Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Propozycja nr 4 - Słownik fotograficzny  (Przeczytany 40595 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
intruz
Użytkownik

Reputacja: -15 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 567
Galeria Użytkownika


disturbet


Zobacz profil WWW
« : 17.09.2010, 15:20:17 »

Tak się od pewnego czasu zastawiam czy nie przydał by się tu jakiś słownik fotograficzny... Jak coś to jestem chętny w napisaniu go. Nie jestem "ważną" osobą na forum, ale dział związanyt z moją pasją mogę w wspomóc nie? Chichot

// Wrzucaj jak tylko coś wymyślisz. Jak wątek się rozbuduje, to zdejmiemy "propozycja" z tematu. *KaeF

A
Aberacja - (arch.) patrz: Zniekształcenie koloru lub kształtu przez obiektyw.
Aberrations(?) - (ang.) patrz: Zniekształcenie koloru lub kształtu przez obiektyw.

B
C
Ć
D
E
F
G
H
I
J
K
L
Ł
M
N
Ń
O
P
Q
R
S
Ś
T
U
W
V
X
Y
Z
Ź
Ż

« Ostatnia zmiana: 18.10.2010, 17:34:49 wysłane przez intruz » Zapisane





kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 17.09.2010, 16:53:13 »

Oczywiście, że potrzebny, tylko czasu nie ma. Ostatnio pracuję po 50h i nie mam sił na nic.

Pisz co tylko przyjdzie Ci do głowy. Będę dodawał nowe, jak znajdę czas i jakby co, to poprawiał istniejące;)

Zrób od razu alfabet cały, nie trzeba będzie szukać wzrokiem gdzie wstawić, żeby było alfabetycznie.

Powodzenia:D

EDIT: Zaraz do pracy idę, ale póki co postaram się zrobić jakieś podłoże słownika. Swoją drogą, wydaje mi się, że ten wątek powinien być w dziale "nauka fotografowania". Zastanowię się czy przenieść, na razie niech tu powisi

EDIT2: A jak ENu wróci, to pewnie wrzuci tysiąc określeń z dziedziny oświetlenia studyjnego, wszystkie boxy, dishe, blendy;)
« Ostatnia zmiana: 17.09.2010, 17:21:36 wysłane przez kaef » Zapisane

intruz
Użytkownik

Reputacja: -15 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 567
Galeria Użytkownika


disturbet


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 17.09.2010, 18:16:35 »

Dobra, to rospiszę się nie co[colo=orange],[/color] by trochę wyjaśnić co to jest/do czego służy.
Przykład:

AF - auto fokus, jak sama nazwa wskazuje ma skupiać ostrość by zdjęcia były wyraźne. Jedno z bardziej zaawansowanych urządzeń technicznie w aparacie. Na podstawie odpowiednich algorytmów porównuje najjaśniejsze punktu i ciemniejsze znajdujące się obok i wylicza kiedy obraz będzie najmniej rozmazany. Dla tego AF nie działa na jednolitych powierzchniach typu biała ściana gdyż nie ma punktów odniesienia kontrastu. AF nie jest idealny ma swoje wady: FRONT i BACK fokus czyli nie trafianie idealnie tam gdzie chcemy przed lub za obiekt.

Ok?
Czy wolisz bardziej... skrócone tak jak już napisałeś?

Edit: Chyba jednak będę twoim sposobem robił.  Chichot

// A tak?
Autofocus - (ang.) - system automatycznego ustawiania ostrości. Autofocus może być aktywny, działający z użyciem dalmierza, lub pasywny, tj mierzący kontrast pomiędzy detalami w kadrze. Autofocus pasywny nie ustawia poprawnie ostrości na samym niebie, czy ścianie, ponieważ nie wykrywa kontrastowych kolorów.
« Ostatnia zmiana: 18.09.2010, 02:12:13 wysłane przez kaef » Zapisane





kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 17.09.2010, 22:07:59 »

Hmm.. Facet..

1. Aberracja, to deformacja koloru, ostrości lub tzw. koma. Zniekształcenie kształtu to DYSTORSJA.
2. Skrót arch., który użyłem przy wyrazie "apertura", to znaczy archaizm - wyraz, który choć poprawny, wyszedł już z powszechnego użycia.

3. Dystorsja w Twoim przypadku prawie poprawnie, aczkolwiek nie odnosi się tylko i wyłącznie do obiektywów szerokokątnych, lecz także do obiektywów typu zoom, nawet tele-zoomów. Ponadto istnieje wiele modeli obiektywów szerokokątnych, które wadę dystorsji mają skorygowaną do zera. Chociażby Nikkor 13mm/5,6

4. UFO - o ile się nie mylę, to opisałeś zjawisko nazywane "halo".

5. Więcej nie chce mi się szukać..

Część pojęć opisujesz czysto teoretycznie, a część czysto praktycznie. Trzymaj się jednego stylu. Nie kopiuj niczego, a pisz własnymi słowami. Możesz wzorować się na innym słowniku, ale pisz po swoimi słowami i w ujednoliconym stylu.
A i jeszcze - jeśli piszesz o czymś czego nie znasz, to lepiej się wstrzymaj, bo niektóre kwiatki powalają.
BTW: część skopiowałeś z?
Lepiej popraw te wszystkie kwiatki póki się ENu nie zjawi. On Cię zje na miejscu.

EDIT: Już wiem. forumphoto.pl

Sorry, ale praktycznie całość do poprawki. Nie kopiujemy czyjejś pracy, ewentualnie piszemy na jej podstawie nową
« Ostatnia zmiana: 19.09.2010, 00:19:44 wysłane przez kaef » Zapisane

Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 18.09.2010, 00:30:54 »

Halo tudzież lisia czapa, jeżeli obwódka niepełna.
Zanim ENu przyjdzie i obywatela zje, to ja krew z niego wyssę!

Jak już sprzątasz temat z przed nosa, to rób go ładnie... :-P

EDIT:
Pod F nie ma nic, pod N nasadki, nasadki, nasadki...
Filtry panie, filtry. ;-)
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 18.09.2010, 02:08:00 »

Zaraz tam sprzątasz z przed nosa. Kto późno przychodzi, ten sam sobie szkodzi.

Też się zastanawiałem skąd te nasadki. Ktoś znalazł na allegro "gwint na klej", którym można mocowanie filtra przykleić do każdego kompakta. Taki ziutek kompaktem z filtrem obfocił się i pokazał kumplowi:
- patrz jakie sffitasne zrobiłem, a jakie kffiastki wyszuy.
- A jak one wyszuy?
- bo mam, tego no, jak to się nazywa.. No wiesz.. No kurka, zapomniałem.. Taką, no kurka.. NASADKĘ, no!

EDIT: Wracając do słownika. Jadę alfabetycznie.

A

Aberracja - deformacja obrazu spowodowana wadą układu optycznego (obiektywu). Najczęstsze aberracje to: aberracja chromatyczna - zniekształcenie koloru w miejscach mocno kontrastowych; aberracja sferyczna - spadek ostrości.
AE - (skrót) patrz Automatyczna Ekspozycja
Apertura - (łac.) patrz Przysłona
Aperture - (ang.) patrz Przysłona
Automatyczna Ekspozycja - Program, w którym automatyka aparatu steruje czasem naświetlania, wartością przysłony oraz ISO, w celu dobrania najodpowiedniejszych parametrów dla fotografowanej sceny.
Autobracketing - Program, który wykonuje trzy zdjęcia z różną korektą ekspozycji i/lub balansu bieli. Po naciśnięciu spustu zdjęcia te wykonywane są w trybie seryjnym.
AF - (skrót) patrz Autofocus
Autofocus - (ang.) system automatycznego ustawiania ostrości. Autofocus może być aktywny - działający z użyciem dalmierza, lub pasywny - mierzący kontrast pomiędzy detalami w kadrze.
 
B
B - (skrót) Bulb - określenie nieograniczonego czasu otwarcia migawki, czyli tak długo, jak wciśnięty jest spust migawki. Czas ten pozwala na wielominutowe, a nawet wielogodzinne czasy naświetlania.
Balans Bieli - kompensacja barw zarejestrowanej sceny dla temperatury barwowej oświetlenia. Termin odnosi się tylko do fotografii cyfrowej. Proste aparaty umożliwiają ustawienie wartości odpowiednich dla poszczególnych rodzajów światła, np. światło słoneczne (5200-8000 K) światło żarowe (3000-4100 K), światło lampy błyskowej (5400 K). Bardziej zaawansowane aparaty cyfrowe pozwalają na wprowadzenie wartości temperatury barwnej wyrażonej w kelwinach. Wartość balansu bieli można zmieniać podczas wywoływania plików RAW, plik JPG nie umożliwia bezstratnej możliwości zmiany balansu bieli.
Bank zdjęć - Serwis internetowy pozwalający na sprzedaż własnych zdjęć, oraz na kupowanie obrazów od innych. Potocznie określany mianem "stock" (ang.) [wymaga dopracowania *KaeF]
Barwoczułość - Jest to uczulenie błony fotograficznej na światło o różnych barwach. Wyróżniamy filmy: panchromatyczne, ortochromatyczne i ortopanchromatyczne. Termin ten odnosi się tylko do materiałów czarno-białych.
Blik - utrwalone na zdjęciu odbicie światła.
Błona fotograficzna - podstawowy materiał światłoczuły, potocznie nazywany filmem, lub kliszą. Wyróżniamy dwa rodzaje błon: negatyw oraz diapozytyw. Każdy z nich może być barwny lub czarno-biały.  
Bokeh - (trans. ang.) Sposób oddawania nieostrości przez obiektyw. Bokeh jest różny dla poszczególnych obiektywów i wartości przysłony. Jego piękność jest pojęciem względnym. Jednym podoba się bokeh z jasnych obiektywów standardowych, innym z ciemnych obiektywów lustrzanych. Ogólna zasada mówi, że im więcej listków przysłony, tym ładniejszy bokeh. Poprawna wymowa to "boke", o czym często zapominają internauci.
Bracketing - technika fotografowania, polegająca na wykonaniu kilku ujęć tej samej sceny z różną korektą naświetlania. Najczęściej stosuje się tę technikę podczas fotografii trudnych motywów (np kontrastowych), aby mieć pewność, że co najmniej jedna klatka została zarejestrowana poprawnie. Technika popularna podczas pracy na materiale o słabej tolerancji na błędy naświetlania, jakim jest przykładowo diapozytyw (czyli popularny slajd). W technologii cyfrowej bracketing może też dotyczyć fotografowania z korektą balansu bieli. Zdjęcia wykonane tą metodą mogą służyć jako materiał do stworzenia zdjęcia w technice HDR (patrz High Dynamic Range)
BW - (skrót) Black White, czyli fotografia czarno-biała. Popularne skróty, to: B&W, CzB, B/W (nie mylić z WB, patrz White Balance)

C
Ciemnia - miejsce, w którym dokonuje się obróbki chemicznej materiałów fotograficznych. Ciemnię można oświetlić światłem czerwonym, oliwkowym lub pomarańczowym - zależy to od barwoczułości danego materiału. W fotografii cyfrowej, określenie ciemnia (cyfrowa) odnosi się do obróbki cyfrowej plików RAW.
Czas naświetlania - jest to czas naświetlania materiału światłoczułego (filmu, matrycy). W aparacie fotograficznym oznacza czas otwarcia migawki. W zaawansowanych aparatach fotograficznych mamy możliwość regulacji czasu od 1/8000s do 30s (ze skokiem 1/3EV) oraz czas B.
Czułość - patrz Światłoczułość


D
Diapozytyw - pozytywowy obraz naniesiony na materiał przezroczysty. Diapozytywem jest popularny slajd.
Dioptria - jednostka miary zdolności zbierającej układu optycznego. Korekta dioptrii w aparacie pozwala na skorygowanie wizjera do wady wzroku fotografa, dzięki czemu nie musi on korzystać z okularów podczas fotografowania.

E

EV - (skrót ang.) Exposure Value. Jednostka miary ekspozycji. Wzrost ekspozycji o  1 EV osiąga się zwiększając dwukrotnie ilość światła naświetlającego materiał światłoczuły. Dwukrotna zmiana czasu naświetlania, to zmiana o 1EV, tak samo zmiana wartości przysłony o jeden krok (np z f/8 na f/11). W praktyce najczęściej używa się jednostek EV w celu wyrażenia kompensacji ekspozycji, wskazania niedoświetlenia lub prześwietlenia. [wymaga prostszej definicji]

Efekt Schwarzschilda - Jest to zakłócenie proporcji pomiędzy czasem i skutecznością naświetlania. Efekt ten występuje przy bardzo długich i bardzo krótkich czasach naświetlania. Potrzeba wtedy dłuższej ekspozycji niz wynika to ze wskazań światłomierza czy obliczeń. Dla filmów kolorowych efekt ten dotyczy każdej warstwy światłoczułej osobno. Przez to powstają przebarwienia, które należy kompensować odpowiednim filtrem. Informacje dotyczące tego efektu dla poszczególnych materiałów można otrzymać od producenta.

Ekspozycja -

F
FOMA - czeski producent materiałów fotograficznych - filmów, papieru oraz chemii do obróbki materiałów czarno-białych
Film - patrz Błona fotograficzna
Film poklatkowy - technika polegająca na wykonywaniu zdjęć w stosunkowo dużych odstępach czasu, a następnie wyświetlanie ich w przyspieszonym tempie. W ten sposób długotrwałe procesy można obejrzeć w ciągu kilkunastu sekund.

Flara -



Na razie tyle. Język fachowy, acz prosty. Hasła krótkie, zwięzłe i wyczerpujące temat na poziomie amatorskim. Jeśli są jakieś zastrzeżenia, to zgłaszać natychmiast. Nie mam ochoty pisać na darmo. Źródło: wiedza własna i Wikipedia. Zastrzegam, że nie opisuję pojęć, których nie rozumiem. Oczywiście może się zdarzyć, że coś pominąłem, dlatego proszę zgłaszać dodatkowe hasła do istniejących grup (najlepiej z gotowym formatowaniem tekstu). Braki pokoloruję, spokojnie.

Oczywiście głos Danyeru, jak i wszystkich moderatorów, liczy się podwójnie;)
« Ostatnia zmiana: 20.09.2010, 23:57:29 wysłane przez kaef » Zapisane

EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 19.09.2010, 18:19:26 »

Wybaczcie ale najszybciej w srode znajde czas to ogarnac.
I wtedy pomysle wstepnie. Mrugnięcie

Edit:
Aberracja nie aberacja. Jedno r wcieło.
Cytuj
Aberrations(?) - (ang.) patrz: Zniekształcenie koloru lub kształtu przez obiektyw.
Aberracje - zeby zrozbumiec ocb trzeba glebiej o tym poczytac - dlaczego mozna uzyc sformuowania aberracje.
Cytuj
AE - (arch.) patrz: Automatyczna ekspozycja
skrót od ang automatic exposure. Dodajcie jak to po ang sie zwie skoro to ang skrot (nie polski, nie dajcie sie oszukac ;p )
Cytuj
Automatic Exposure - (ang.) patrz: Automatyczna ekspozycja.
O masz jest - podepnijcie pod poprzednie moze?
Cytuj
Apertura - (arch.) patrz: Przysłona
że kufa co? z e na koncu nie z a i na co dwa razy to samo?
Cytuj
Autobracketing - (arch.) patrz: Technika autobracketingu (AEB-Auto Exposure Bracketing) jest dobrym sposobem na uzyskanie pożądanych rezultatów, nawet jeśli koncepcja zdjęcia nie jest dokładnie przemyślana. Technika ta polega na automatycznym wykonaniu trzech ekspozycji: jednej z niedoświetleniem, jednej przy nastawach określonych przez światłomierz i jednej z prześwietleniem.  
nawet jeśli koncepcja zdjęcia nie jest dokładnie przemyślana. - to jest fail. Tu nie chodzi o koncepcje a niepewnosc co do oswietlenia (szczegolnie przy specyficznym ostrym  swietle zastanym)
jednej przy nastawach określonych przez światłomierz - fail, jak latasz na manualu to sam ustawiasz. skróc to do:
Cytuj
Funkcja ta polega na automatycznym wykonaniu trzech ekspozycji: niedoświetlonej, poprawnej i prześwietlonej.

Później napisze coś więcej o bracketingu, bo to wymaga konkretnego opisaniu kilku zastosowan w skrocie.

Cytuj
Balans bieli - (arch.) patrz: Dostrojenie aparatu cyfrowego w celu poprawnego rejestrowania barw.
że kufa co? Stary słuchaj - jak pytasz go na jakim balansie bieli leci to jak pytasz?
1/ jak dostroiles aparat w celu poprawnego rejestrowania barw?
2/ jaki masz WB/balans bieli?
Ano własnie?
Tym bardziej trzeba to tu opisac z racji na koniecznosc pokazania ze to wazne gdy wszyscy lataja na AWB Skwaszony I nie robic z tego pseudonaukowego zdania tylko jasno szybko i prosto.
Cytuj
B&W B/W BW Black and White - (arch.) patrz: Czarno białe, zdjęcie o barwach monochromatycznych(skalach szarości
Black and white przesun na poczatek. nie powinno sie hasel zaczynac od skrotow chyba ze skrot jest bardzioej rozpoznawalny od pelnej nazwy (przynajmniej sie mi tak wydaje).

Dobra spadam, bo do roboty trzeba niedlugo rwac Skwaszony
« Ostatnia zmiana: 20.09.2010, 09:24:31 wysłane przez EN » Zapisane

Dorwać mnie można na:
intruz
Użytkownik

Reputacja: -15 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 567
Galeria Użytkownika


disturbet


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 17.10.2010, 07:00:23 »

Hmm... Dobra, usunę i zrobię SAM to.
Sorry za taki numer. Język
Zrobię to w taki sposób że usunę zawartość pierwszego postu i zrobię od nowa. Ok?
Najwyżej potem się pozmienia i pododaje to co napisał kaef.
Zapisane





kaef
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 454
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 18.10.2010, 00:54:10 »

@Intruz: Buduj, buduj, bo ja czasu mało ostatnio mam. Tylko jak nie znasz jakiegoś hasła, to najpierw poczytaj o nim z kilku źródeł, zrozum i dopiero pisz nowe hasło. Unikniemy bzdurnych podpunktów.

@EN: Aperture, to angielski wyraz, a apertura, to polski. Zasadnicza różnica:D I zważ na to, że mamy w tej chwili dwie wersje - moją i Intruzową i póki co nie są one w żaden sposób połączone.
Zapisane

EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 24.10.2010, 00:16:07 »

Aperture, to angielski wyraz, a apertura...
to spolszczenie angielskiego okreslenia przyslony? A nawet jesli nie to jest to wersja lacinska - patrz wiki. Po polsku jest przyslona i kropka.
A wogole to powinna byc nie przYslona ale przEslona, ale to juz kwestia nieco historyczna w kwestii nazewnictwa.
Zapisane

Dorwać mnie można na:
kon
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 468
Galeria Użytkownika


Zwei -Stein


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 08.12.2010, 20:20:46 »

Ś-światlo rozproszone:swistlo rozproszone nie daje ostrych cieni,cechuje go miekkosc i slaba plastycznosc.
Zapisane
EN
√ ι ק

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2 154
Galeria Użytkownika


800mm f/8 iso400 t125


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 09.12.2010, 02:04:21 »

Ś-światlo rozproszone:swistlo rozproszone nie daje ostrych cieni,cechuje go miekkosc i slaba plastycznosc.
po pierwsze nie go a je cechuje skoro juz swiatlo.
po drugie to pod R - rozproszone swiatlo, bo rodzajow swiatla jest tyle ze pod haslem swiatlo powinny byc rodzaje, a pod haslami zaczynajacymi sie od okreslenia rpdzaju swiatla - wytlumaczenia. Przynajmniej tak to widze. Brakuje mi tu tez sposobow uzyskania swiatl;a rozproszonego.

A tak wogole po pierwsze drugie i ostatnie to nie rozproszone - ale MIĘKKIE ŚWIATŁO - bo taka nazwa egzystuje w branzy.
Zapisane

Dorwać mnie można na:
Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 09.12.2010, 09:42:14 »

ENu, ale przecież Ty się nie znasz. ;-)
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
kon
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 468
Galeria Użytkownika


Zwei -Stein


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 09.12.2010, 21:15:01 »

@EBu-zrodlo info:"fototechnika" autor gerhard teicher.
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeFotografia i obróbka zdjęćWątek: Propozycja nr 4 - Słownik fotograficzny
Skocz do: