Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Smudge  (Przeczytany 9133 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Thi
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

Thi


Zobacz profil
« : 20.03.2011, 01:33:43 »

Mam pytanie odnośnie smużenia w digital paintingu. Jeśli taki temat już był to przepraszam, ale nie mam siły już czytać iluś tam tematów, żeby znaleźć to co mnie interesuje.
Otóż wiele osób wypowiada się, żeby nie używać smudge tylko ustawiać odpowiednio przezroczystość na brushach i w ten sposób uzyskiwać przejscia kolorów. Chciałam spytać co w tym złego, jeśli używa się smudge? Ja uwielbiam używać delikatnego smudge naprzemiennie z blurem i nie widzę innego sposobu na wykańczanie pracy, jakoś nie leży mi zabawa z ustawianiem pędzli, żeby uzyskać pożądane efekty. Pare osób mi powiedziało 'Och, jak możesz używać smudge, to grzech niewybaczalny'. Eee... wiec nie rozumiem o co chodzi i stąd pytanie. W naturalnym malarstwie też często rozcieram farby, żeby uzyskać odpowiednie efekty w oleju choćby, nie widzę innej opcji, jak tylko rozcieranie. Dlaczego nie robic tak też w digital paintingu? Dlaczego niby wg wielu osób jest to grzech niewybaczalny? Nie mogę w necie znalezc odpowiedzi... Skwaszony
« Ostatnia zmiana: 20.03.2011, 19:37:52 wysłane przez caje » Zapisane
falik
Gość
« Odpowiedz #1 : 01.04.2011, 09:36:41 »

Smużenie jest jak najbardziej dopuszczalne, pod warunkiem, że nie będzie używane zbyt często. Pewnie chodzi o to żeby obrazki nie były zbyt "grzeczne".
Zapisane
Thi
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

Thi


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 02.04.2011, 13:25:19 »

no, nie używam go zbyt często i przeważnie tylko do drobnych detali (oczy, usta) i to bardzo delikatnie. A do większości rzeczy używam oczywiście samego pędzla.
Zapisane
n-pigeon
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 60
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 07.06.2011, 21:14:02 »

Używaj każdego narzędzia jakie tylko ci się podoba! Nie ważne czego używasz, tylko czy osiągasz to co planujesz, za pomocą tego narzędzia. Znam wielu PROsów którzy ostro używają smudge.

Najpierw jest cel, potem jest wybór narzędzia którym najszybciej dojdziesz do celu.

Oczywiście mieszanie za pomocą opacity też jest bardzo przydatne, ale jeśli ta tachnika do czegoś się nie nadaje, używam smudge jeśli akurat to narzędzie się nadaje Uśmiech

Jakiś idiota powiedział mi kiedyś, nie używaj dodge i burn, długo się go słuchałem jak idiota, teraz pluje sobie w twarz Uśmiech, ale każdego narzędzia trzeba używać odpowiedzialnie, czyli to co już mówiłem i lubię powtarzać tysiące razy, najpierw ustal cel, za każdym pociągnięciem pędzla musi być cel! Uśmiech

Tylko teraz nie przesadź w drugą stronę, to że ktoś używa jakiegoś narzędzia, nie znaczy, że używa te narzędzie bez umiaru Uśmiech

Sorry że tak dużo pisze i się powtarzam, ale często widuje bzdury jak np. "nie używaj smudga", "nie używaj miękkich pędzli, tylko twarde" to mnie krew zalewa, najważniejsze zasada brzmi MYŚL CO ROBISZ I DLACZEGO TO ROBISZ! Uśmiech

Powodzenia w szlifowaniu warsztatu Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 07.06.2011, 21:30:22 wysłane przez n-pigeon » Zapisane
Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 07.06.2011, 22:46:32 »

Ahh...nie zawracaj sobie takimi głupotami głowy. Ja się uczę w szkole, gdzie uważa się, że nic poza fotoszopem nie ma prawa być używane, maki to najlepsze komputery dla grafików a sondy kosmiczne spadają na ziemię przez prezentacje zrobione w PowerPoint... Są po prostu różni ludzie i...różne teorie Mrugnięcie I weź sobie do serca to co napisał n-pigeon z caps lockiem Uśmiech
Zapisane

Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 08.06.2011, 18:26:48 »

Ahh...nie zawracaj sobie takimi głupotami głowy. Ja się uczę w szkole, gdzie uważa się, że nic poza fotoszopem nie ma prawa być używane, maki to najlepsze komputery dla grafików a sondy kosmiczne spadają na ziemię przez prezentacje zrobione w PowerPoint... Są po prostu różni ludzie i...różne teorie Mrugnięcie I weź sobie do serca to co napisał n-pigeon z caps lockiem Uśmiech

Maki są dobre do grafiki, ale za Maka, co kosztuje 8000 złożysz taką maszynę, przy której owe Jabłko się może głęboko schować Uśmiech

Topic: Każde narzędzie jest dobre, ale nie każde się do wszystkiego nadaje i tyle.
Zapisane

Rejke
Zdobywca Wilbera

Reputacja: 15 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 283
Galeria Użytkownika


Gimp GPS


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 08.06.2011, 18:35:56 »

Maki są paskudne Chichot Dwa lata z nimi pracuję i...nie...nigdy więcej, nawet za darmo Chichot Strasznie są niestabilne, a praca na dwóch programach jednocześnie? Zapomnij...
Ale to tak jak z tymi narzędziami których używamy- każdy używa co lubi.


edit:
Sorry za takie bezsensowe zboczenie z tematu, ale po tych strasznych dwóch latach pracy z maczkami jak ktoś mi mówi, że są dobre dla grafików to serio słabo mi się robi : D
Zapisane

Thi
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

Thi


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 28.07.2011, 00:20:46 »

Dzięki za odpowiedzi Uśmiech W zasadzie to wiem, dlaczego nie wolno ze smudgem przesadzić. Praca będzie rozmyta i zbyt gładka. Wiem też, że należy myśleć, co się robi i nie nadużywać niektórych narzędzi, bo uzyska się zupełnie nie to, co się chciało.
O twardości pędzli też słyszałam różene opinie. Po części się zgadzam, bo używanie zbyt miękkiego pędzla daje efekt rozmycia. Ja operuję naprzemiennie twardymi i miękkimi i daję radę Uśmiech 2 Ze smudga też nie zrezygnuję, ale staram się ograniczyć jego użycie do niezbędnego minimum.
Zapisane
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 28.07.2011, 03:47:14 »

Prace gładkie mogą być równie dobre, a nawet lepsze niż te teksturowane. De facto są cięższe w wykończeniu.
Zapisane

Thi
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika

Thi


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 28.07.2011, 22:38:28 »

Tak, tylko że przy maksymalnie wygładzonej pracy ciężko uzyskać efekt naturalności. Wyglądają bardziej jak z porcelany Język Poza tym wszystko w naturze ma swoją teksturę, nic nie jest idealnie gładkie i jednolite Język Na początku popełniałam ten błąd, że starałam się, by moje prace były idealnie roztarte, kolory jednolite, bez faktur, wygładzone itp i uzyskiwałam efekt porcelany Skwaszony No cóż, żeby idealnie wygładzona praca wyglądała dobrze, trzeba mieć naprawdę duże doświadczenie Język
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeDigital PaintingWątek: Smudge
Skocz do: