Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Zanim dasz tu stronę  (Przeczytany 13814 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
spike
Użytkownik

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 23
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 09.05.2007, 22:52:57 »

Nie żebym był jakimś ekspertem, ale zanim dacie tu stronkę do oceny, polecam sprawdzić ją najpierw w konsorcjum W3C, a prościej mówiąc w Validatorze - oto link http://www.w3.org/QA/Tools/#validators szukajcie tego;
The Basics - what you should run on all your web pages

  <1>  * The MarkUp Validator. - Also known as the HTML validator, it helps check Web documents in formats like HTML and XHTML, SVG or MathML.

   <2> * The Link Checker - Checks anchors (hyperlinks) in a HTML/XHTML document. Useful to find broken links, etc.

   <3> * The CSS Validator - validates CSS stylesheets or documents using CSS stylesheets.



<1> sprawdza; HTML and XHTML, SVG or MathML. wystarczy wkleić link do swojej strony lub poniżej podać źródło z komputera.

<2> sprawdza kotwice hiperpołaczenia <zwykłe ludki mogą to ominąć Mrugnięcie>

<3> sprawdza css dalej tak samo jak w punkcie pierwszym
ps. jesli wyskoczy wam <po wklejeniu adresu www i kliknieciu ok Mrugnięcie > zielony pasek Congratulations wtedy macie strone zgodną ze standardami W3C Uśmiech

przydatne linki w razie pytań ; http://www.kurshtml.boo.pl/
http://webmaster.helion.pl/kurshtml/ jak wejdziecie po lewej stronie są style puzniej zjedzcie w dól i macie na niebiesko alfabetyczny spis stylów <bardzo dobrze opisane kody css Uśmiech >
słownik on-line; tłumaczy zdania i całe strony dość dobry przydatny przy validatorze i innych stronach angielskich
http://translatica.pwn.pl/

pozdrawiam Spike



« Ostatnia zmiana: 10.05.2007, 17:04:23 wysłane przez Kulok » Zapisane

Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 06.06.2007, 15:45:47 »

Dodam kilka rad od siebie:

- Poinformuj czy stronka wymaga jakiś pluginów (np. Flash) albo czy javascript musi zostać włączone.

- Podanie wielkość stonki to też nie jest grzech.

- To że validator nie wyktywa błędów nie znaczy że stronka wyświetli się poprawnie we wszystkich przeglądarkach. Możesz mieć i kilkaset błędów, byle wszystko zadziałało.

- Sprawdź czy stronka wyświetla się poprawnie w co najmniej 2 przeglądarkach (Firefox lub IE).

- Do prezentacji tekstu używaj Lorem ipsum.

- Sprawdź stronkę w KILKU rozdzielczościach.

- Ni sugeruj się kretyńskim nawykiem informowania że stronka działa tylko pod taką i owaką przeglądarką i w jednej słusznej rozdzielczości. Zastanów się komu będzie chciało się demolować pulpit zmieniając rozdzielczość byle zobaczyć twoją stronkę ?

- NIGDY! ALE TO NIGDY! NIE CHWAL SIE ŻE STRONKA JEST ZOPTYMALIZOWANA POD IE!

« Ostatnia zmiana: 06.06.2007, 18:44:01 wysłane przez Greensand » Zapisane
domas
Gość
« Odpowiedz #2 : 06.06.2007, 17:10:23 »

Nie  żebym się czepiał, ale Twoja strona Spike może się waliduje,ale jest zrobiona w nie rozwijanym juz htmlu 4.1. Semantycznie tez daleko jej do ideału. Tabelki w kodzie, style nie odzielone od kodu strony itd itp.
Następnym razem zacznij może od siebie Mrugnięcie A potem publikuj pomysły.

Pozatym jest to forum graficzne wiec strony tutaj zamieszczane powinniśmy oceniać raczej pod względem estetycznym a nie kodu. No chyba, ze jest to już kompletny koszmar lub ktos prosi o pomoc chociaż wtedy i tak powinnien (powinna) poszukać pomocy na forum webhelpu lub tym podobnym.
Zapisane
ozziuss
Gość
« Odpowiedz #3 : 06.06.2007, 19:21:28 »

- Podanie wielkość stonki to też nie jest grzech.
po co? strona ma ważyć jak najmniej. taka jest zasada.

- Możesz mieć i kilkaset błędów, byle wszystko zadziałało.
i wielki śmiech na sali. po to jest validator żeby błędów nie było! i wszystko jednocześnie działało.

- Sprawdź czy stronka wyświetla się poprawnie w co najmniej 2 przeglądarkach (Firefox lub IE).
ma się wyświetlać w jak największej liczbie przeglądarek. nikt specjalnie dla ciebie nie zainstaluje innej bo twoja strona się w jego nie wyświetla poprawnie.

- NIGDY! ALE TO NIGDY! NIE CHWAL SIE ŻE STRONKA JEST ZOPTYMALIZOWANA POD IE!
badzIEwie to zło - fakt. ale to co napisałeś to żadna zasada.
Zapisane
ba®thez
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: barthez(na)gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 366
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 06.06.2007, 20:23:34 »

cały ten wątek to smiech na sali...
Dział "webmaster" powstał po to by pokazać własne strony, ażeby inny, czasem mądrzejsi czasem nie wytknęli wady prezentowanej strony i zaproponowali rozwiązanie. Nie każdy jest idealny, ale cóż...

A do @spike'a:
"Mówiąc do wszystkich nie trafiasz do nikogo", wiec lepiej w każdym temacie, gdzie ktoś prezentuje swoją stronę wytłumaczyć powoli, dokładnie i spokojnie, wszystkie standardy obowiązujące w pisaniu stron, a robiąc listę zasad, nie zrobisz nic dobrego, a wręcz przeciwnie, możesz zaszkodzić, pokazując niektórym jak MAJ! robić, by wkurzyć innych.
Zapisane

Serdecznie zapraszam do mojej galerii

Nie udzielam pomocy poza forum i kanałem IRC
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 06.06.2007, 20:31:10 »

po co? strona ma ważyć jak najmniej. taka jest zasada.

Nie wszyscy mają stały dostęp no netu. Nie wszyscy sądząc po prezentowanych layoutach o tym wiedzą. Taka jest zasada inaczej bym tego nie pisał.

Cytuj

i wielki śmiech na sali. po to jest validator żeby błędów nie było! i wszystko jednocześnie działało.

Kult walidatora zatacza coraz szersze kręgi. Strona jest dla użytkowników a nie walidatora. Walidator za ciebie strony nie pisze, nie widzi jak ona wygląda w rzeczywistości. Tylko testy w przeglądarkach są naprawde istotne. Mam nadzieje że moda na kult walidatora i pisanie stron pod niego szybko minie.

Cytuj
ma się wyświetlać w jak największej liczbie przeglądarek. nikt specjalnie dla ciebie nie zainstaluje innej bo twoja strona się w jego nie wyświetla poprawnie.

Tutaj cię nie rozumiem :/, chodziło mi tu by sprawdzić ją PRZYNAJMNIEJ w tych dwóch popularnych przeglądarkach. Z doświadczenia wiem że FF i Opera są podobne i zazwyczaj w odróżnieniu od IE poprawnie wyświetlają stronę. Reszta przeglądarek ma znikomy udział w rynku więc nie ma co wymagać od początkującego sprawdzania jej w najbardziej egzotycznych przeglądarkach. Chyba na siłę szukasz nieścisłości byle mi dokopać. To mi się nie podoba.

Cytuj
badzIEwie to zło - fakt. ale to co napisałeś to żadna zasada.

Wole żeby ludzie wiedzieli to od początku czego mają unikać. Po co ktoś ma się z nich śmiać gdy wsadzą niebieskie "E" ?

EDIT: Proponuje zamiast się kłócić ustalić jakiś jeden wariant zasad. Podawajcie swoje propozycje.
Zapisane
ozziuss
Gość
« Odpowiedz #6 : 06.06.2007, 20:40:51 »

Kult walidatora zatacza coraz szersze kręgi. Strona jest dla użytkowników a nie walidatora. Walidator za ciebie strony nie pisze, nie widzi jak ona wygląda w rzeczywistości. Tylko testy w przeglądarkach są naprawde istotne. Mam nadzieje że moda na kult walidatora i pisanie stron pod niego szybko minie.
jaki kult?! co ty pi******?! tworząc duże projekty pochłaniające masę czasu jest 99.9% szans na zrobienie błędu. ty tworzysz stronie a validator tylko sprawdza poprawność kodu. z tego co piszesz wynika że wszystko jedno czy napiszę żaba czy rzaba - czytelnik będzie wiedział że mam na myśli zielonego płaza mieszkającego w stawach.
« Ostatnia zmiana: 07.06.2007, 00:49:29 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
ba®thez
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: barthez(na)gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 366
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 06.06.2007, 20:49:54 »

I jak tu milczeć...

Cytuj
Kult walidatora zatacza coraz szersze kręgi.
prosze Cię gdy masz mówić takie bzdury, bez jakiejkolwiek wiedzy informatycznej, milcz. Validator zawiera wszystkie poprawne sposoby w jakie przeglądarka odczytuje strony, a właściwe przeglądarka interpretuje stronę wg. standardów validatora. Można zbudować stronę opartą na błędach która wygląda identycznie jak bezbłędna strona, ale wtedy przeglądarka musi sie z tym męczyć i 'na siłę' próbuję doprowadzić to do jakiegoś wyglądu. Można to porównać do tego ze zbudujesz zamek z <cenzura> i będzie wyglądał tak samo jak zamek z mokrego piasku, ale to będzie zamek z <cenzura>.

Cytuj
Po co ktoś ma się z nich śmiać gdy wsadzą niebieskie "E"
Jak w taki sposób podchodzisz do ludzi trochę mniej obdarzonych rozumem to bardzo ładnie, gratulacje. Nie śmiej sie - pomóż.


[edit]
Adminie/Moderatorze prosze zamknij to, to... <cenzura> Uśmiech
Zapisane

Serdecznie zapraszam do mojej galerii

Nie udzielam pomocy poza forum i kanałem IRC
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 06.06.2007, 20:55:41 »

jaki kult?! co ty pieprzysz?! tworząc duże projekty pochłaniające masę czasu jest 99.9% szans na zrobienie błędu. ty tworzysz stronie a validator tylko sprawdza poprawność kodu. z tego co piszesz wynika że wszystko jedno czy napiszę żaba czy rzaba - czytelnik będzie wiedział że mam na myśli zielonego płaza mieszkającego w stawach.

O który walidator ci chodzi. Bo mi o CSS. Zobacz np. to:

http://jigsaw.w3.org/css-validator/validator?uri=http%3A%2F%2Fwww.onet.pl%2F&warning=1&profile=css21&usermedium=all

Nie chodzi mi o to że walidatro jest zły ale o to że wielu ludzie nie umie się nim posługiwać i nie rozumie samej jego idei.
 Skończmy lepiej te kłótnie bo nie lubię ich a "świętych wojen" tym bardziej. Niech ktoś kto czuje się NAPRAWDE mocny w standardach niech coś napisze. Dyskusja ma do czegoś prowadzić.

EDIT:
ba®thez: napisałem KTOŚ a nie JA. Ja się nie wyśmiewam z nikogo. Zobacz np. ostatni wątek z tutorialem na UB. Moglem go wyśmiać i zrobiłem to ? Naprawdę nie będę ci odpyskiwał przekleństwami ale kolejny raz wezwę do zrobienia czegoś z tym wątkiem... 
Zapisane
ba®thez
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: barthez(na)gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 366
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 06.06.2007, 22:07:01 »

ehhh, cóż...

jak już mówiłem danie jakichkolwiek zasad prezentacji nie wiele zdziała, może mieć za to  efekt przeciwny (zresztą, jak już to mówiłem).

Cytuj
Niech ktoś kto czuje się NAPRAWDE mocny w standardach niech coś napisze.
najmocniejszy w standardach jest (twój ukochany) validator.

A jeśli mają być jakieś 'zasady', to po pierwsze ktoś musi sie zastanowić czy jest gotowy na napisanie strony i poniesienie za nią konsekwencji, a dopiero później zastanawiać sie czy ją komuś pokazać i zapytać o ocenę (i to nie tyczy się tylko pisania stron, ale...).

Cytuj
Naprawdę nie będę ci odpyskiwał przekleństwami
Czy użyłem jakiegoś przekleństw w stosunku do Ciebie? Czy użyłem jakiegoś przekleństw? Jak mówiłem: gdy nie wiesz co pisać, to pisz nic (sic!).

Cytuj
napisałem KTOŚ a nie JA.
"Kto jest bez grzechu niechaj pierwszy rzuci kamień" (albo "najpierw sam sie zlustruj a pózniej oceniaj innych") i takie tam. A ja i tak pójdę do piekła Uśmiech.
Zapisane

Serdecznie zapraszam do mojej galerii

Nie udzielam pomocy poza forum i kanałem IRC
ozziuss
Gość
« Odpowiedz #10 : 06.06.2007, 22:18:42 »

A ja i tak pójdę do piekła Uśmiech.

wysłali ci już bilet?! mi jeszcze nie Smutny
Zapisane
Sebastian
√ ι ק

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 728
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 06.06.2007, 22:32:14 »

Dobra kończmy głupi wątek... przyznaje może z tym walidatorem to trochę przesadziłem. Błędy są domeną filozofów, tylko głupcy się nie mylą.

Ostatecznie mało jest tu tych stron a znaczna część to screeny więc czy ten wątek ma sens ? Coraz bardziej w to wątpię.

PS//Co od tych przekleństw: co znaczy to "cenzura" w poście ? Mrugnięcie
Zapisane
ba®thez
√ ι ק

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: barthez(na)gimpuj.info
Licencja: Copyright
Wiadomości: 366
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 06.06.2007, 22:39:23 »

Cytuj
Co od tych przekleństw: co znaczy to "cenzura" w poście
sam to napisałem, zamiast uzywać brzydkiego określenia na 'kupkę' Uśmiech

Cytuj
Ostatecznie mało jest tu tych stron a znaczna część to screeny więc czy ten wątek ma sens ?
Właściwie powiedziałem to w moim pierwszym poście w tym temacie (z innych powodów), ale tak jest, jak czyta się co drugi wyraz i nie rozumie treści (wszystko przez n.mature, a teraz przez Romka).
Zapisane

Serdecznie zapraszam do mojej galerii

Nie udzielam pomocy poza forum i kanałem IRC
bull
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.3
Wiadomości: 23
Galeria Użytkownika


zły kundelek


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 06.06.2007, 22:42:54 »

PS//Co od tych przekleństw: co znaczy to "cenzura" w poście ? Mrugnięcie

To jest takie coś od komunistów Mrugnięcie

Proponuję przenieść ten wątek do hydeparku, bo poza rozrywką nic ciekawego w nim nie ma.

@Spike: Czy przed założeniem tego tematu zwalidowałeś sobie głowę, bo jeśli tak, to masz kiepski walidator, który pozwolił Ci na założenie tego bezsensownego wątku.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 07.06.2007, 01:09:19 »

Cenzura wcale nie jest wymysłem komunistów. Istniała już od dawna. można powiedzieć, że od kiedy powstała władza. Obecnie też jest. I proszę mi nie mówić, że USA nie ma, bo tam też jest - tylko się inaczej nazywa oczywiście (jeśli chodzi o instytucję). I oczywiście nie dotyczy moralności, tylko polityki - temat rzeka, nie o tym miałem pisać.

Dyskusja dość za żarta i widzę, że nieco za bardzo. Nie zamknę tematu - jeszcze, gdyż dobrze, kiedy istnieje wolność wypowiedzi, ale źle, gdy przestajemy dbać o dyskusję, o jej poziom.

Moim zdaniem Greensand podał całkiem dobre porady, zwłaszcza dla młodych webmasterów, takich którzy wyrośli na IE i nawet nie wiedza o istnieniu innych przeglądarek czy nawet systemów operacyjnych różnych od tego którego używają oni i ich koledzy - wymienione podpunkty mogą zwyczajnie skłonić do refleksji.

Zdajecie chyba sobie sprawę, że zawsze mogę wyczyścić ten wątek? Zresztą nie tylko ja.
Zapisane
Żaba
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 212
Galeria Użytkownika

Żaba


Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : 06.07.2011, 20:33:28 »

W sprawie przeglądarek popieram przedmówcę- ja również przez 6 lat używałam Internet Eksplorera ale jakoś nie widziałam(nie zwracałam uwagi?) na jakieś błędy itp. Więc twierdziłam że ich nie było. Mam teraz mozillę i Fajnie jest ale dużej różnicy w wyświetlaniu stron itp. nie widzę. Mozilla ma tylko (jak dla mnie) fajne opcje:)
Cytuj
Z tego co piszesz wynika że wszystko jedno czy napiszę żaba czy rzaba - czytelnik będzie wiedział że mam na myśli zielonego płaza mieszkającego w stawach.

Co Ty chcesz od żaby? Uśmiech


Ziomioslaw: to dopiero archeologia. 4 lata... Poprawiłem Ci formatowanie.
Jeśli chodzi o Firefoksa - bo to właśnie jego używasz, Mozilla już nie jest rozwijana, to od czasów świętości IE dużo się zmieniło na lepsze dla normalnych przeglądarek. I dobrze!
« Ostatnia zmiana: 07.07.2011, 17:06:31 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane

~Żaba

Cytat: Hasia
-Siema. Jak zrobić kanapkę z pomidorem? -Bierzesz chleb, kroisz, smarujesz masłem, kroisz pomidora i kładziesz na chlebie. -Dzięki, a jak zrobić kanapkę z ogórkiem?
Strony: 1 2 [Wszystkie]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeWebmastering & WebdesignWasze stronyWątek: Zanim dasz tu stronę
Skocz do: