Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Alba- galeria  (Przeczytany 5802 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Alba
Gość
« : 15.07.2011, 10:25:57 »

Witajcie Uśmiech
Jak każdy, tak i moje zainteresowanie fotografią ma początek. Jakiś rok już trwa, więc nie jest to zbyt "świeże", lecz chcę poprawić jakość techniczną i artystyczną moich zdjęć, dlatego mam nadzieję, iż mi w tym pomożecie Mrugnięcie

Oto kilka(naście) zdjęć na początek:
1.Róże


2.Róże w wersji- sepia


3.Kolejne róże:)


4.I następna


5.


6. W stronę słońca


7.


8. Biało mi


9.Wciąż...


10.


11. Nie wiem dlaczego, ale podoba mi się to zdjęcie, pomimo tego, że jest (jak mi się wydaje) niepoprawne technicznie.


12.


13. Tym razem białe róże.


14. Ujęcie wzgórza. Z architekturą i sporadycznie krajobrazami mam największe problemy.


Zamierzam w najbliższym czasie kupić obiektyw makro i szeroki kąt do Nikona D60, gdyż mój kit przestał mnie w tym aspekcie satysfakcjonować. Jeśli mielibyście jakieś (nawet niekoniecznie) sprawdzone typy to poproszę. Uśmiech
Dzięki z góry za konstruktywne opinie Mrugnięcie
Pozdrawiam
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 15.07.2011, 10:30:43 »

Nie będę zbytnio konstruktywna bo na robieniu zdjęć się nie znam, ale bardzo podoba mi się nr 2, 5 i 9 Uśmiech
Zapisane
intruz
Użytkownik

Reputacja: -15 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 567
Galeria Użytkownika


disturbet


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 15.07.2011, 12:24:35 »

Zdarza Ci się uciąć kadr, ale starasz się chyba wyobrazić zdjęcie przed jego zrobieniem. Kolory czasem psujesz. 2 bym podkręcił kontrast, by by wyglądało to atrakcyjniej. Ostatnie schrzaniłaś, za dużo góry za mało dołu. Staraj się szukać ciekawych obiektów też na ziemi. Czasem zwykle pola mogą nadać barw i atrakcyjności bardziej, niż nudne niebo.
Skoro kręcą cię zdjęcia przyrody i pejzaże też to polecam ci te dwa obiektywy Nikkora Nikkor AF-S DX 10-24 mm i Nikkor AF-S Micro 105 mm. Oba posiadam od niedawna i co prawda jeszcze uczę się nimi odpowiednio posługiwać, to już na początek uważam że są bardzo dobre, i wystarczające na możliwości amatora(mnie). Z moim Nikonem d70s współpracują ekstra. Pozdrawiam. Uśmiech
Zapisane





kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 15.07.2011, 12:33:53 »

1. Co do zdjęć: Masz plamę na samym środku matrycy. Możesz ją wyczyścić ręcznie, albo usuwać z każdego zdjęcia.

2. Co do obiektywów: Jeśli potrafisz fotografować 60tką w trybie M, to do makro lepszy będzie stary niemiecki obiektyw, np Carl Zeiss Jena, przejściówka F->M42 i pierścienie pośrednie. Dobry zestaw wyjdzie na pewno taniej niż najtańszy obiektyw makro. Oczywiście taki zestaw będzie tylko i wyłącznie do makro. Szeroki kąt, to najlepiej Sigma 10-20, najpopularniejsza i najlepsza w swoim zakresie cenowym.
Zapisane

kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 17.07.2011, 23:29:19 »

Dziękuję za opinie,

Proszę bardzo, polecamy się na przyszłość;)
 
Co do kolorów, co ciekawe w większości przypadków psują się "same". Próbuję poznać się lepiej z programami, może coś ciekawego z tego wyjdzie.

Proponuję zapoznać się z zależnością pomiędzy przysłoną, czasem naświetlania, ISO i ogniskową. Te wartości są ściśle ze sobą związane pewnymi zasadami. Jeśli je poznasz, to żadne programy oprócz M, A, S nie będą Ci potrzebne.

Czy znacie dobry obiektyw tego typu w przedziale cenowym do 2 tys. (złotych) lub w szczególnych przypadkach (gdyby był taki "super super") do 2.5 tys?

Tak znamy. Tamron 17-50mm/2,8 Ale jest też tani Nikkor 18-105mm. Cudów nie ma, ale dużo większa rozpiętość ogniskowych, a więc większe możliwości w terenie z jednym obiektywem.

Swoją drogą zastanawiam się, czy dużą różnicę robi występowanie lub brak stabilizacji obrazu w obiektywie. Z racji, że ten obiektyw był w zestawie z aparatem jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z takimi, gdzie brak tej funkcji.

Jeśli poznasz zasadę łączącą ogniskową i czas naświetlania, to zrozumiesz co daje Ci stabilizacja obrazu i czy naprawdę jej potrzebujesz. Ogólnie mówiąc, to gdy fotografujesz na krótkich czasach (1/2xOgniskowa) nie potrzebujesz stabilizacji w obiektywie. Natomiast gdy fotografujesz z ręki w trudnych warunkach oświetleniowych (u cioci na imieninach, na ślubie w kościele) i bez lampy, to wtedy stabilizacja uratuje Ci sporo kadrów.

Jeszcze jedno pytanie z racji braku styczności z czymś. Otóż, czy to prawda, że przy szerokim kącie, gdy główną rolę w zdjęciu pełni człowiek, jego postać jest jakoś znacznie zniekształcona?

Tak to prawda. Szeroki kąt zniekształca obraz na wiele sposobów. Jeśli człowiek jest blisko obiektywu, to (zależnie od perspektywy), będzie miał dłuuuuugie nogi, albo wieeeeeelką głowę.


Ogólnie mówiąc, musisz dużo czytać o teorii fotografowania. Jeśli zrozumiesz teorię, to praktyka będzie dla Ciebie dużo łatwiejsza i sama będziesz mogła wywnioskować ze zdjęć jakie błędy popełniasz.

Powodzenia w nauce;)
« Ostatnia zmiana: 18.07.2011, 09:00:11 wysłane przez kaef » Zapisane

Alba
Gość
« Odpowiedz #5 : 21.07.2011, 19:21:41 »

Witajcie (po raz ostatni w najbliższym czasie) Uśmiech

Jednak na obiektyw sobie zostawię czas i poczekam aż fundusze się znajdą. Przy okazji zainwestuję w nowy aparat (może za rok ;P).
Aktualnie z racji tragicznych skutków użycia wbudowanej lampy błyskowej, postanowiłam zakupić (a raczej już to zrobiłam, tylko kwestia odbioru) dodatkową w formie Nikona SB-900.

A teraz pozostało jutrzejsze pakowanie i wyjazd.
W czasie wczasów mam zamiar trochę postudiować teorię, bo jak przedkładam nad nią praktykę, to jednak fakt faktem ona też ważna bywa.
Miłej, owocnej drugiej połowy lipca i początku sierpnia.
Do usłyszenia za 3 tygodnie.
Zapisane
EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 16.08.2011, 22:43:05 »

skończ z tym zielskiem ;p
23 kadr w miare.
Zamiast podpisywac te fotki (na dodatek nickiem) zajmij sie sprawami kadrowania ich, szlifowania kolorow i krzywych oraz stosowania winiet i kontrastow miejscowych.
Zapisane

Dorwać mnie można na:
EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 20.08.2011, 11:09:17 »

Ale tu juz zielsko jest jakies ciekawsze, nieszablonowe. Rozwijaj kreacyjnosc bo inaczej bedziesz tylko utrwalac a nie tworzyc.
Zapisane

Dorwać mnie można na:
kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 20.08.2011, 23:07:09 »

Masz krzywe horyzonty. Raz, że lecą w bok. Dwa (co zwykle ludziom nie przeszkadza), mają beczkę. Możesz znaleźć różne programy do korygowania beczki;)

A tak w ogóle, to nie jest w Polsce, gdzie pstrykałaś?
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aGalerieFotografia i obróbka zdjęćWątek: Alba- galeria
Skocz do: