Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Prosty avatar w GIMP z użyciem GAP  (Przeczytany 4778 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
browar231
Gość
« : 20.01.2011, 20:46:53 »

Prosty avatar w GIMP z użyciem GAP
Tutorial

Opracowanie: browar231
Poziom trudności: średni




Napisałem ten tutorial, bo na pewnym forum robię avatary na zamówienie i ostatnio zacząłem je robić tym sposobem. Myślę że nie jest najgorszy, a jego wykonanie nie jest trudne, więc zrobiłem to co zrobiłem  Uśmiech. Nie zamierzam rozkazywać wam jakich kolorów macie użyć itp, więc nie piszę "wybieramy ten kolor, tę wielkość czcionki", wy macie wzorować się na nim.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6.7 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Stworzenie obrazu Uśmiech.
Tworzymy obraz o pożądanych wymiarach(ja użyłem 120 x 120). Kolor nie ma znaczenia, bo tu tworzymy jedynie obiekty, które użyjemy w GAP'ie.


Lime Point 2. Przygotowanie napisów.
 Orange Point 2a. Napis na górze.
Tworzymy jakiś napis lub przygotowujemy logo, które ma "wędrować" na górze avatara. Może to być nazwa marki lub coś innego.

Ja użyję czcionki Sony Sketch EF o wielkości 20.

Używając narzędzia Tekst  Narzędzia tekstowe [T] zaznaczamy cały obrazek i piszemy dowolną czcionką napis, który chcemy, aby tam widniał. Ja napiszę "NEW HOLLAND" kolorem #0000FF.
Narzędzie ustawiamy tak:


Teraz dodajemy obramowanie. PPM na warstwę NEW HOLLAND * -> Tekst na zaznaczenie,
Zaznaczenie -> Powiększ Tutaj ustawiłem 4 px, ale jeśli macie mniejszy/większy napis, to może to wyglądać nieco bez sensu, więc ustawcie coś w przedziale 1 do 5px.
Zaznaczenie -> Zmiękcz... z ustawieniami domyślnymi.

Teraz tworzymy nową, przezroczystą warstwę(tutaj jeszcze nie usuwamy zaznaczenia) o nazwie Obramowanie, ustawiamy ją pod warstwą NEW HOLLAND * i wypełniamy takim kolorem jaką chcemy mieć ramkę, w moim przypadku jest to kolor #ffd800.
Łączymy warstwę tekstową z warstwą Obramowanie i usuwamy zaznaczenie Ctrl + Shift + A
U mnie całość na razie wygląda tak:


Nazwę warstwy zmieniamy na Tekst główny. I dopasowujemy wymiary warstwy do obrazu.

Orange Point 2b. Dolny napis
Tutaj piszemy swój nick. Ładnie wygląda, gdy ten napis jest wykonany mniejszą lub całkiem inną czcionką - ja użyję czcionki TechnicznaPomoc o wielkości 13, tym samym kolorze i ustawieniach co poprzednio.

Używając narzędzia Tekst  Narzędzia tekstowe [T] zaznaczamy cały obrazek i piszemy dowolną czcionką napis, który chcemy, aby tam widniał. Ja napiszę "browar231" kolorem #0000FF.
Narzędzie ustawiamy tak:

Tym razem tekst ustawiamy na dole. Nazwę warstwy zmieniamy na Tekst dół. I dopasowujemy wymiary warstwy do obrazu.
U mnie wygląda to tak:



 Orange Point 2c. Podzielenie dolnego napisu.
Jeśli na niej nie jesteśmy, przechodzimy na warstwę Tekst dół.
Ponieważ, jak zauważyliście, jedna część tekstu będzie wjeżdżać z jednej strony, a druga z drugiej, to musimy je podzielić. To w jaki sposób to zrobimy zależy od naszej wyobraźni. Jako pierwszą część możemy(jeśli w nick'u mamy najpierw litery, a potem cyfry) podać litery lub po prostu podzielić swój nick na pół.

Wybieramy narzędzie Zaznaczenie prostokątne  Zaznaczenie prostokątne [R] i zaznaczamy pierwszą część(tę, która ma wjeżdżać od prawej).
Teraz dodajemy do dwóch części obramowanie. Robimy to w ten sam sposób co w pkt. 2a.
Nazwę tekstu, który ma wjeżdżać z lewej strony zmieniamy na Lewo, a z prawej na Prawo.



 Lime Point 3. Przygotowanie tła.

 Orange Point 3a. Selekcja.
Najpierw wybieramy obrazek, który ma widnieć pod napisami. Ja wybrałem pewien traktor marki New Holland. Obrazki można znaleźć na Obrazach Google lub w miarę własnych sił wykonać samemu.



 Orange Point 3b. Obróbka.
Tworzymy nowy obraz o wymiarach avatara, najlepiej, aby był on wspólny z rozmiarem tekstu. Nie chcemy chyba mieć tyko fragmentu obrazka, więc(jeśli trzeba) skalujemy go, kadrujemy itp. U mnie wygląda to tak:


Tę warstwę zapisujemy jako wybrananazwa_00001.xcf najlepiej w nowym folderze.



 Lime Point 4. Animacja.
Przyszedł czas na chyba najtrudniejszą część tworzenia.
 Orange Point 4a. Duplikowanie ramek.
Video -> Duplicate frames...
W polu "N times" wpisujemy 34(co da nam 35 ramek, 1 + 34 = 35).



 Orange Point 4b. Move path.
No i przyszedł czas na animację.
Zacznijmy od tego napisu na górze.
1. W polu Source image/layer wybieramy opcję w której widnieje nazwa Tekst główny(na początku i na końcu będzie jeszcze jakiś tekst).
W polu Stepmode wybieramy none.
Zaznaczamy także opcję Instant Apply
Teraz nie wiem jak to wytłumaczyć, ale spróbuję, jak coś to piszcie na PW, albo w odpowiedziach.
W pierwszym punkcie ustawiamy tekst tak, aby minimalnie wyjeżdżał za lewą granicę. Klikamy Add pointi teraz ustawiamy, aby minimalnie wyjeżdżał za prawą granicę i znowu Add point, a teraz ustawiamy na środku.

Wyśrodkowany obrazek z efektem końcowym


Lime Point Koniec



*- chodzi o warstwę z tekstem. Jej nazwa może różnić się w zależności od tego, jaki tekst wpisaliśmy wcześniej.



Nie mam nic do dodania. Tutorial jest (mam nadzieję) dość prosty i zrozumiały, a przynajmniej chciałem, aby taki był.

Miłego GIMPowania.

Tutka dokończę jak bd miał czas. Tym razem piszcie czy się podoba.



PS. Wiem że grafiki z efektu końcowego są z innej strony, ale mam do niej zaufanie, tzn wiem, że nie zostaną usunięte.
« Ostatnia zmiana: 30.01.2011, 14:28:03 wysłane przez browar231 » Zapisane
Typhon
Opiekun tutoriali

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 874
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 20.01.2011, 20:50:12 »

REGULAMIN, najpierw propozycja, później pisanie. Kosza nie będzie i zrobię wyjątek, bo dużo osób pewnie z tego skorzysta.
Insekt, nie wywalaj, niech tu napiszą, co o tym sądzą.
Zapisane

browar231
Gość
« Odpowiedz #2 : 20.01.2011, 22:41:51 »

Sorki, wiem, że nieznajomość regulaminu nie zwalnia z przestrzegania go. I dzięki że kosza nie ma.
Zapisane
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 23.01.2011, 10:59:36 »

Pan ze wsi najpierw przejrzy nasze tutoriale, zanim kolejny raz zmarnuje sporo czasu na coś, co już w swoich zasobach posiadamy.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
browar231
Gość
« Odpowiedz #4 : 23.01.2011, 11:28:15 »

Cytuj
Pan ze wsi
Jak mam to traktować??

Pomysł na ten avatar podsunął mi kolega i raczej nie dodał go przede mną.
« Ostatnia zmiana: 27.01.2011, 12:40:41 wysłane przez Danyeru » Zapisane
INSEKT
Emeryt

Reputacja: 27 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: INSEKT@jabster.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 723
Galeria Użytkownika


Ja tu tylko sprzątam


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 27.01.2011, 12:32:46 »

Pomysł na ten avatar podsunął mi kolega

Pewnie podczas jeżdżenia traktorem.
Niestety, Twojego kolegę wyprzedził Ziomoslaw jakieś kilka lat temu.
Zapisane

Nie odpowiadam na wiadomości "(Bez tematu)".
Kilka rad, czyli how-to "jak nie wkurzyć Insekta": 1, 2, 3

Twój tutorial po to tyle czasu gnije w "Gotowych", żebyś nie musiał go więcej poprawiać, gdy zostanie przeniesiony do indeksu! Każda Twoja edycja sprawi, że tutorial zniknie i nie będzie widoczny, dopóki ja go nie przywrócę.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeFabryka tutoriali (Moderator: davlasq)Wątek: Prosty avatar w GIMP z użyciem GAP
Skocz do: