Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Matte Painting  (Przeczytany 5938 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
HasiuK
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 143
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 16.01.2010, 17:32:43 »

Każdy, który już chwilę w tym siedzi na pewno słyszał o czymś takim jak Matte Painting.
W dzisiejszym znaczeniu jest to coś co pochodzi on z nurtu malowania cyfrowego, charakteryzuje się tym, że praca nie jest robiona od zera, jednak malowana na zdjęciu (przeważnie) wysokiej rozdzielczości. Ma to coś do foto manipulacji, ale generalnie chodzi o malowanie.
Jeden z moich wzorów z dA, Rahll, ma pokaźną ilość matte paintingów na swoim koncie.
http://rahll.deviantart.com/
tutaj dwie jego prace + opisany proces tworzenia jednej z nich:
http://rahll.deviantart.com/art/Frigid-Warmth-143068786
http://rahll.deviantart.com/art/Frigid-Warmth-Walkthrough-143184041
http://rahll.deviantart.com/art/Island-Relativity-135709065

Jeszcze 30 lat temu matte painting było techniką tradycyjną, przemalowywanie krajobrazów, obiektów z dystansu dla potrzeb powiedzmy filmu sci-fi, które byłyby za drogie do scharakteryzowania i nakręcenia "na żywo".

Teraz malarstwo cyfrowe zastąpiło stare tradycyjne metody, nawet więcej. Dzięki techniki motion-capture Matte painting stosuje się na obiektach 3D, już nie mówiąc o tym, że dzięki najnowszej wersji Adobe Photoshopa i jego pędzlowi 3D domowe PC-ty małymi krokami także się do tego zbliżają.

Nadal jednak Matte Painting w 2D stosujemy jak Digital Painting, forma sztuki i rozrywki cyfrowej, co też ma swój udział w przemyśle (i nie tylko concept arcie). W tym temacie można wyrażać swoje opinie, podawać swoich ulubionych artystów praktykujących Matte Painting, pokazywać swoje prace itp.

Nadawałby się z tego podrzędny dział głównego Digital Painting ale nie wiem jak to się rozwinie i ile osób wie dokładnie co to jest i się tym interesuje.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 16.01.2010, 20:53:18 »

Cytuj
Nadawałby się z tego podrzędny dział głównego Digital Painting

Owszem, jak znajdą się osoby znajdzie się i dział.
Zapisane
faustissima
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 136
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.01.2010, 00:19:37 »

Fakt, matte painting jest na razie mało popularny na tym forum. Zawsze miło jednak popatrzeć na ładne obrazki, mimo że osobiście ta forma cg ani mnie ziębi, ani parzy. Jakoś nie palę się również do robienia czegoś takiego, chociaż może warto w końcu spróbować (ale tylko na własnych zdjęciach, a nie znalezionych w sieci i nawet bez podawania źródła :/ - sry za dygresję).
Zapisane
Gacko
Emeryt

Reputacja: 4 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 635
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 21.02.2010, 21:24:07 »

Z Matte to nie wiem czy dobrze myślę, lecz zamiast podmalowywanie zdjęć ludzie z USA, GB itp często stosują 3D i w Szopie dalej kują tą pracę (kiedy robią statystyczne krajobrazy, a render z teksturowaniem pochłonąłby masę czasu, to surowizna z jakiegoś programu 3D jest poddawana takiej obróbce).
Zapisane
HasiuK
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 143
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 22.02.2010, 22:06:02 »

No ja z pewnością w przyszłości zajmę się kombinowaniem modelów 3D z malowaniem, a jak tylko skończę moją pracę Piratową to mam zamiar spróbować namalować jakiegoś ducha na zdjęciu pustego pokoju może, albo jakąś małą charakteryzację jakiejś osobie.. tylko wymienię plastikowy panel w moim Wacomie Mrugnięcie
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeDigital PaintingWątek: Matte Painting
Skocz do: