrze się na tym zna.
Zapisane

Nyarly
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Nyarly


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 27.08.2011, 21:30:42 »

Ja się na fotografowaniu zupełnie nie znam, ale zastanawia mnie co by było, gdyby fotografowany obiekt położyć na równomiernie podświetlonej od spodu płytce z mlecznobiałego szkła
Obiekt będzie prawie czarny.

albo gdyby go oświetlić dookoła. Ciekawe, jak by to wtedy było z tym cieniem?
Będzie po prostu więcej ceni - bledszych niż pojedyńczy, ale po prostu tyle cieni, ile źródeł oświetlenia.

Kolega Typhon mógłby wrzucić linki w znaczniki kodu? ([.code][./code] bez kropek)
Zapisane
Raven77
Gość
« Odpowiedz #8 : 27.08.2011, 22:28:53 »

No jeśli masz czas i photoshop wchodzi w grę to polecam kurs "techniki pracy"
Jest doskonale pokazane jak wykorzystać kanały do wycięcia włosów a co za tym idzie Twojego obiektu.
Tu masz link do pobrania.
Kurs Techniki Pracy
Jesli klikniesz na mój podpis to przeniesiesz się na moją stronę gdzie znajdziesz kilka innych kursów, m/innymi fotografii cyfrowej. Znajdziesz też potrzebne programy. Lub jeśli masz trochę czasu to zrobię taki tutorial w Gimpie.
Daj znać co Ciebie interesuje.
Zapisane
Nyarly
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Nyarly


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 27.08.2011, 23:10:21 »

Szczerze mówiąc, liczylem na cud, bo tutków to już się solidnie naczytałem i mam dość. Rozwiązują tylko bardzo konkretne przypadki, do każdego inna metoda, w dodatku najczęściej pracochłonna i myślochłonna...

Miałem nadzieję, że ktoś wyskoczy z jakimś złotym środkem z rodzaju "ustaw lampę tak i tak, zaświeć na czerwono, zrób zdjęcie, w gimpie kliknij to i to, przeróżnicuj kolory i voila!". No ale, jak mówiłem, liczyłem na cud...
Zapisane
Raven77
Gość
« Odpowiedz #10 : 27.08.2011, 23:22:00 »

Złoty środek to użycie kanałów (maski) do wyciecia tego i innych złożonych obiektów.
Niestety, cuda to u Harrego Pottera. W grafice komputerowej  potrzebna jest wiedza i czas.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 29.08.2011, 09:25:07 wysłane przez MrKamo » Zapisane
Raven77
Gość
« Odpowiedz #11 : 29.08.2011, 09:18:39 »

Tu masz wycięty obiekt przy pomocy składowych,masek itp.
Robię tutorial, zapewne przyda się wielu osobom.
Zwłaszcza że tą metodą można wyciąć włosy, futro, sierść
i inne skomplikowane obiekty.
Pozdrawiam

Zapisane
EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 29.08.2011, 16:31:39 »

To zdjecie jest zle wykonane i na to nie ma rady zeby szybko to wykonac.
Zeby bylo rownomierne oswietlenie trzeba uzyc odpowienich narzedzi pokroju disha, stolu bezcieniowego, ringflesha moze. Ewentualnie kilku lamp. Inaczej nie ma mowy o tym zeby nie bylo cieni i zeby bylo jednolite tlo.
Zapisane

Dorwać mnie można na:
kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 09.09.2011, 18:00:54 »

To zdjecie jest zle wykonane i na to nie ma rady zeby szybko to wykonac.
Zeby bylo rownomierne oswietlenie trzeba uzyc odpowienich narzedzi pokroju disha, stolu bezcieniowego, ringflesha moze. Ewentualnie kilku lamp. Inaczej nie ma mowy o tym zeby nie bylo cieni i zeby bylo jednolite tlo.


Wreszcie ktoś po ludzku pisze, szkoda tylko że nie po polsku:P Żeby zrobić zdjęcie przedmiotu bez cieni potrzebny Ci stół bezcieniowy;) A oprócz tego ogrom wiedzy teoretycznej z internetu i książek - jak fotografować na takim stole. Poza tym odrobina praktyki, czyli kilkanaście pstryków testowych. Oczywiście oprócz stołu wymagany jest rozsądny aparat fotograficzny i zewnętrzna lampa błyskowa z okablowaniem, albo fotocelą.

Jeśli pytasz, ponieważ zamierzasz pchać się w taki typ fotografii, to od razu powiem Ci, że bez drobnych inwestycji i samozaparcia się nie da.
Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeFotografia i obróbka zdjęćWątek: Jak zrobić zdjęcie przedmiotu, aby łatwo wyciąć tło?
Skocz do: