Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Animowany, podskakujący napis na awatarze
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Animowany, podskakujący napis na awatarze  (Przeczytany 5499 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 30.07.2011, 15:59:10 »

Animowany, podskakujący napis na awatarze
Tutorial

Opracowanie: beata072
Poziom trudności: łatwy




Tutorial na prośbę użytkownika Pory.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.11. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.




Lime Point 1. Otwieramy nasz awatar. U mnie jest to obrazek o wymiarach nieco większych (250x250px) niż typowy awatar, aby wszystko było wyraźnie widać na screenach
Lime Point 2. Wybieramy sobie jakąś czcionkę Narzędzia tekstowe i piszemy dowolny tekst w wybranym miejscu, najlepiej u dołu obrazka


Lime Point 3. Dopasowujemy wymiary warstwy tekstowej do obrazu (Warstwa -> Dopasuj wymiary warstwy do obrazu) i duplikujemy Duplikowanie warstwy
Lime Point 4. Na oryginalnej (niższej) warstwie tekstowej blokujemy kanał alfa i przy pomocy kubełka Wypełnienie kubełkiem wypełniamy kontrastowym kolorem (ponieważ mój napis jest czarny, więc dla kontrastu wybrałam kolor żółty)


Lime Point 5. Teraz trzeba odblokować kanał alfa i zastosować rozmycie Gaussa o promieniu 2px (na mniejszym obrazku może wystarczyć 1px) pionowo i poziomo (Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa)
Lime Point 6. Rozmytą warstwę duplikujemy 4 razy, tak aby w sumie było 5 warstw z rozmyciem (wszystkie muszą znajdować się poniżej warstwy bez rozmycia)


Lime Point 7. Łączymy wszystkie warstwy tekstowe tak, aby mieć jeden napis w kontrastowym obramowaniu
Lime Point 8. Duplikujemy warstwę z napisem
Lime Point 9. Oryginał (ten poniżej) skalujemy (Warstwa → Skaluj warstwę) zmniejszając tylko wysokość dokładnie o połowę (klikamy w ikonę łańcucha aby usunąć powiązanie szerokości z wysokością)


Lime Point 10. Narzędziem przesuwanie Przesuwanie przesuwamy zeskalowaną warstwę tak, aby dolna krawędź napisu idealnie pokrywała się z dolną krawędzią napisu na kopii, najlepiej pomóc sobie prowadnicą


Lime Point 11. Kopię warstwy tekstowej (tę nieprzeskalowaną) nazywamy 1 i duplikujemy
Lime Point 12. Duplikat nazywamy 2 i przesuwamy w górę o 8px klikając 8 x w strzałkę na klawiaturze (dla mniejszego obrazka będzie to odpowiednio mniej, np. dla obrazka 100x100px wystarczy 3px)


Lime Point 13. Warstwę 2 duplikujemy i kopię nazywamy 3 oraz przesuwamy o kolejne 8px


Lime Point 14. Przechodzimy na warstwę Tło i duplikujemy ją 3 razy, aby mieć tyle warstw z tłem, ile tych z napisem
Lime Point 15. Warstwy z tłem przemieszczamy w stosie warstw tak, aby w oknie warstw, pod każdą warstwą tekstową znalazła się jedna warstwa z tłem
Lime Point 16. Po kolei łączymy parami warstwy tekstowe i tła (klikając PPM na warstwę z napisem i wybierając: Połącz w dół)


Lime Point 17. Po połączeniu powinniśmy otrzymać 4 warstwy przedstawiające nasz awatar z napisem
Lime Point 18. Dopasowujemy wymiary wszystkich warstw do obrazu (klikając na każdej i wybierając z menu: Warstwa → Dopasuj wymiary warstwy do obrazu) i nazywamy je kolejnymi numerami zaczynając od warstwy znajdującej się bezpośrednio nad Tłem. Licząc od dołu, w oknie warstw powinno być: Tło, 1, 2, i 3


Lime Point 19. Duplikujemy warstwę 2, kopię nazywamy 4 i umieszczamy nad warstwą 3
Lime Point 20. Duplikujemy warstwę 1, kopię nazywamy 5 i umieszczamy nad warstwą 4. Teraz licząc od dołu, w oknie warstw powinno być: Tło (z przeskalowanym napisem), 1, 2 (z napisem przesuniętym o 8px w górę), 3 (z napisem przesuniętym o kolejne 8px), 4 (kopia warstwy 2) i 5 (kopia warstwy 1)
Lime Point 21. Teraz wybieramy z menu: Filtry -> Animacja -> Optymalizuj (dla formatu GIF) i otrzymujemy nowy, zoptymalizowany obraz z klatkami animacji (stary można zamknąć, ew. na wszelki wypadek zapisując go najpierw jako xcf)
Lime Point 22. Klikamy 2 razy na nazwę warstwy 5 (najwyższej), wpisujemy opóźnienie 1000ms i klikamy enter
Lime Point 23. W taki sam sposób jak w poprzednim punkcie edytujemy nazwy pozostałych warstw, ale wpisujemy 10ms


Lime Point 24. Zapisujemy nasz awatar z rozszerzeniem .gif (Plik -> Zapisz jako) wybierając opcję Zapisz w postaci animacji

Koniec



Miłego gimpowania Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 30.07.2011, 16:11:22 wysłane przez beata072 » Zapisane
wikisan6
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13.08.2011, 23:49:36 »

Super poradnik  Cool
A to moja praca

« Ostatnia zmiana: 14.08.2011, 00:00:42 wysłane przez wikisan6 » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeWasze poradniki (Moderator: davlasq)Wątek: Animowany, podskakujący napis na awatarze
Skocz do: