Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Kula w tle - interface  (Przeczytany 60472 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
CaTTiusha
Użytkownik

Reputacja: 12 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 1.*
JID: cattiusha@ubuntu.pl
Licencja: Copyright
Wiadomości: 90
Galeria Użytkownika


Looking for...


Zobacz profil WWW
« : 25.10.2006, 20:08:44 »

Przypomniał mi się pewien bardzo prosty sposób robienia kuli w photoshopie. Ten tutorial pokaże jak zrobić to samo w gimpie. Nie mam żadnego linku do tego starego tutoriala, nie mniej jednak podkreślam, że to nie ja wpadłam na ten pomysł. W tym tutorialu w paru krokach zrobimy kulę zagnieżdzoną w tle. Wszystkie skróty klawiszowe podane są w nawiasach  Mrugnięcie Ten tutorial także znajdziecie tutaj Jest naprawdę bardzo łatwy, zapraszam do zrobienia samemu.

Zrobiłam screencastową wersję tego tutoriala. Zapraszam do oglądania na Youtube  Konwersja mpeg4 na swf z youtube nie poraża jakością, więc dla tych co chcą zobaczyć coś więcej zapraszam do ściągnięcia oryginalnego pliku:
http://rapidshare.com/files/5901584/gimp.avi
http://depositfiles.com/files/417101

1. Zaczynamy pracę od stworzenia nowego obrazu (ctrl + N) o rozmiarze 400x400 px.



2. Zmieniamy kolor tła - wybieramy narzędzie wypełnienie kolorem lub deseniem (shift + B), ustawiamy sobie dowolny kolor (za wyjątkiem czarnego i białego) i klikamy na warstwę tła.



3. Tworzymy nową warstwę o nazwie “kula”, w oknie warstw. Wybieramy narzędzie zaznaczanie obszarów eliptycznych (klawisz E) i z wciśniętym klawiszem SHIFT rysujemy idealne koło.



4. Za pomocą narzędzia wypełnienie kolorem lub deseniem (shift + B) wypełniamy zaznaczenie kolorem 616161 w notacji HTML-owej jak na rysunku poniżej.




Nasz rysunek powinien wyglądać tak:



5. Następnie w oknie warstw duplikujemy warstwę “kula” dwa razy i zmieniamy ich nazwy na “cien bialy” i “cien czarny”. Po czym przesuwamy warstwę “kula” na wierzchołek, czyli trzymamy wciśnięty klawiszy SHIFT i klikamy na guzik podniesienie warstwy w oknie warstw. Nasze okno warstw powinno wyglądać tak:



6. Teraz za pomocą gadientu z tego płaskiego kółka zrobimy kulę. W tym celu zaznaczamy warstwę “kula” na której będziemy pracować i wybieramy narzędzie wypełnianie gradientem koloru. Kolor pierwszoplanowy ustawiamy biały a tło czarne (klawisz D, a później X) jak na rys. A, a gradient: kolor pierwszoplanowy na kolor tła i ustawiamy parametry jak na rys. B poniżej.

rys.A


rys.B


Ciągniemy gradientem jak na rysunku od góry do dołu po przekątnej (pamiętając, żeby mieć zaznaczoną warstwę “kula”)



7. Jeżeli w efekcie powstało nam coś takiego:



to przestępujemy do rozmywania cieni. Zaznaczamy warstwę “cien bialy” i nadajemy jej biały kolor, a warstwie “cien czarny” czarny. Usuwamy zaznaczenie (Ctrl + Shift +A). W oknie warstw zaznaczamy warstwę “cień czarny” i wciskamy Filtry > Rozmycie > Rozmycie Gaussa... i ustawiamy takie parametry



To samo powtarzamy z białą warstwą.

8. Można pobawić się rozmyciem Gaussa i zwiększyć promień rozmycia, co spowoduje, że kula będzie głębiej osadzona,ale nie należy przesadzać. Aby efekt był bardziej wyrazisty przemieszczamy delikatnie warstwy cieni:

Używając narzędzia Przesuwanie warstw i zaznaczeń (klawisz M), zaznaczamy warstwę “cien czarny” w oknie warstw. Klikamy na okno robocze i przesuwamy warstwę kursorami na klawiaturze lekko w lewo, a “cien bialy” do dołu i ewentualnie w prawo.

Gratulacje! Oto koniec tutoriala. W efekcie otrzymaliśmy coś takiego:



Taką kulę można zastosować w każdym elemencie designu strony, jesteśmy ograniczeni jedynie wyobraźnią. Najczęściej widzimy je w nawigacji.

Przykład 1


Przykład 2


Proponuję także pobawić się kolorami.
Warstwa > Kolory
Filtry > Kolory > Koloryzacja
Filtry > Kolory > Filtry
ect.[


                                                                           Miłej zabawy!
« Ostatnia zmiana: 06.06.2009, 12:21:34 wysłane przez ƥevel » Zapisane

Moje Videotutoriale:
Screencast - PodstawyJak zrobić kulę?       Jak zrobić prosty guzik?
Moje Tutoriale:Obiekt Niemożliwy Jest Możliwy w GIMP'ie   |   Kula Zagnieżdzona w Tle  |
Mój GIMP Blog, gdzie znajdziecie Video Tutoriale do GIMP'a i nie tylko.n
@Cakper
Administrator

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: cakper@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 046
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 09.12.2006, 19:53:26 »

Pozwoliłem sobie wrzucić tutorial na forumowy serwer:
http://download.gimpuj.info/kula_element_naw_Cattiusha.avi
Zapisane
Cawz
Użytkownik

Reputacja: 10 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4
Licencja: Copyright
Wiadomości: 121
Galeria Użytkownika


Wesoły GIMPer :)


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17.07.2007, 19:29:33 »

Bardzo fajny efekt... Fajny tut.
I mój efekt, to chyba najgorsze Uśmiech



Trochę mi nie wyszło, ale uczymy się na błędach Uśmiech
Zapisane

AroGancjA Records
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 31
Galeria Użytkownika


A.G.A


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 17.07.2007, 20:21:23 »

Wiesz co mógłbyś tu poprawić? usunąć warstwę tło (tą niebieską) i było by git Język
Mi wyszło coś takiego Język ściągnąłem trochę Język


Zapisane
Gajnek
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 40
Galeria Użytkownika

Gajnek


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 03.01.2008, 14:31:22 »

To Jest Moja Szósta Praca W Gimpie:



LINK KLIK
Zapisane

edziuK
Użytkownik

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 213
Galeria Użytkownika


American Staffordshire Terrier


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 20.01.2008, 15:33:14 »

fajne na pewno się przyda

Zapisane
Zenfur
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
JID: zenfur@jabberpl.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Zenfur


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 03.03.2008, 21:55:59 »

Ciekawy efekt i łatwy do uzyskania Chichot brawa dla autora, oto moje prace:


Widzę, że nikt jeszcze tego nie napisał, wiec ja spróbuje - oto jak umieścić w przycisku jakiś wzorek:
w punkcie 3. należy albo narysować to kółko za pomocą prowadnic dla późniejszych potrzeb, albo po prostu zapamiętać jakie wymiary ma kółko i skąd zaczeliśmy rysować. Z zachowaniem praw: TU
Do końca wszystko jak jest w tutorialu (z tym że, proponuję dać jakis 2 x "krótszy" gradientdla lepszego efektu (tą kreskę jak chcemy wygradientować)), a potem klikamy na warstwę główną (kuli), a potem Kolory -> Zmiana koloru w alfę -> i tam ustawiamy kolor biały.
 Zrobi nam się piekne cieniowanie. Należy zrobić teraz nową warstwę, umieścić ją pomiędzy cieniem, a kulą i wstawić tam nasz wzorek (ja zrobiłem wzorek na szybko z pedzlem z liśćmi) i ustawić poprzednie zaznaczenie.
Potem Zaznaczenie -> Odwróć no i wciskamy Delete, by pozbyć się nieporządanego kawałka wzorka. Oczywiście można z tym kombinować. To tyle, mam nadzieję, że sie przydałem i nie przeszkodziłem dla niektórych tak oczywistymi rzeczami Chichot proszę się nie gniewać, jestem nowy i cieszę się z każdego efektu uzyskanego samodzielnie! (lub przeróbce albo zmodyfikowaniu)
« Ostatnia zmiana: 05.01.2016, 12:34:26 wysłane przez Zenfur » Zapisane

Nie patrzcie na licencje mojego profilu. Moja licencja to RCC - Róbta Co Chceta.
Pędzel służy do pędzlowania :-)
Lindse
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

Lindse


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 14.07.2008, 09:11:41 »

Fajny, łatwy tut.
Mój efekt:

Zapisane
Yanke$
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 17
Galeria Użytkownika

Yanke$


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 25.11.2008, 18:54:06 »

Fajne wygląda taka kula. Jak będę robił jakiś lay to zastosuję ten efekt Uśmiech 2. A tut dokładnie wytłumaczony, czyli + dla autora.
Moja kula.
Zapisane
krzysiekslo
Gość
« Odpowiedz #9 : 22.06.2009, 11:18:20 »

Mi wyszło to:

* przycisk.xcf (55.95 KB - pobrany 548 razy.)
Zapisane
osquark
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 15.08.2009, 22:37:12 »

moja kula



i zastosowanie w przycisku

 i wcisniety  
Zapisane
Roark
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 68
Galeria Użytkownika


Roark był kiedyś damiant1998!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 17.10.2009, 10:59:17 »

A oto moja kulka Cool
Zapisane


JacobDonut
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 178
Galeria Użytkownika


Oh Yeah!


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #12 : 02.09.2010, 14:09:57 »

Moja praca:
Zapisane
The Legend
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

The Legend


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 12.09.2010, 17:42:17 »

Sreeny wygasły
Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeTutoriale do poprawyWątek: Kula w tle - interface
Skocz do: