Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 ... 9
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Pevelowy obrazek  (Przeczytany 150498 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ƥevel
√ ι ק

Reputacja: 20 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: Pevel@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 592
Galeria Użytkownika


Filozof śniadaniowy


Zobacz profil
« : 27.05.2007, 15:40:55 »

Pevelowy obrazek
Tutorial

Opracowanie: Pevel
Poziom trudności: trudny





Malowanie takich obrazków jest trudne i wymaga dużej wprawy. Jeśli myślicie, że do tego niezbędny jest tablet, mylicie się. Pokażę Wam jednak, jak w miarę łatwo stworzyć skromny pejzaż bez dodatkowych zasobów. Na początek zamieszczam krótki wstęp do malowania aerografem. Nie jest obowiązkowy, ale znacznie ułatwia pracę przy ambitnych rysunkach.

Tutorial napisany w wersji GIMPa 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Stwórz własny pędzel poprzez wejście do okna wyboru pędzli. Tam znajdziesz przycisk Nowy pędzel. Wybierz:
  • Kształt - koło
  • Promień - bez zmian (i tak nie ma to znaczenia w późniejszej pracy)
  • Twardość - 0,
  • Współczynnik proporcji - 1
  • Reszta bez zmian
Nazwę ułóż dla ułatwienia z literą 'a' lub znakiem '_' na początku.

Lime Point 2. Przejdź do narzędziówki, wybierz: Plik -> Preferencje, następnie z listy wybierz Interfejs i naciśnij Konfiguruj skróty klawiszowe.... Pojawi się okno, w którym powinieneś wybrać Kontekst. Wyświetli się lista. Poszukaj komend: Increase radius i Decrease radius. Klikając na nie, ustal skróty klawiszowe odpowiedzialne za zwiększanie i zmniejszanie pędzli.

Uwaga: działa tylko na pędzlach zrobionych przez Ciebie. Wykorzystując te skróty, możesz szybko zmieniać rozmiar aktualnego pędzla bez zmiany na nowy szablon.

Lime Point 3. Utwórz Nowy obraz (w moim przypadku 370 x 135 px). Następnie stwórz nową, przezroczystą warstwę. Namaluj na niej pędzlem o kryciu równym 100 zarys horyzontu (np. wysokie góry, miasto, drzewa). Jeśli chcesz, możesz użyć rozmycia Gaussa: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa... o małych wartościach.



Lime Point 4. Wypełnij tło gradientem Gradient [L] (najlepiej biało-czarny), wybierz stosunkowo jasny gradient, aby nie mieć problemów z ciemnością obrazu. Zduplikuj Duplikowanie warstwy [Shift+Ctrl+D] warstwę, duplikat ustaw na samym wierzchu i zmniejsz krycie do około 90%. Eksperymentuj trochę, aż znajdziesz odpowiednią wartość.



Lime Point 5. Stwórz nową, przezroczystą warstwę. Powtórz krok 1., tworząc nieco niższą linię horyzontu. Nie polecam rozmazywania. Chcąc podkreślić prymitywne ukształtowanie terenu, możesz namalować małym pędzlem o kryciu 10 białym kolorem kreski wzdłuż linii horyzontu. Spróbuj wyrzeźbić jak najdokładniejsze zarysy.



Lime Point 6. Zduplikuj warstwę Tło i przesuń ją na wierzch. Zmniejsz jej krycie do około 70-60%.

Lime Point 7. Stwórz nową, przezroczystą warstwę. Powtórz krok 1., tworząc tym razem najniższą linię. Polecam namalować na linii kilka drzew, głazów lub innych obiektów. To będzie twój "drugi plan" (w moim przypadku są to drzewa).



Lime Point 8. Znowu zduplikuj warstwę z gradientem (Tło). Ustaw ją na wierzchu i zmniejsz krycie do bardzo niskiej wartości, np. 20-30%.

Lime Point 9. Stwórz nową, przezroczystą warstwę. Namaluj na niej drzewo lub cokolwiek, co powinno znaleźć się na pierwszym planie. Użyj czarnego koloru aerografu Aerograf [A] do malowania konturów, a białego z niskim kryciem do cieniowania. Pamiętaj o logicznym umiejscowieniu światła i odwzorowaniu gałęzi. Mniej zaawansowanym polecam namalować głaz lub cokolwiek o prostych kształtach.



Lime Point 10. Rozmaż mniej ważne elementy drugiego planu. Na warstwie z obiektem na pierwszym planie pobazgraj trochę czarnym i białym kolorem z niskim kryciem, w celu uwydatnienia światła. Na najniższej warstwie namaluj poziome chmury białym pędzlem z kryciem około 50-70%.



Lime Point 11. (opcjonalny) Stwórz nową, przezroczystą warstwę. Wybierz odpowiadający Ci kolor i wypełnij warstwę kubełkiem Wypełnienie kubełkiem [Shift+B]. Zmień tryb krycia na Pokrywanie. Użyj gumki Gumka [Shift+E] z małym kryciem, aby uregulować kolorystykę (usunąć zbyt wyraziste elementy). Polecam wzbogacić kolorystykę, malując pędzlem o innych barwach w ważnych miejscach.



Lime Point 12. Wybór ramki zależy od Ciebie. Może to być np. Zaznaczenie -> Wszystko, Zaznaczenie -> Zmniejsz... -> 1 px, następnie: Zaznaczenie -> Odwróć -> [Shift+B] i wypełnij ciemnym kolorem.



Lime Point Koniec



Czekam na Wasze efekty końcowe i zapraszam do oceniania.



« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 12:01:49 wysłane przez ƥevel » Zapisane

Kapitan_hak1995
Gość
« Odpowiedz #1 : 27.05.2007, 16:02:20 »

Wreszcie polski tutek o airbrushu! Chichot
EDIT: Ałtkom


* out.png (77.15 KB, 420x300 - wyświetlony 1355 razy.)
« Ostatnia zmiana: 27.05.2007, 16:24:41 wysłane przez Kapitan_hak1995 » Zapisane
filonek
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

filonek


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 08.06.2007, 00:56:31 »

kurde takie cos i wyszło

ale nastepna praca bedzie leszpa
wiecej tego typu tutków
Zapisane
Kulok
√ ι ק

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 777
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.07.2007, 11:48:13 »

Prosty, ładnie opisany tutorial: 10/10.
Moja pracka:

Zapisane
Martuś
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 05.07.2007, 13:09:43 »

A to moja pierwsza praca wykonana przy pomocy tutka (co do niego to jak dla mnie jest świetny Duży uśmiech)  dodałam nieco od siebie i wyszło coś takiego:

Proszę ocenić Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 05.07.2007, 18:45:10 wysłane przez Martuś » Zapisane
weronika
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

weronika


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 08.07.2007, 21:20:41 »

Hej ;] Jestem tu nowa ;]

mi wyszło takie coś:

nie wiem czy sie dodało, jak by coś to tu jest link http://republika.pl/blog_di_3264134/3587453/tr/pejzaz2.jpg

Prosze o pomoc ;] i pozdrawiam

****
a dziś zrobiłam coś takiego

« Ostatnia zmiana: 09.07.2007, 14:52:28 wysłane przez weronika » Zapisane
Mlekus
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 11
Galeria Użytkownika


I see you!


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 31.08.2007, 22:29:34 »

Po długich chwilach (nie wypada napisać godzinach)wyszło mi coś takiego:



Nie jest rewelacyjne, ale może mi się uda po długich treningach opanować tą technikę.
--------------------------------
Tutek rewelacyjny, ale mam jeden problem.
- Kiedy próbuję "uregulować kolorystykę" mimo tego, że nastawię gumkę na małe krycie pojawiają się widoczne przeźroczyste pasy na obrazku. Jak mogę temu zaradzić?
--------------------------------
Proszę o wytknięcie błędów Język
Zapisane

Jeden z tych, którzy nie wiedzą co mają przed sobą...
Świstak
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 22
Galeria Użytkownika


Wh40K Player


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 08.09.2007, 20:59:27 »

To może ja załącze swój outcome :


Zrobiłem taką hardą grubą ramę ale fajnie wygląda  Mrugnięcie


Mlekus => To niebieskie tło trochę nie pasuje. Lepiej obraz utrzymać w pierwotnej kolorstyce. "Nie jest rewelacyjne, ale może mi się uda po długich treningach opanować tą technikę." - trochę praktyki i naprawdę będzie lepiej wyglądało  Duży uśmiech
« Ostatnia zmiana: 09.09.2007, 12:12:54 wysłane przez Świstak » Zapisane

fuss77
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

fuss77


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 30.09.2007, 12:07:08 »

Moja praca ... chyba mi się udało :>

Zapisane
VeldinV5
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 16
Galeria Użytkownika


....:::::G.I.M.P:::::....


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 12.10.2007, 17:49:12 »

Ale to fajne.Wcieśniej niewiedzałem że Gimp ma takie możliwości.Darmowy, a ma tak dużo możliwości,funkcji rysowniczych, a tymczasem mój skromny(na razie)projekcik.


Edit.To jest moja pierwsza praca tego typu.Fajne?
Zapisane


]
/-------\
/UoTW 1 \
/SoTW 0 \
/BFM 0  \
---------
saki
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.2
Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika


Jestem SAKI/SAKURA


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 04.11.2007, 09:58:42 »

Tylko się nie śmiejcie,moja praca to kompletna klapa laugh


* sakurapogoda.jpg (27.5 KB, 370x135 - wyświetlony 1060 razy.)
Zapisane

Uwielbiam anime i mangę Naruto.Zapraszam na mojego bloga www.sasek.blogasek.pl
Morrow!nd
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Morrow!nd


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 10.12.2007, 18:06:44 »

Moja pierwsza praca w  Wilber  Język



Chyba nie tak źle Mrugnięcie
Zapisane
kuku16
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

kuku16


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 22.12.2007, 17:56:22 »

Witam, z racji tego ze jestem na forum nowy. A to co wymajstrowalem.


* góry1.jpg (79.29 KB, 420x300 - wyświetlony 1240 razy.)
Zapisane
AdDel
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

AdDel


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 23.12.2007, 17:07:59 »


Aerograf wymiata Uśmiech 2 Chyba przestanę używać brushy, a zajmę się malowaniem - jeszcze dłuuuga droga przede mną Mrugnięcie
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 9
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeTutoriale do poprawyWątek: Pevelowy obrazek
Skocz do: