Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Certyfikaty oraz logotypy.  (Przeczytany 5369 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
MeduzokA
Użytkownik

Reputacja: -3 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 111
Galeria Użytkownika

MeduzokA


Zobacz profil
« : 11.03.2011, 20:18:52 »

Siemanko, dokładnie nie wiedziałem gdzie takowy temat wsadzić, wiec wsadziłem w HP. Jeżeli jest jakiś dział który jest bardziej odpowiedni, prosił bym o przeniesienie... Otóż chciałbym dowiedzieć się/wyjaśnić parę niejasności w mojej głowie a propos certyfikatów i logotypow.

Certyfikaty:
Ogólnie słyszałem, że jeżeli chce się na grafice zarabiać, tworzyć grafiki, logotypy, layouty etc. trzeba wydawać/posiadać jakieś certyfikaty. Wiecie coś o tym? Ogólnie też podobno trzeba mieć certyfikaty na sprzęt i opodatkować działalność bo można mieć problemy prawne... Przynajmniej tak słyszałem. Czyli ogolę nie można używać pirackiego sprzętu. Ale GIMP jest darmowy, czyli chyba nie będę musiał mieć na niego jakichkolwiek certyfikatów czy coś w tym stylu?

Logotypy:
Chodzi mi o rozmiary. Domyślam się że lepiej pracować w wysokich rozdzielczościach, a z samego logotypu zrobić czcionkę. Chodzi mi o to na jakich rozdzielczościach mam robić logotyp, a potem zrobić z niego czcionkę by nie tracił na jakości przy większych i przy mniejszych pracach. Słyszałem również, że na tle prawnym również musisz mieć jakieś certyfikaty na czcionki użyte w logotypie. hyba ze wszystko robione jest od podstaw. Czy to prawda?

Z góry dziękuję.

caje: Między zdaniami stawiamy spację, a nie enter.
« Ostatnia zmiana: 12.03.2011, 10:42:23 wysłane przez caje » Zapisane
Terrqge
Emeryt

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 353
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 11.03.2011, 20:53:59 »

Cytuj
Logotypy:
Chodzi mi o rozmiary. Domyślam się że lepiej pracować w wysokich rozdzielczościach, a z samego logotypu zrobić czcionkę.
Chodzi mi o to na jakich rozdzielczościach mam robić logotyp, a potem zrobić z niego czcionkę by nie tracił na jakości przy większych i przy mniejszych pracach. Słyszałem również, że na tle prawnym również musisz mieć jakieś certyfikaty na czcionki użyte w logotypie. Chyba ze wszystko robione jest od podstaw. Czy to prawda?

Co do rozmiarów daruj sobie. Inkscape, Corel albo Ilustrator i jedziesz wektorami. Gimp nie na daje się do logotypów, jak już to można zrobić, a potem zwektoryzować. Logotyp w wektorze można skalować bez straty jakości, więc i na stronie internetowej, i na bilboardzie będzie wyglądać dobrze.
Zapisane

Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 11.03.2011, 21:56:11 »

GIMP jest na licencji GNU, nie potrzebujesz nic, aby używać go komercyjnie, ale jeśli chcesz używać jakiegoś płatnego programu to oczywistym jest, że musi być legalny, nie wiem w ogóle skąd to pytanie, czyżby pewne zasady zanikały już w świadomości zbiorowej...
To samo tyczy się WSZELKICH materiałów, których użyjesz komercyjnie, czy to czcionki, czy zdjęć, tekstur, czegokolwiek. Jeśli kupiłaś to w jakimś sklepie z takimi rzeczami np. MyFonts, czy iStockPhoto to masz na to licencję i do woli używasz komercyjnie. Co do materiałów, za które nie zapłaciłaś - musisz po prostu dokładnie przeczytać warunki,  na których są udostępnione, niektórzy autorzy zezwalają na użytek komercyjny, ale jeśli nie ma takiej informacji to powinnaś najpierw skontaktować się z właścicielem.
Z wszelkimi identyfikacyjnymi sprawami jest tak, jak napisał Terrqge, generalnie takie rzeczy dostarcza się w PDF lub SVG.

Oczywiście możesz na własną odpowiedzialność olać te zasady, ale jeśli zamierzasz założyć działalność i się opodatkować to nie radzę. W ogóle nie wiem, czy to dobry pomysł. Jeśli Twoi potencjalni klienci nie wymagają faktur VAT to zdecydowane lepiej pozostać freelancerem.

PS. Terrqge - dawno nie widziałem pomarańczowego nicku, fajnie że znów mamy aktywnego korektora. Mrugnięcie

\\Terrqge: Wiedziałem, że pomylisz się w pisowni mojego nicku. Uśmiech 2

O, przepraszam, sprawdzałem i za pierwszym razem napisałem dobrze, ale w postscriptum już zapomniałem o tym drugim r. Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 11.03.2011, 23:24:57 wysłane przez Sooly » Zapisane

MeduzokA
Użytkownik

Reputacja: -3 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 111
Galeria Użytkownika

MeduzokA


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 11.03.2011, 22:59:34 »

Dziękuję za odpowiedzi, dużo mi wyjaśniliście.
Ale mam jeszcze kilka pytań.
Czyli na przykład, gdy jestem freelancerem, nie muszę opodatkować działalności?
Oraz co z tymi wektorami. Jak już zrobię logotyp INKSCAPE to w jakim formacie mam to zapisać, żeby nie stracić na jakości przy skalowaniu?
Oraz, na przykład Inkspace nie daje takich możliwości graficznych jak GIMP. Jeżeli chciał bym zrobić plakat, to wypaliło by gdybym zrobił go w Gimpie, zapisał jako png, otworzył z Inkscape i zapisał w tym specyficznym formacie? Nie straciło by to na jakości przy skalowaniu?
Zapisane
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 11.03.2011, 23:32:55 »

Ej, to Ty jesteś kobietą czy facetem? Buzia na kłódkę Bo ja najpierw wszystko napisałem jak do faceta, a potem zobaczyłem znaczek pod awatarem i wszystko zmieniłem...

Czyli na przykład, gdy jestem freelancerem, nie muszę opodatkować działalności?

No po prostu nie musisz zakładać działalności, urząd skarbowy o Tobie nie wie, a zlecenie wykonujesz bez żadnego papieru, ewentualnie podpisujesz umowę o dzieło. Możesz też być opodatkowanym freelancerem oczywiście.

Oraz co z tymi wektorami. Jak już zrobię logotyp INKSCAPE to w jakim formacie mam to zapisać, żeby nie stracić na jakości przy skalowaniu?
Oraz, na przykład Inkspace nie daje takich możliwości graficznych jak GIMP.

Tutaj to trochę bełkot jest...

w jakim formacie mam to zapisać, żeby nie stracić na jakości przy skalowaniu? [...] Jeżeli chciał bym zrobić plakat, to wypaliło by gdybym zrobił go w Gimpie, zapisał jako png, otworzył z Inkscape i zapisał w tym specyficznym formacie? Nie straciło by to na jakości przy skalowaniu?
Część odpowiedzi:
Z wszelkimi identyfikacyjnymi sprawami jest tak, jak napisał Terrqge, generalnie takie rzeczy dostarcza się w PDF lub SVG.

Ciąg dalszy - możesz zapisać w GIMP-ie jako jakąś bitmapę, PNG chociażby, i potem wektoryzować w Inkscape, ale efekt nie zawsze będzie dobry.

Tak w ogóle to zabieranie się za jakąś komercyjną działalność z taką wiedzą czarno widzę...
« Ostatnia zmiana: 11.03.2011, 23:47:05 wysłane przez Sooly » Zapisane

agape
√ ι ק

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: nesq@gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 842
Galeria Użytkownika


hejo


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 11.03.2011, 23:49:24 »

Co do logotypów - zależy gdzie będziesz je wykorzystywał. Jeśli tylko na stronie to bez problemu w Gimpie możesz zrobić, ale jeśli chcesz bilbord na autostradzie czy w centrum Nowego Jorku to lepiej zrobić w programie do grafiki wektorowej - np. Inkscape.
Zapisane

MeduzokA
Użytkownik

Reputacja: -3 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 111
Galeria Użytkownika

MeduzokA


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 11.03.2011, 23:51:25 »

Cytuj
Tak w ogóle to zabieranie się za jakąś komercyjną działalność z taką wiedzą czarno widzę...
Po to tu jestem, by się czegoś nauczyć.

Cytuj
Tutaj to trochę bełkot jest...
laugh Wybacz... No chodziło mi o to, ze w jakim formacie mam takowy wektorowy logotyp zapisać, by nie tracić jakości przy ewentualnym skalowaniu. Bo jak zapisze w .png na przykład, to co za różnica gdybym zapisał w GIMPie czy w Paincie...

Szukałem już w necie, ale nic nie ma. Sa tylko połowiczne i nie jasne odpowiedzi. Założyłem topic tu, byście mi to chociaż trochę naświetlili. Nie bądź skąpy, podziel się wiedza. A tak btw, to i tak już Wam dziękuję, bo daliście mi jakiś kierunek w którym będę drążył by zdobywać wiedzę. Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 12.03.2011, 10:43:49 wysłane przez caje » Zapisane
Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 12.03.2011, 00:00:08 »

Żeby nie tracić na jakości, zapisujesz w wektorach, czyli - w zależności od programu - SVG, CDR, AI lub w miarę uniwersalnie PDF (choć Corel ssie, jeżeli chodzi o otwieranie PDF czy SVG).

Jeżeli robisz jakiś plakat, to z powodzeniem możesz go sieknąć w GIMP-ie w odpowiedniej rozdzielczości i wkleić do niego logo. Wtedy albo eksportujesz je z programu wektorowego do PNG w pożądanej rozdzielczości, albo - w przypadku GIMP-a i Inkscape'a - otwierasz bezpośrednio SVG wybierając rozdzielczość w jakiej ma się otworzyć.

Co do opodatkowania - nawet jako freelancer bez DG musisz wykazać dochody w zeznaniu podatkowym i odprowadzić należny podatek, jeżeli przekroczysz próg dochodowy zwolniony z podatku. Oczywiście możesz się pokusić o nie wykazywanie takiego dochodu, ale w przypadku "wpadki" kary idą w tysiące. Mrugnięcie
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
MeduzokA
Użytkownik

Reputacja: -3 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 111
Galeria Użytkownika

MeduzokA


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 12.03.2011, 00:14:02 »

Dziękuję Wam za odpowiedzi.
Bardzo mi to pomogło. Mrugnięcie
Jest jeszcze tylko jedna jedyna rzecz której nie rozumiem (i być może nazwiecie mnie idiota, może rzeczywiście takowym jestem  laugh) to to co tyczy się plakatów. Załóżmy że (nawet jeżeli to nigdy się nie zdarzy) będę chciał sobie walnąć bilbord na wieżowiec w Las Vegas. Chichot Przecież nigdy nie otworze takiej rozdzielczości w GIMPie (nawet gdybym chciał męczyć się pracując na takim obszarze, to komputer by mi na to nie pozwolił), wiec domyślam się że będzie trzeba pracować na rozdzielczości mniejszej, a potem przeskalować do większej. No i tu mam dylemat... Jak nie stracić na jakości? Robie projekt w GIMPie (załóżmy ze na 2000x2000) i co teraz? Zapisuje jako bitmape, otwieram Inkiem i zapisuje jako CDR?
« Ostatnia zmiana: 12.03.2011, 10:44:47 wysłane przez caje » Zapisane
Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 12.03.2011, 02:34:59 »

Bitmapa osadzona w pliku wektorowym dalej pozostaje bitmapą. Jeżeli chcesz z tego zrobić wektor, musisz zwektoryzować/trasować bitmapę.
Proces wektoryzacji mamy opisany w tutorialach do Inka.
BTW, natywnym formatem Inkscape-a jest SVG, CDR to Corel, w Inku zaimportujesz, ale nie zapiszesz. ;-)

Co do bilboardu na wieżowiec, druki wielkoformatowe mają to do siebie, że ogląda je się z odległości kilku metrów, podejdź do jakiegoś ot choćby plakatu na przystanku i zobacz jaka pikseloza. Spotkałem się z przyjmowaniem do druku plików w rozdzielczości 56-72 dpi.

No i przede wszystkim patrz na wymiar w mm/cm, bo 2000px w 300dpi jest w centymetrach mniejsze od 2000px w 72dpi.
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 12.03.2011, 12:16:22 »

No i tu mam dylemat... Jak nie stracić na jakości? Robie projekt w GIMPie (załóżmy ze na 2000x2000) i co teraz? Zapisuje jako bitmape, otwieram Inkiem i zapisuje jako CDR?

Zdziwiłbyś się, na jakich rozdzielczościach pracuje się projektując takie wielkie wydruki. Sam niegdyś wypruwałem sobie z nerwów flaki - przy całkiem niezłym sprzęcie - pracując na rozdzielczości powyżej 20000 px.
Ale, tak jak wspomniał Danyerak, zależne jest to później od jakości. Może być 300 px na cal, może być 72 px na cal, i tutaj rozmiar takiego wydruku różni się czterokrotnie, mimo tego samego rozmiaru w projekcie.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 12.03.2011, 21:52:39 »

A z resztą, podejdź kiedyś do bilbordu z bliska i zobacz jak tragicznie to wszystko wygląda z odległości metra. Chichot
« Ostatnia zmiana: 13.03.2011, 00:02:00 wysłane przez caje » Zapisane

Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 12.03.2011, 23:15:27 »

A z resztą, podejdź kiedyś do bilbordu z bliska i zobacz jak tragicznie to wszystko wygląda z odległości metra Chichot
podejdź do jakiegoś ot choćby plakatu na przystanku i zobacz jaka pikseloza.

To ja też! Podejdź do bilbordu i zobacz jaka pikseloza! laugh
Zapisane

agape
√ ι ק

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: nesq@gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 842
Galeria Użytkownika


hejo


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 13.03.2011, 14:35:29 »

No, spróbuj podejść do bilbordu z bliska i zobaczysz jaka pikseloza.
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Certyfikaty oraz logotypy.
Skocz do: