Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Rurki, kable i przewody  (Przeczytany 23447 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« : 25.05.2011, 21:16:33 »

Rurki, kable i przewody
Tutorial

Opracowanie: Typhon
Poziom trudności: Prosty


Prosty poradnik, który nauczy Cię tworzenia estetycznych kabli, kabelków, rurek i tym podobnych z efektem udawanego 3d. Element można bardzo ładnie wkomponować w prace różnego rodzaju. Od prostych ikon, nawet do projektów stron www.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.11 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Stwórz nowy dokument poprzez Plik -> Nowy...[CTRL+N]. Ja wybrałem rozmiar 400x400px, jednak nie robi to żadnej różnicy w procesie tworzenia.

Lime Point 2. Stwórz nową warstwę  Warstwy, na której narysuj kwadrat podzielony na cztery strefy tonalne, tak jak na obrazku poniżej.
  Orange Point 2.1 Kolor oczywiście jest dowolny i może być to przejście np. koloru czerwonego.Lime Point 3. Wejdź teraz w Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... i ustaw wartość tak, aby krawędź poszczególnych kwadracików nie była bardzo widoczna. Pamiętaj jednak, że zbyt duże rozmycie warstwy może spowodować, że całość uzyska dużo obszarów przezroczystych, co później zaowocuje przezroczystą rurką. Na obrazku poniżej widać jak bardzo różni się rurka w zależności od stopnia dopracowania bazowego prostokąta.
  Orange Point 3.1 Dodatkowo możesz bardziej zróżnicować rozpiętość tonalną rozsmarowując środek narzędziem Rozsmarowywania Rozmazywanie[ S ] miękkim pędzlem jak np. Circle Fuzzy.
Lime Point 4. Pozostańmy jednak przy zwykłym, rozmytym prostokącie. Zaznacz teraz narzędzie RozsmarowywanieRozmazywanie[ S ], jako pędzel ustaw podstawowy Circle, wartość suwaka Tępo zwiększ z 50% do 100%.


   Orange Point 4.1 Aby dostać gładką, niekarbowaną rurkę trzeba dodać do przybornika zakładkę Pędzle. Wyświetli się okno, w którym będzie spis graficzny wszystkich Twoich pędzli. Pod nimi znajduje się suwak "Odstęp". Zmniejszenie wartości domyślnej 20,0 do 1,0 spowoduje zminimalizowanie odstępu ciągu pędzla. W efekcie dostaniesz gładką, niekarbowaną rurkę.Lime Point 5. Ustaw kursor na środku kwadratu, przyciśnij prawy przycisk myszy i trzymając rysuj swoją rurkę. Jest to metoda typowo manualna, pozwalająca na zrobienie bardziej pogiętych rurek. Jeżeli chcesz uzyskać określony kształt, ustaw najpierw parametry wielkości pędzla przy narzędziu RozsmarowywaniaRozmazywanie[ S ], a następnie kliknij na ŚcieżkiŚcieżki[ B ] i zrób nimi dowolny kształt.
  Orange Point 5.1  Jeżeli zwolnisz lewy przycisk myszy, rurka przestanie być rysowana, a kontynuacja będzie praktycznie niemożliwa.
  Orange Point 5.2 Więcej o ścieżkach tutaj.Lime Point 6. W przyborniku, w opcjach ścieżek kliknij na Rysuj wzdłuż ścieżki, następnie zaznacz opcję Rysuj narzędziem i wybierz  RozmazywanieRozsmarowywanie. Kliknij Rysuj.Lime Point 7. Teraz po prostu wybierz wygodniejszą dla Ciebie metodę i stwórz sobie swoją rurkę.Lime Point KoniecIle użytkowników, tyle metod i różnych faktur rurek. Warto w trakcie jej tworzenia pobawić się różnymi filtrami. A nóż widelec znajdziesz takie ustawienie, które da na prawdę ciekawy efekt. Nie zapomnij się wtedy nim podzielić w komentarzach Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 03.06.2011, 21:45:16 wysłane przez Typhon » Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPRóżneWątek: Rurki, kable i przewody
Skocz do: