Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeNauka fotografowaniaWątek: Gimpowa Szkółka Fotografii - Tajniki wbudowanej lampy błyskowej
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Gimpowa Szkółka Fotografii - Tajniki wbudowanej lampy błyskowej  (Przeczytany 32276 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Adarn
√ ι ק

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 968
Galeria Użytkownika


Parówkowym skrytożercą mówimy NIE!


Zobacz profil
« : 08.10.2010, 15:59:58 »


Wielu z nas nie posiada (jeszcze!) lampy zewnętrznej. Zbieramy grosz do grosza i jeszcze tydzień i już błyskadełko nasze ale... Ogień płonie teraz nie za tydzień, nie za rok. Trzeba go zgasić. I zgasimy go wbudowaną lampa błyskową - o tak!

Ciąg dalszy nastąpi...
Zapisane

cyberslaw
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 09.11.2013, 20:38:07 »

to wszystko pięknie ładnie lecz autor tematu nieco się pomylił albo zapomniał dodać że błysk odbity nie uzyska się bez nakładek na lampę błyskową a i tak takiego efektu jak na zdjęciu 3 nie uzyska się bez lampy dodatkowej z ruchomą głowicą.
Zapisane
EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 01.03.2014, 13:51:41 »

W teorii dałoby się małą blendą odbić w sufit - ale nigdy tego nie testowałem. Insza rzecz ile tak uzyskamy światła - wbudowane niestety liczba przewodnią nie grzeszą. Nie wiem też jak się sprawdzają dyfuzory na wbudowane lampy, ale podejrzewam, że szału nie ma.
Patrząc na te zdjęcia obstawiam odbijanie od sufitu ale czym i jak?
Zapisane

Dorwać mnie można na:
Darek21
Gość
« Odpowiedz #3 : 10.03.2014, 14:44:47 »

W teorii dałoby się małą blendą odbić w sufit - ale nigdy tego nie testowałem. Insza rzecz ile tak uzyskamy światła - wbudowane niestety liczba przewodnią nie grzeszą. Nie wiem też jak się sprawdzają dyfuzory na wbudowane lampy, ale podejrzewam, że szału nie ma.
Patrząc na te zdjęcia obstawiam odbijanie od sufitu ale czym i jak?


Z dyfuzorem z glupiego pudelka po kliszy, czy szamponie "trzy ziola" robilem zdjecia w roznych dziwnych warunkach... Moze szczyt artyzmu to to nie jest, ale przy szerokim kacie nie masz np. cienia obiektywu w kadrze... Przy braku lampy zewnetrznej dyfuzor nie raz ratowal mi tylek... Zawsze mozesz wsunac do dyfuzora pasek odbijajcy swiatlo w gore....

Lampa slaba? Podbijamy iso i jazda... Czasem inaczej sie nie da...
Zapisane
kon
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 468
Galeria Użytkownika


Zwei -Stein


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 08.07.2014, 18:07:13 »

Dyfuzor po katem 60 stopni.
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 15.03.2015, 13:51:44 »

Może, komuś się przyda:
Techniki fotografowania z lampą błyskową autor Neil van Niekerk tłumaczył Bartosz Jastrzębski
http://foto.jasiu.pl/
Napisany zrozumiałym i przystępnym językiem z przykładami....
Kto nie czytał polecam, warto się zapoznać ze zdjęciami i techniką innych...
tym bardziej, że przy zdjęciach prócz parametrów technicznych są dane różnych aparatów różnych marek.
http://www.fotopolis.pl/n/15067/fotografia-z-lampa-blyskowa-w-praktyce-fragmenty/
oraz
Podstawowe techniki pracy z lampą błyskową
http://www.optyczne.pl/14.4-poradnik-Sztuka_fotografowania_ludzi_-_fotografia_we_wn%C4%99trzach_Podstawowe_techniki_pracy_z_lamp%C4%85_b%C5%82yskow%C4%85.html
 
kopalnia wiedzy w internecie

Pozdrawiam
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeNauka fotografowaniaWątek: Gimpowa Szkółka Fotografii - Tajniki wbudowanej lampy błyskowej
Skocz do: