Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: "Chropowate" zdjęcie  (Przeczytany 16668 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
LeonThePunisher
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

LeonThePunisher


Zobacz profil
« : 01.03.2011, 19:53:21 »

Chcę zrobić retusz zdjęcia. Niestety mam problem. Powierzchnia zdjęcia jest tak jakby chropowata i na skanie wszystko widać. Próbowałem różnych narzędzi żeby się tego pozbyć ale efekt był dość słaby. Chciałbym prosić o wskazówki.

Zdjęcie o którym mowa http://imgur.com/jGBzy
Zapisane
intruz
Użytkownik

Reputacja: -15 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 567
Galeria Użytkownika


disturbet


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 01.03.2011, 20:14:45 »

Po części udało mi się usunąć "chrapowatość" tego zdjęcia.
Nie wiem, może inni coś mocniejszego wykombinują.
Zapisane





EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 02.03.2011, 13:29:16 »

To kwestia papieru - nie ma chyba zadnego skryptu, ktory by takowy papier wyrównał.
Martw sie bardziej innymi rzeczami, a nie chropowatoscia papieru.
« Ostatnia zmiana: 05.03.2011, 22:56:03 wysłane przez Terrqge » Zapisane

Dorwać mnie można na:
kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 03.03.2011, 00:31:11 »

Chciałem przez moment się nie zgodzić z EN i włączyłem fotkę w Gimpie próbując usunąć fakturę papieru. Ale wychodzi na to, że EN ma rację. To jest cecha papieru i nie warto z nią walczyć. Teraz za takim papierem możesz miesiącami szukać, więc zrób z tego zaletę zdjęcia.

Usuń wszelkie plamy, szczególnie te czarne wypalony kropy, zagięcia (za pomocą narzędzi klonowanie  Klonowanie i łatka, pozwoli Ci to utrzymać fakturę papieru). Uważaj, bo bardzo łatwo skopać w tym momencie. Pomimo, że to sepia, to odcieni jest od groma i nawet na teoretycznie czarnym tle można sobie narobić ciapowatych plam.

Później lekki retusz twarzy, możesz lekko wyostrzyć oczy, delikatnie podkreślić rysy twarzy. cienie na mundurze. Są na to różne szkoły, ja najczęściej korzystam z narzędzia  Rozjaśnienie-wypalenie rozjaśnianie-wypalanie. Małe krycie i delikatnie przyciemniam ciemne linie. Taki kontrast lokalny. Dzięki temu zdjęcie powinno nabrać trochę przestrzenności.
Zapisane

Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 03.03.2011, 09:12:09 »

Co do samego retuszu, ten tutorial może być pomocny: http://www.gimpuj.info/index.php?topic=24670 Mrugnięcie
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 03.03.2011, 12:58:42 »

Chciałem przez moment się nie zgodzić z EN i włączyłem fotkę w Gimpie próbując usunąć fakturę papieru. Ale wychodzi na to, że EN ma rację. To jest cecha papieru i nie warto z nią walczyć. Teraz za takim papierem możesz miesiącami szukać, więc zrób z tego zaletę zdjęcia.
Ja nie sprawdzałem ale parenascie zdjec takich mi sie przewinelo - kilka nawet w wiekszym formacie niz do dokumentow - i nie da sie tego zrobic. A retusz jest czasochlonny i zmudny. Nie ma bata chropowatosc trzeba zachowac i pilowac sie bardzo.

Tego papieru juz dzis sie praktycznie nie dostanie. Wycinarki dawne jeszcze ale papier? chyba ze w jakiejs starej fabryce znajdziesz albo na innym urbanie Chichot
Btw. Maly konkursik byz zaproponowal - wlasnie w zwiazku z urban explo. Moze bysmy zrobilki zawody kto znajdzie wiecej ciekawostek w opuszczonych miejscach? stare kroniki, przedmioty itd itd. What 'ya think?
Zapisane

Dorwać mnie można na:
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 05.03.2011, 22:32:24 »

Ale oczywiście postępujemy w.g. zasady "nie ingerujemy w obiekt", czyli fotografujemy trofea na miejscu? Bo wiem, że ją respektujesz.
Ja bym w sumie w to wszedł jak już zaczną mi się wakacje. Już od długiego czasu przymierzam się do fabryki "Wistomu" w Tomaszowie, nie wiem, czy nie ma tam też jakiegoś nieczynnego więzienia bo chyba kiedyś na jakiejś stronie widziałem.
Zapisane

EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 06.03.2011, 00:52:26 »

mozemy i na cieplejszy czas zrobic - bo teraz to i mi sie nie chce bo mokro zimno, a w niektore miejsca musialbym isc w nocy i noca wracac wiec najpierw zimno pozniej cieplo i znow zimno - przeizebienie gotowe. Istny piknik na skraju drogi ze scierwnikiem.
Oczywiscie nie ingerujemy.
Zapisane

Dorwać mnie można na:
Sooly
Emeryt

Reputacja: 9 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 838
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 06.03.2011, 00:57:51 »

No to stoi, myślę że po prostu w galerii się pochwalimy jak już ktoś będzie coś miał. Powodzenia, teraz będę miał motywację żeby się ruszyć. Mrugnięcie
I koniec offtopu, ewentualny ciąg dalszy w HP. http://www.gimpuj.info/index.php/topic,50284.new.html#new
Zapisane

Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18.04.2012, 20:17:32 »

Chcę zrobić retusz zdjęcia. Niestety mam problem. Powierzchnia zdjęcia jest tak jakby chropowata i na skanie wszystko widać. Próbowałem różnych narzędzi żeby się tego pozbyć ale efekt był dość słaby. Chciałbym prosić o wskazówki.

Zdjęcie o którym mowa http://imgur.com/jGBzy

Parę chwil przy zastosowaniu FFT (jeszcze trzeba by mundur wyczyścić):


* jGBzy1.jpg (456.9 KB, 1204x1620 - wyświetlony 937 razy.)
Zapisane
monikazima123
Gość
« Odpowiedz #10 : 04.04.2013, 21:37:27 »

Moim zdaniem po usunięciu chropowatości zdjęcie się do niczego nie nadaje - całość jest zdecydowanie zbyt pastelowo rozmazana.
Poza tym ta chropowatość materiału dodaje fotografii klimatu, ale może mówię to tylko jako osoba, która ma sentyment do dawnej techniki:)
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeFotografia i obróbka zdjęćWątek: "Chropowate" zdjęcie
Skocz do: