Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeFabryka tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: [poprawa] Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [poprawa] Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki  (Przeczytany 13286 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 02.05.2011, 12:10:11 »

Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki
Tutorial

Opracowanie: mauf
Poprawa: dawidosddl
Poziom trudności: średni





Jeśli chcemy nadać skórze na naszym zdjęciu gładki wygląd pozbawiony skaz, oraz dokonać korekty sylwetki, to możemy zrobić to przy pomocy GIMP-a. Dzięki zabiegom opisanym poniżej, możemy uzyskać efekt jak w folderze reklamowym.

Tutorial podzieliłem na dwie części:
W części pierwszej opiszę sposób wygładzenia skóry.
W części drugiej opiszę jak dokonać drobnych zmian sylwetki.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.11. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point Część 1 - Wygładzanie skóry

Lime Point 1. Otwieramy (Plik -> Otwórz... [Ctrl+O]) zdjęcie, na którym będziemy pracować. Ja wybrałem to:



Lime Point 2. Korygujemy przy użyciu narzędzia Klonowanie Klonowanie [C] wszystkie większe, bardziej widoczne defekty skóry, wypryski, przebarwienia, zbędne włosy wchodzące na twarz. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem takie miejsca.



Lime Point 3. Następnie przy pomocy Odręczne zaznaczanie obszarów Lasso [F] zaznaczamy z grubsza obszar skóry, który będziemy wygładzać.



Lime Point 4. Duplikujemy warstwę Tło (Warstwa -> Duplikuj warstwę [Shift+Ctrl+D]), odwracamy zaznaczenie (Zaznaczenie -> Odwróć [Ctrl+I]) i je czyścimy (Edycja -> Wyczyść [Delete]), a następnie je usuwamy (Zaznaczenie -> Nic [Ctrl+Shift+A]). Powinniśmy otrzymać taki układ:



Lime Point 5. Teraz pracujemy na warstwie kopia: Tło. Wybieramy: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa..., ustawiamy Promień rozmycia: 20x20px i potwierdzamy. Możemy użyć też Filtry -> Rozmycie -> Selektywne rozmycie Gaussa... z Maksymalną deltą: 50, i Promieniem rozmycia: 5-10. Da nam to bardziej naturalny wygląd, twarz przestanie wyglądać sztucznie.

Lime Point 6. Teraz użyjemy Gumki Gumka [Shift+E]. Wymazujemy wszystko to, co powinno pozostać ostre: włosy, brwi, oczy, usta, dziurki nosa, oraz niektóre linie charakterystyczne dla rysów twarzy np. linia brody, która po rozmyciu zlewa się z szyją. Pamiętajmy aby zrobić to dokładnie. Najlepiej użyć miękkich pędzli o różnych wielkościach. Powinniśmy otrzymać warstwę jak na poniższym obrazku.



A całe zdjęcie powinno wyglądać tak:



Cień nad brwiami powstały po rozmyciu usuwamy przy pomocy Klonowania [C].

Lime Point 7. Można by na tym już zakończyć, ale twarz wygląda jakby była odlana z wosku. Zmieńmy to! Duplikujemy (Warstwa -> Duplikuj [Shift+Ctrl+D]) warstwę kopia: Tło i przerabiamy ją na czarno-białą za pomocą Kolory -> Desaturacja (klikamy OK). Okno warstw powinno wyglądać tak:



Lime Point 8. Teraz pracujemy na warstwie kopia: kopia: Tło. Dodajemy szum (Filtry -> Szum -> Szum HSV...) o wartościach:
Wstrzymanie: 8
Odcień: 180
Nasycenie: 0
Wartość: 90

Generalnie szum musi być bardzo drobny.

Lime Point 9. Pozostajemy nadal na warstwie kopia: kopia: Tło. Używamy Filtry -> Zniekształcenia -> Wytłoczenie o wartościach:
Funkcja: Wytłoczenie
Azymut: 0
Wzniesienie: 20
Głębia: 4


Lime Point 10. Ustawiamy Tryb warstwy: Miękkie światło, a Krycie: 20%. A oto efekt końcowy (po lewej przed wygładzeniem, a po prawej po wygładzeniu):





Lime Point Cześć 2 - Poprawa sylwetki

Lime Point 1. Do zabiegów, które zaraz wykonamy dobrze jest przygotować zdjęcie tak, aby było pozbawione tła (zostaje sama osoba) lub aby tło było jednolite, bez jakichkolwiek wzorków. Ja dalej będę pracował na tym samym zdjęciu. Do zmiany kształtu użyjemy narzędzia deformowania (Filtry -> Zniekształcenia -> Deformowanie...) o parametrach:
Typ deformacji: Przesunięcie
Promień deformacji: 15
Stopień deformacji: 0,10
Dwuliniowy
Nadpróbkowanie adaptywnie
Maksymalna głębia: 2
Próg: 2,00




Aby wprowadzić zniekształcenie/korektę należy kliknąć LPM na obrazku w lewej górnej części okna i trzymając wciśnięty przycisk myszy przesunąć nim w kierunku, w którym chcemy zniekształcić fragment obrazu. Takie działanie wymaga trochę wprawy, ale po kilku próbach daje się to zrobić. Okno deformacji da się powiększyć na cały ekran i podgląd jest wtedy dużo lepszy. Na zdjęciu zaznaczyłem jakich korekt i w jakim kierunku dokonałem.



Korygujemy teraz oczy, brodę i lewą kość policzkową.

Lime Point 2. Ustawiamy Promień deformacji: 30 i Stopień deformacji: 15. Poprawiamy prawy bark.

Lime Point 3. Ustawiamy Promień deformacji: 30-50 i poprawiamy włosy.

Lime Point 4. Używając  narzędzia Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne [R] zaznaczamy dolną część obrazu. Chodzi o to, żeby zniekształceniu nie uległa górna część obrazu.



Lime Point 5. Ponownie wybieramy Filtry -> Zniekształcenia -> Deformowanie... i ustawiamy Promień deformacji: 100. Klikając w okolicach dekoltu przeciągamy kursorem w dół. Jeśli korekta jest za mała, to możemy ten ruch powtórzyć 2,3 razy lub zwiększyć Stopień deformacji.



Lime Point Koniec



Miłego GIMP-owania Uśmiech



Jeśli chcemy nadać skórze na naszym zdjęciu gładki wygląd pozbawiony skaz, oraz dokonać korekty sylwetki, to możemy zrobić to przy pomocy GIMP-a. Zostało to opisane w tym tutorialu.
« Ostatnia zmiana: 02.05.2011, 20:39:57 wysłane przez dawidosddl » Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 02.05.2011, 20:41:12 »

Dobra, już skończyłem. Obrazki wrzuciłem do swojej galerii. Do gotowych?
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
Raven77
Gość
« Odpowiedz #2 : 02.05.2011, 21:23:56 »

No to Ci wyszła "plastik Barbie"
Jestem na Nie
Zapisane
Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 02.05.2011, 22:15:23 »

To jest poprawa istniejącego tutoriala, a nie propozycja nowego.
Jesteś na nie, to zaproponuj swój efekt - ja chętnie zobaczę, bo zgadzam się z Tobą, iż obecny jest zbyt plastikowy.
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 02.05.2011, 22:24:37 »

Dobra, już skończyłem. Obrazki wrzuciłem do swojej galerii. Do gotowych?

To jest poprawa istniejącego tutoriala, a nie propozycja nowego.
Jesteś na nie, to zaproponuj swój efekt - ja chętnie zobaczę, bo zgadzam się z Tobą, iż obecny jest zbyt plastikowy.

To stary zasłużony tutorial ze starą metodą, ale wciąż skuteczną, choć rzeczywiście dość plastikową. Skoro już go poprawiamy, to może po prostu dodamy do niego drugą metodę z rozsmarowywaniem i klonowaniem?
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 03.05.2011, 10:52:37 »

Można dodać. Spróbuje coś wykombinować w przeciągu najbliższych dwóch dni, chyba, że ktoś sam by napisał jakąś drugą metodę.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 03.05.2011, 11:15:36 »

Jak ktoś ma propozycję, to może ją dodać tutaj w formie postu.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
NexaT
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 182
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 03.05.2011, 16:51:28 »

Da nam to bardziej naturalny wygląd, twarz przestanie wyglądać sztucznie, a zacznie być plastikowa  Cool. Zbyt sztucznie wygląda ta "dziewczyna", ja jestem na nie.
Zapisane



Cytat: INSEKT
Kto ma dużo reputacji, ten jest fajny  Cool
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 03.05.2011, 16:56:23 »

Czytać nie umiesz? To jest tylko poprawa tutoriala, a nie nowy. Dopasowałem go do obowiązującego szablonu i najnowszego GIMPa.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
NexaT
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 182
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 03.05.2011, 21:14:01 »

Tak wiem że jest taki tutorial, ale po co go dawać jeszcze raz jeśli efekt jest brzydki i 'plastikowy', w tej chwili puki nie uzyska się dobrego efektu to lepiej wcale nie dawać takiego tutoriala.
Zapisane



Cytat: INSEKT
Kto ma dużo reputacji, ten jest fajny  Cool
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 03.05.2011, 21:40:26 »

Oczywiście, że warto dawać. Jest dużo osób, którym przyda się taki tutorial, a jest poprawiony po to, żeby wyglądał porządnie i był dostosowany do najnowszego w GIMPa.
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
arktos
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 173
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 05.05.2011, 11:07:22 »

Jeżeli już przystosowujesz tutorial do szablonu, to warto by poprawić sam efekt. Nie wszyscy używają 15% mocy swojego mózgu, więc nie którzy mogą po prostu nie wpaść sami jak zrobić to lepiej - dlatego dobrze uczyć najlepszych i najefektywniejszych metod.

Tak nawiasem mówiąc, może spróbuj zmienić krycie warstwy "kopia: Tło" na ok 80% - powinno trochę zmniejszyć efekt plastiku.

PS. Jak już będziesz jeszcze poprawiał tuta to ponazywaj w jakiś ludzki sposób warstwy - myślę, że to dobry pomysł, poprawi trochę jakość i da wrażenie staranności Uśmiech
Zapisane
davlasq
Moderator

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 119
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 05.05.2011, 12:17:19 »

Co sądzicie o takim efekcie (bez poprawy sylwetki):
Zapisane

Projektujesz strony i chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób są one realizowane? Zapraszam na mojego bloga o webdevie i nie tylko!
Bohomaz
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 46
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 06.05.2011, 22:21:41 »

Coś nie starannie. ;]
« Ostatnia zmiana: 14.05.2011, 20:20:44 wysłane przez Terrqge » Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeFabryka tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: [poprawa] Wygładzamy skórę i zmieniamy kształt sylwetki
Skocz do: