Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Wielkość czcionki w px a pt (stopnie)  (Przeczytany 4488 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
gostka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika

gostka

Inkscape is GR8


Zobacz profil
« : 05.10.2010, 23:14:12 »

witajcie,
od stycznia 2010 chętnie zaglądam na forum, poszukując tutoriali i wskazówek odnośnie WSPANIAŁYCH - ŚWIETNYCH - REWELACYJNYCH programów Open Source do grafiki  Chichot. Zaczęłam przygotowywać w nich profesjonalne projekty do druku cyfrowego. I tu wpadka  Płacz Zły ! Okazuje się, że stopnie pisma w mojej wersji Inka (0.48) są pomniejszone! Róznica stopnia 10 tego samego kroju pisma wynosi ok. 2 st (10 jest wielkości 8 z innego programu), w miarę powiększania stopni pisma ta różnica wzrasta. W załączniku rysunek, porównujący "te same" wielkości pisma w GIMP i Inscape. Zobaczcie sami, a jeszcze lepiej - sprawdźcie sami i napiszcie, czy zauważacie ten sam problem. Any ideas, why is this....? Problem nabiera wagi, gdy przygotowujecie (jak ja) ogłoszenie do druku w gazecie, a specyfikacja z drukarni określa minimalne dopuszczalne stopnie pisma. Stosuję się do specyfikacji i... zostaję zrobiona na szaro przez mój ulubiony Inkscape, którego polecam i istaluję wszystkim Znajomym  Uśmiech Uśmiech 2 <aniolek>. Bardzo proszę, piszcie, jeśli ktoś ma pomysł, co jest powodem pomniejszenia stopni pisma!

 


* stopnie pisma.png (55.05 KB, 500x400 - wyświetlony 564 razy.)
« Ostatnia zmiana: 18.06.2013, 13:16:06 wysłane przez bea » Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 06.10.2010, 08:36:42 »

Jeszcze nie porównywałem, ale w Inkscape wielkość czcionki jest określana tylko w pikselach.
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
gostka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika

gostka

Inkscape is GR8


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 06.10.2010, 13:53:08 »

Dziękuję bardzo za odpowiedź Uśmiech
sprawdziłam jeszcze raz - wielkości pisma w px są niemal identyczne w GIMP i Inkscape. Zatem zwracam honor Inkscape'owi z radością Uśmiech 2! GIMP przelicza stopień pisma wg różnych jednostek (px, pt, mm, in itp.), można w nim wpisywać wielkości w punktach zecerskich pisma (pt), tak jak w Wordzie, Pagemakerze oraz innych programach graficznych z pakietu Adobe. Mój błąd wziął się z nieuprawnionego założenia, że jak nie ma jednostek przy stopniu pisma, to będzie on liczony w punktach. Jak widać nie musi. Zamierzam zrobić sobie tabelkę przeliczeniową px na pt, żeby wiedzieć, jakie konkretnie drukarskie wielkości pisma ustawiam w Inku. Gdy zrobię taką tabelkę, udostępnię ją na forum  Mrugnięcie.
Jeszcze raz dzięki za pomoc - warto pytać, żeby wiedzieć!
Zapisane
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 06.10.2010, 14:02:33 »

Ktoś już zrobił taki przelicznik. Uśmiech http://taat.pl/narzedzia/typo/kalkulator_jednostek.html
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
gostka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika

gostka

Inkscape is GR8


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 06.10.2010, 16:02:14 »

Fajne, zapisałam. Dzięki!
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońInkscape - pomocWątek: [ROZ] Wielkość czcionki w px a pt (stopnie)
Skocz do: