Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Awatar: kalejdoskop na sześcianie  (Przeczytany 89964 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Kifer71
Gość
« : 09.05.2007, 21:08:52 »

   Następne wyzwanie. Cakper wyszukał animację, a ja zabrałem się do pracy. Tym razem rozwiązanie było stosunkowo proste. Przy drugiej próbie uzyskałem zamierzony efekt.
   Pamiętasz tutorial pokazujący jak stworzyć kalejdoskop? Jest tutaj. Bez niego nie zrobisz poniższego poradnika.

   Oryginalna animacja:



   Moja animacja:



... i jeszcze jedna:



Edit:

... po lekkich modyfikacjach

  uzyskanie tego efektu pozostawię Twojej własnej inwencji.

Autor: Kifer71
Program: GIMP 2.2.x i dodatek GAP (GIMP Animation Package)
Linki do GAP i nie tylko.
Materiały: Kalejdoskop wykonany wg wspomnianego już tutka Kalejdoskop z wykorzystaniem GAP
Niezbędny skrypt: Settings... – Pozwala na zmianę ustawień animacji. Skrypt jest tutaj razem z instrukcją instalacji. Jest tam jeszcze jeden skrypt warty instalacji. Jego zastosowanie możesz zobaczyć w tutorialu Animowany avatar.

   Jeśli nie masz ochoty tworzyć kalejdoskopu możesz pobrać ten z powyższego tutoriala.
Jeszcze jedna uwaga. Nie będziesz bezpośrednio używał dodatku GAP, a jedynie filtru Filter all Layers..., który instalowany jest razem z GAP.

1.   Otwórz plik kalejdoskopu.
2.   Z menu Obraz wybierz Tryb -> RGB. Plik kalejdoskopu to GIF więc zapisany jest w trybie indeksowanym co uniemożliwia właściwe użycie Filter all Layers....
3.   Z menu Filtry wybierz Filter all Layers....
4.   W oknie Select Filter for Animated Apply w okienku Search (Szukaj) wpisz map i kliknij Znajdź według nazwy (Search by Name).



5.   W okienku wyników wyszukiwania zaznacz plug-in-map-object i kliknij w przycisk Zastosuj zmienne wartości (Apply Varying).



   Otworzy się okno Odwzorowanie na obiekt.

6.   W oknie odwzorowania w zakładce Opcje jako Obiekt docelowy ustaw Prostopadłościan.
7.   Zaznacz funkcję Przezroczyste tło i Wyświetl szkielet.



8.   W zakładce Światło ustaw Typ źródła światła na Bez światła.



9.   W zakładce Ułożenie w opcji Obrót ustaw parametr Y na -45. Sześcian obróci się wokół osi Y o 45 stopni.
10.   Parametr Z w opcji Obrót ustaw na -180.



11.   Sprawdź nazwę najniższej warstwy w obrazie kalejdoskopu. Moja to: Ramka 1 (40ms) (combine).



12.   W zakładce Prostopadłościan jest sześć rozwijanych menu nazwanych Obrazy na płaszczyznach prostopadłościanu w każdym z nich ma być ustawiona warstwa Ramka 1 (40ms) (combine) z pliku kalejdoskopu.
13.   Kliknij Ok[/b] w oknie Odwzorowanie na obiekt.



   Na pierwszej warstwie odwzorowany zostanie sześcian i wyskoczy okno powtórnego wywołania odwzorowania.

14.   W okienku dialogowym Animated Filter Apply kliknij w Kontynuuj (Continue). Powtórnie otworzy się okno Odwzorowanie na obiekt.

   Teraz konieczne jest wykonanie małych obliczeń. Musisz ilość stopni (360) podzielić przez liczbę klatek otwartej animacji. W przypadku tego tutka to 49. Od wyniku jaki uzyskasz odejmij 180. Zaokrąglasz uzyskany wynik do jednego miejsca po przecinku. Uzyskasz -172,6. Zapomnij o minusie, czyli masz 172,6. Zapamiętaj tę liczbę. Za chwilę będzie ci potrzebna.

15.   W oknie odwzorowania w zakładce Ułożenie przesuń suwak Z w opcji Obrót na 172.6.
16.   W zakładce Prostopadłościan we wszystkich sześciu płaszczyznach, w przypadku tego tuta, ustaw warstwę Ramka 49 (40ms) (combine) i kliknij Ok.

   Na najwyższej warstwie odwzorowany zostanie sześcian i wyskoczy okno powtórnego wywołania odwzorowania. Trochę inne niż poprzednio, ale to nie istotne.

17.   W okienku dialogowym Animated Filter Apply kliknij w Kontynuuj (Continue).

   Teraz możesz iść na naprawdę długi spacer. Mój komputer ma procesor AMD Athlon(TM) XP 1500+ 1000MHz i 1024 pamięci, a męczył się z przeliczeniem odwzorowania pozostałych czterdziestu siedmiu warstw ponad godzinę. Nie obciążaj więc zbytnio swojej maszyny i zajmij się innymi sprawami Uśmiech.

18.   Z menu Filtry wybierz Animacja -> Settings.
19.   W oknie dialogowym ustaw prędkość wyświetlania klatek na 100.
20.   Sposób wyświetlania na replace (zastąp) i kliknij Ok.



21.   Zapisz plik w formacie GIF pamiętając o zaznaczeniu Zapisz jako animację w oknie eksportu.

   ...i to już koniec.


K71

« Ostatnia zmiana: 24.09.2010, 10:18:05 wysłane przez INSEKT » Zapisane
mopsiok
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 03.05.2008, 10:25:43 »

fajny tutek, ale gdzie jest ta zakladka settings? nie moge jej znalezc Smutny   Płacz

moja praca:



jak widac nie moglem znalezc tej opcji Chichot prosze o napisanie gdzie ona sie znajduje
Zapisane

Kifer71
Gość
« Odpowiedz #2 : 03.05.2008, 10:48:32 »

mopsiok chyba nie zbyt dokładnie czytałeś tutorial. Zainstaluj najpierw skrypt. Link jest we wstępie tutka.
Zapisane
mopsiok
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.05.2008, 07:36:07 »

dzieki rzeczywiscie nie zzauwazylem Uśmiech ale ten link mi nie dziala ;( poszukam na google Chichot
Zapisane

mopsiok
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.05.2008, 07:49:10 »

juz zainstalowalem, ale teraz dalej nie mam tej opcji settings i wywala mi przy ladowaniu gimpa jakis blad, ze costam costam i ze moze to uszkodzic program czy jakos tak. O co chodzi?
Zapisane

Kifer71
Gość
« Odpowiedz #5 : 04.05.2008, 18:09:44 »

mopsiok tu jest działający skrypt i to po polsku http://www.gimpuj.info/scriptfus-plugins/ustawienia-animacji-t13928.0.html
Zapisane
Damian UKF
Użytkownik

Reputacja: 1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 176
Galeria Użytkownika


Bądź bliski dla bliskich !!!


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 30.05.2008, 16:42:08 »

A o to moja praca Cool
Zapisane

Gubu
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.2 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Gubu


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 04.06.2008, 10:26:50 »

Pomocy :/. Nie wiem czemu, ale GIMP nie chce mi pozostałych ramek przetworzyć... przetworzona jest tylko 1 i 49 a przetwazanie reszty sie nawet nie rozpoczyna :/. CZEMU?
« Ostatnia zmiana: 04.06.2008, 10:44:39 wysłane przez Gubu » Zapisane
Starczes12
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 80
Galeria Użytkownika


Ale żem strzelił popisuwę


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 30.06.2008, 07:46:32 »

Pomocy :/. Nie wiem czemu, ale GIMP nie chce mi pozostałych ramek przetworzyć... przetworzona jest tylko 1 i 49 a przetwazanie reszty sie nawet nie rozpoczyna :/. CZEMU?
A zastosowałeś Apply Varyiming? (Zastosuj zmienne wartości)
Zapisane


Starczes12
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 80
Galeria Użytkownika


Ale żem strzelił popisuwę


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 30.06.2008, 07:59:54 »

Kalejdoskop nie mój Zawstydzony Animacja > Settings mi nie działa Płacz Ale efekt fajny laugh


* Kalejdoskop_na_szecianie.gif (116.35 KB, 100x100 - wyświetlony 17948 razy.)
Zapisane


Nidzgor
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika


Początkujący grafik.


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 12.07.2008, 12:56:08 »

to tak ja niewiem gdzie to jest te settnigs animacja ja mam gimpa 2.4.5 i cos nie moge znalzest tego
Zapisane
Kamilmu6
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika


Possible is Everything...


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 15.07.2008, 17:24:09 »

Brawo widzę dużo fajnych prac  Chichot
Zapisane

Starczes12
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 80
Galeria Użytkownika


Ale żem strzelił popisuwę


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 15.07.2008, 18:01:20 »

Moja praca po poprawce i z opcją settings.
Zapisane


SkitPC7
Gość
« Odpowiedz #13 : 23.11.2008, 21:04:04 »

Dopisze pare słow, dla tych którzy zmiast Kajdeskopa chcą wstawić zwykły obrazek. Przed zabranie sie za Tutortial, otwórzcie w GIMPie obrezek 100x100. duplikujemy go w zakladce warstwy. Z okna obrazka Filtry>Animacja>Animacja (Dla formatu GIF). Potem w zakladce warstwy w oby Dwóch warstwach zamiast Tło (100s) zrób Tło (40s). Tą drugą warstewe(kopie) duplikujem 47 razy. Zapisujemy jako animacja w formacie GIF. Potem zamiast Kajdeskopa w Tutku włącz ten obraze z 49 warstwami. i OK Uśmiech
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPAnimacjeWątek: Awatar: kalejdoskop na sześcianie
Skocz do: