Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootNews-roomGIMPWątek: Trzy ciekawe projekty w GSoC 2010
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Trzy ciekawe projekty w GSoC 2010  (Przeczytany 8249 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 02.05.2010, 21:10:34 »

Do tegorocznej edycji Google Summer of Code zostały zaakceptowane trzy projekty związane z programem GIMP:
1. HDR and matting operators for GEGL (student: Danny Robson, mentor: Martin Nordholts)
2. Cage-based deformation tool (student: Michael Mure, mentor: Kaja Liiv )
3. Implement and add infrastructure for on-canvas tool drawing/options (student: Chen Yan, mentor: Joao Bueno  )

Kilka słów o każdym projekcie:
1. Jak wiadomo, po zakończeniu prac nad GIMP-em w wersji 2.8, programiści mają się skupić na wprowadzeniu GEGL-a do GIMP-a. Na dzień dzisiejszy GEGL nie daje jednak możliwości, które wspierały by pracę przy tworzeniu obrazów HDR. Celem tego projektu jest zmiana tego stanu rzeczy. Student, Danny Robson, będzie się starał opracować trzy metody mapowania tonalnego, które będą natywne dla GEGL-a. Obiecuje on również, że wprowadzi prostą metodę oddzielania pierwszego planu od tła (tzw. "image matting").

2. Drugi projekt ma przysłużyć się wprowadzeniu narzędzia deformacji do GIMP-a. Student, Michael Mure, opisuje planowane działanie tego narzędzia miej więcej tak:
• "kładziesz" zamknięty wielokąt na obrazie
• deformujesz ten wielokąt a obraz pod nim jest odpowiednio przekształcany
Zastosowana metoda (Green Coordinates) gwarantuje bardzo dobrej jakości rezultaty.
Więcej informacji o tej metodzie można znaleźć na stronie http://www.math.tau.ac.il/~lipmanya/GC/gc.htm. Jest tam również do pobrania dokument PDF ze szczegółami.

3. Zadaniem trzeciego projektu jest przygotowanie infrastruktury dla przedstawiania niektórych opcji narzędzi rysowania, bezpośrednio na obrazie. Umożliwi to przyspieszenie pracy osób intensywnie korzystających z tych opcji, czyli rysowników przede wszystkim.

Moim zdaniem wszystkie projekty są interesujące i mam nadzieję, że zostaną sfinalizowane i wprowadzone do GIMP-a.
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Łukasz
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 902
Galeria Użytkownika


...


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 03.05.2010, 10:42:19 »

Czyli jak to wprowadzą to tego jeszcze nie będzie w GIMP-ie 2.8? Jak tak to w jakiej wersji?
Moje zdanie:

1. Nie chcę się wypowiadać, bo... ja nie wiem co to ten GEGL Co?. Ale jak to robią, to znaczy, że się przyda ludziom...

2. Super by było jakby wprowadzili narzędzie deformacja, bo filtr jest nie wygodny, a jest przydatne, np. w fotomanipulacjach i fotomontażach...

3. Mam nadzieje, że wkrótce metodą Digital Painting będzie się szybciej, lepiej i przyjemniej rysowało.
Ja sam zacząłem z tabletem.

Czekam z niecierpliwością.
Zapisane
Sound
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika

Sound


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.05.2010, 13:08:37 »

bosszze kiedy to będzie...
Zapisane
DominikW
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 06.05.2010, 19:57:41 »

 Buzia na kłódkę
bosszze kiedy to będzie...

Trochę więcej optymizmu Uśmiech Będzie to będzie Gimp idzie do przodu dużymi krokami bardzo mnie się to podoba Uśmiech
Zapisane

Łukasz
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 902
Galeria Użytkownika


...


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 10.05.2010, 06:40:22 »

Buzia na kłódkę
bosszze kiedy to będzie...

Trochę więcej optymizmu Uśmiech Będzie to będzie Gimp idzie do przodu dużymi krokami bardzo mnie się to podoba Uśmiech
No właśnie; w końcu do GIMP-a te projekty zawitają Chichot
Zapisane
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 11.05.2010, 18:12:51 »

Buzia na kłódkę
bosszze kiedy to będzie...

Trochę więcej optymizmu Uśmiech Będzie to będzie Gimp idzie do przodu dużymi krokami bardzo mnie się to podoba Uśmiech

Nie chcę siać paniki, ale projekty z zeszłego GSoC nie weszły jeszcze do GIMP (z tego co pamiętam to miała to być ulepszone formaty tekstu). Choć nie jestem tutaj dokładnie zorientowany i nie zdziwię się jeśli ktoś to zdementuje.
Natomiast następne wydanie GIMP przewiduje się na przełom roku 2010/2011 (ze wskazaniem na 2010, zapewne ze względów "psychologicznych"):
http://www.chromecode.com/

W dodatku ciągle najwięcej uwagi poświęca się układowi okien zamiast ulepszaniu narzędzi. IMHO zbędnej opcji i całkowicie zbędnej jeśli pracuje się na Linuksie (polecam swoją drogą).
Tak więc różowo nie jest, pozostaje mieć nadzieję że 2.8 pozytywnie zaskoczy nie tylko nowych użytkowników.
« Ostatnia zmiana: 11.05.2010, 18:34:47 wysłane przez Sebastian » Zapisane
Miner
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: miner@aqq.eu
Licencja: Copyright
Wiadomości: 25
Galeria Użytkownika


Absit iniuria verbis.


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 31.05.2010, 17:07:45 »

@up

Jeśli pracuje się w linuxie, ale w Windzie (xp), poza faktem że zasłanianie płótna przez niektóre okna jest dość wnerwiające, brak jednej macierzystej powłoki powoduje dziwaczne błędy, zwłaszcza jeśli chodzi o minimalizowanie.
Zapisane


<Nothing idiotic here Uśmiech>
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 31.05.2010, 18:30:21 »

To się instaluje jakąś prostą dystrybucje Linuksa na dysku i jazda Uśmiech
Może trochę cwaniakuje od czasu kiedy sam zacząłem używać Ubuntu do pracy z GIMP, ale nie przeszkadzało mi to też kiedy pracowałem na WinXP.
Kiedyś ukazywały się mądre odpowiedzi na zarzuty o brak jednego okienka znanego z PS - "GIMP nie będzie klonem produktu Adobe". Dzisiaj słyszymy - "Będzie w 2.8".
Blender nie musiał się upodabniać do konkurencji żeby zostać jednym z liderów branży, zachował odmienny interfejs i sporo zyskał.

Wiele okienek jest super i basta. To tyle trolowania.
Zapisane
ba®thez
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: barthez(na)gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 366
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 01.06.2010, 13:58:50 »

Ten cały jedno-okienkowy interfejs w nowym GIMP-ie to "jedynie" dodanie dwóch pasków do dokowania okienek po obu strona głównego okna z obrazem, a nawet w tym trybie można mieć "oddokowane" różne okienka. Też nie cieszy mnie to, że zajmują się trochę zbędnymi, kosmetycznymi poprawkami (choć pracują również nad GEGL-em, integracją projektów z GSoC: dynamika pędzli, nowe narzędzie tekstowe i wektorowe warstwy). Sam chciałbym dołączyć do developerów GIMP-a, ale na razie moja wiedza i umiejętności nie pozwalają mi na ogarniecie kodu całego projektu.
Zapisane

Serdecznie zapraszam do mojej galerii

Nie udzielam pomocy poza forum i kanałem IRC
mmiicc
√ ι ק

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 1 423
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 01.06.2010, 14:06:02 »

Wracając do tematu - być może tak będzie wyglądać kontrolowanie deformacji, jeśli zrealizowany zostanie drugi projekt: http://www.cs.technion.ac.il/~weber/Publications/Complex-Coordinates/Complex_bary_coords.mov
Zapisane

Śledź gimptools.pl na  lub Identi.ca
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 01.06.2010, 18:40:54 »

Bardzo fajnie to wygląda Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootNews-roomGIMPWątek: Trzy ciekawe projekty w GSoC 2010
Skocz do: